Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 26-01-05, 20:42
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΑΣΗΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Εδω θα σας δωσω καποιες πληροφοριες και καποιες φωτογραφιες για την βαση που εφτιαξα για το ενυδρειο μου.
Δεν εχω ταλεντο στην συγγραφη αρθρων και εκθεσεων γι΄αυτο συγχωρεστε μου την ξερη παραθεση στοιχειων χωρις λογοτεχνικη υφη .
Ξεκινωντας απο το τι ηθελα σαν τελικη χρηση εκανα ενα προχειρο σχεδιο με τις διαστασεις της βασης.
Στην συνεχεια πηγα σε ενα μεγαλο "σας κοβουμε τα ξυλα στα μετρα σας" , αλλα που ειχε και αλλα μηχανηματα εκτος απο τα κλασικα , δηλαδη ειχε φρεζες και ρουτερ CNC αλλα και ρομοτικα μηχανηματα κοπης ( εβγαζε ενα σχεδιο απο ενα προγραμμα και τα εκοβε το ρομποτ
Διαλεξα το χρωμα και το παχος της μελαμινης (μαυρο στην δικια μου περιπτωση και 25 χιλιοστα ) και του ζητησα να μου τα κοψει με βαση το σχεδιο .
Του ζητησα επισης και κατι σημαντικο στην δικια μας περιπτωση , να μου κανει και τρυπες και αναμονες για την θεση των μεντεσεδων, αλλα και κατι ακομα πιο σημαντικο να μου βαλει "φιραμια" , ετσι μου τα ειπαν εκει , αυτα ειναι αυτοι οι ταχυσυνδεσμοι που τοποθετεις στις συγκεκριμενες τρυπες που εχουν ανοιξει αυτοι και δενεις πολυ ευκολα και γρηγορα ολο το επιπλο .
Επειδη ηθελα να ειναι καλα δεμενο το επιπλο ομως του ειπα και υπολογησε οτι για πλατη θα βαλει μια μελαμινη 12 χιλιοστα και θα κανει και 2 μεγαλες τρυπες 10Χ10 εκατοστα για α περασω καλωδια και σωληνες απο πισω , την οποια βιδωσα στην πισω πλευρα και εγινε "καστρο" ολο το επιπλο .
Τις πορτες τις εκανα απο 18αρα μελαμινη και επανω τους εβαλα ολους τους διακοπτες και τις πριζες κλπ. και εβαλα και εναν ηλεκτρικο διακοπτη πορτας για να μου αναβει ενα φως σε καθε διαμερισμα , λεπτομερειες για αυτα μπορω να σας δωσω εαν θελετε , ειναι κατι που μπορειτε να κανετε και σε ηδη υπαρχουσες βασεις .
Σας υποσχομαι οτι ειναι πολυ ευκολο να φτιαξετε μια τετοια βαση (εφοσον βαλετε αυτα τα "φιραμια" , οσο για τα ηλεκτρικα , αυτα ειναι κατι που πρεπει να τα κανει καποιος που ξερει πεντε πραγματα απο ηλεκτρισμο γιατι μπορει να γινει κανενα ατυχημα και δεν ειναι να παιζουμε με αυτα τα πραματα .
Και ακολουθουν οι φωτο .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05469 seconds with 14 queries