Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 09-07-13, 14:26
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή Νεο ΑΙΟ PICΟ REEF υπο κατασκευη

Καλησπερα,

Μετα τις πολλες χρησιμες πληροφοριες που βρηκα για την κατασκευη της λιμνης μου, θα ηθελα βοηθεια gia enα Pico Reef.


Mετα απο πολλες ωρες διαβασμα τελικα το πηρα αποφαση και θα το κανω.Το εχω διαβασει πολλες φορες εδω και αλλου και παντου οτι τα λιτρα ειναι λιγα και δεν συγχωρουν λαθοι αρχαριου αλλα τα οικονομικα αλλα και το ετερον ημισυ αυτα τα λίτρα επιτρεπουν...και χωρις να εχω δει ζωντανα reef οι εικονες του διαδικτυου στις οποιες κατα λαθος επεσα, δεν μου αφηνουν κανενα περιθωριο να σκεφτω να στησω οτιδηποτε διαφορετικο και πιο καταληλο για αρχαριο.

Μετα απο πολλες ωρες διαβασμα σχεδον καθημερινα το τελευταιο εναμιση μηνα κατεληξα σε ΑΙΟ ενυδρειο. Οι διαστασεις θα ειναι 40*30*30 (36lit), το κυριως τμημα θα ειναι κυριως τμημα θα ειναι 32-35*30*30 και το sump στη πλατη 8*25*25 . Κατεληξα σε AIO TANK ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ NA FENETAI τιποτα απο τον εξοπλισμο στο κυριως τμημα με τα κοραλια, αλλα και για να ειχα και την δυνατοτητα ενος μικρου refugium.
Ετσι ειχα καταληξει αρχικα το sump να χωριστει κλασικα σε 3 τμηματα, στο πρωτο και μικροτερο μετα την υπερχειληση που ειχε"δοντακια" 3cm, θα εβαζα σε "καλτσα" ενεργο ανθρακα και αντιφοσφωρο, στο δευτερο και μεγαλυτερο λιγο βραχο και chaeto και στο τριτο την αντλια επιστροφης (500λιτ/ωρα), θερμαντηρας και ΑΤΟ.Στα 3 τμηματα θα υπηρχε ελευθερη κυκλοφορια του νερου.

Διαβαζοντας ομως λιγο παραπανω, ειδα οτι τις περισσοτερες φορες αναφερουν οτι ειναι καλυτερο το νερο να περναει ενεργητικα και οχι παθητικα μεσα απο ανθρακα και αντι φοσφωρο,οτι το refugium den θελει ιδιαιτερη μεγαλη κυκλοφορια, και οτι ο καλυτερος τροπος ,για να εχεις ολα τα ευεργετικα αποτελεσματα απο το refugium, εναι να επιστρεφει το νερο οχι μεσω αντλιας αλλα φυσικα με υπερχειληση.

Ετσι σκεφτηκα μια διαφορετικη διαταξη για το sump/refugium που δεν την εχω δει πουθενα μεχρι τωρα, και επειδη στο δικο μου το μυαλο φενεται να εχει μονο θετικα, απορω τοσο πολυ που δεν την ειδα πουθενα οσο και να εψαξα, που θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο. Μετα την υπερχειληση λοιπον που θα εχει "δοντακια" 3cm, θα υπαρχει στο πρωτο και μικροτερο τμημα η αντλια των 500λιτ/ωρα , που θα επιστρεφει το νερο στο κυριως τμημα του ενυδρειου, συνεισφεροντας απλα στην κυκλοφορια, ο θερμαντηρας, ΑΤΟ, και ενα μικρο φιλτρο των 250λιτ/ωρα στο οποιο θα αφαιρεθει το σφουγγαρακι και θα τοποθετηθουν ανθρακας και αντιφοσφωρος, λειτουργωντας σαν ριακτρορας. Το φιλρακι αυτο θα στελνει το νερο στο δευτερο και μεγαλυτερο τμημα/refugium που θα βαλω τα κομματακια βραχου και chaeto. Στα 2 αυτα τμηματα του sump το νερο δεν θα κυκλοφορει ελευθερα. Απο το refugium το νερο θα επιστρεφει στο κυριως ενυδρειο με υπερχειληση, που θα εχει "δοντακια" 1,5cm.

Ta πλεονεκτηματα της δευτερης διαταξης:

1. ενεργητικη και οχι παθητικη διευλεση του νερου απο ανθρακα και αντιφοσφωρο
2. Επειδη τα υλικα αυτα αλλαζονται καθε μηνα το νωριτερο, η κλατσα λογικα στην πρωτη περιπτωση θα βρωμιζε=εστιες νιτρικων
3. Μεγαλυτερο refugium (2 τμημτα αντι των 3 στο sump)
4. Μικροτερη κυκλοφορια στο refugium
5. Φυδικη και οχι δυναμικη επιστροφη(μεσω αντλιας) του νερου απο το refugium στο κυριως ενυδρειο
6.Καλυτερη κυκλοφορια γαιτι θα προερχεται απο 2 διαφορετικα σημεια (κυκλοφορητη αλλα και epistrofh apo refugium)

Μειονεκτηματα
1. μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος 2.5 watt

Δυστυχως σχεδια σε καποιο προγραμμα δεν ξερω να κανω, αλλα τα περιεγρεψα οσο περισσοτερο αναλυτικα και ξεκαθαρα γινεται, περιμενοντας τις αποψεις σας.

Στον επιμερους εξοπλισμο για θερμαντηρα σκεφτοαμαι 25watt κυριως για λογους ασφαλειας αντι για 50watt. Αν λαβεται υποψη οτι καποια ΣΚ του χειμωνα που λειπουμε και δεν δουλευει η θερμανση, η θερμοκρασια πεφτει εως και τους 13 βαθμους, πιστευεταο οτι θα ειναι αρκετα τα 25watt?

Για ψυξη ανεμιστηρακια ( θα εχω και ATO), θερμοκρασια σπιτιου, καλοκαιρι max30 και υπογειο max27 για οταν λειπουμε..

φΩΤΙΣΜΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 15 ή 21 watt απο αυτα http://www.aquamaste...d=14&Itemid=290

Γαι το στησιμο εχω σχεδον καταληξει σε θαλασσινο νερο με συμπληρωση εξατμισης με απιονισμενο ή αποχλωριωμενο. δεν ξερω πιο θεωρηται καλυτερο απο τα 2?

Περιμενω με αγωνια τις αποψεις σας για την διαταξη του sump/refuge που σκεφτηκα γιατι απο εβδομαδα θα παρω το ενυδρειο και (κυκλοφορητη,φιλτρο,θερμαντηρα για να ξερω ακριβως τις διαστασεις τους) και θα στησω με ακρυλικο το sump/refuge.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Γρηγορης

YΓ Με edit δεν μπορω να διορθωσω τον τιτλο, καποιος mod?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolaosbouk : 22-07-13 στις 11:33
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη Φωτιστικου Για Reef Ενυδρειο (και Οχι Μονο) accnt Φωτισμός 21 01-08-12 10:11
Reef υπο κατασκευη stavros1979 Reef 9 04-04-12 11:16
Θαλασσινο Reef 250Λ Reef ραφαηλ10 Reef 20 29-05-10 09:22
Light reef = reef delight ;) phaerimm Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 20-12-08 20:54
Βοηθεια για κατασκευη REEF 225 λιτρ. VRILO Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 24-01-08 12:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14653 seconds with 15 queries