Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Κιχλίδες Κ. Αμερικής

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 15-07-05, 23:43
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Γεννητουρια firemouth!

ηρθε το χαρμοσυνο!

Την 1η του μαρτιου αγορασα 3 firemouth τα οποια εβαλα στο 140λιτρο ενυδρειο μου μαζι με 8 κοριντορας και 15 ροδοστομους, στην συνεχεια πριν απο ενα μηνα προσθεσα και 3 ΥοΥο, και να μην ξεχασω και τον πλεκοστομο που υπηρχε απο πριν.

Οπως ειχα αναφερει σε αλλα θεματα που ειχα ανοιξει ειναι τα πιο ντροπαλα ψαρια που ειχα ποτε.

Απο τα 3 τελικα κατεληξα με ενα ζευγαρι και ενα το οποιο δεν ξερω τι ειναι, τελικα δυσκολα ξεχωριζουν, το ενα που εμεινε απο εξω το ειχα για θυληκο, επειδη ειχε λιγο πιο στρογγυλεμενο ραχιαιο πτερυγιο και τελικα, τα αλλα 2 που ειχα για αρσενικα κατεληξαν ζευγαρι!

Εδω και ενα μηνα ειχα παρατηρησει οτι τα ψαρια ειχαν αρχισει να σκαβουν το υποστρωμα, αλλα δεν εκαναν καμια μεγαλη τρυπα οποτε υπεθετα οτι προκειται για απλο ψαξιμο τροφης μιας και ειχα αρχισει να ταιζω με περισσοτερη βυθιζομενη τροφη, (ιχθυοκαλλιεργειων της Βιομαρ), την προηγουμενη εβδομαδα ομως ανακαλυψα οτι η γουρνα τους ειχε γινει σχεδον τεραστια και ειχε ξεπροβαλει το μισο κομματι ενος κορμου στον αερα! Και παλι ομως το μυαλο δεν πηγε στο πονηρο.

Ομως την δευτερα παρατηρωντας καλυτερα ανακαλυψα οτι υπηρχαν αυγα!!!!
Την τριτη ακομη εκει, και την τεταρτη τα ξαναειδα και μαλιστα τα εδειξα σε εναν συνεργατη ο οποιος θα συνεχιζε τις επισκεψεις του για τις επομενες 3 μερες.Την Πεμπτη τα αυγα ελειπαν, και υποθεσαμε οτι τα εφαγαν τα αλλα ψαρια....ομως!!!Την παρασκευη, εδειξα στον συνεργατη τα μικρουλια! σημερα δηλαδη ειδα τα νεογνα να κολυμπουν ελευθερα κοντα στους γονεις.!!!!!!!!Γιουπι!!!!!!!!!!!Χαχαχα!

Περιττο να σας πω οτι οι γονεις ειναι κερβεροι!δεν περναει τιποτα απο διπλα! Σημερα τους αφησα και φως για την νυχτα για να εχουν δυνατοτητα να βλεπουν.Ελπιζω να τα καταφερουν και συντομα να αρχισω να μοιραζω ψαρακια μου!

Ειμαι πολυ χαρουμενος!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,26934 seconds with 13 queries