Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 17-01-12, 13:53   #1
θάνατος χρυσόψαρου
emiako
Guest
Μηνύματα: n/a

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
emiako 17-01-12, 13:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας, ως νέο μέλος και έχοντας διαβάσει αρκετά από τα θέματα του forum θα ήθελα την βοήθειά σας. Αποφασίσαμε να δωρίσουμε στα παιδιά μας 2 χρυσόψαρα για τις γιορτές. Απευθύνθηκα σε 2 διαφορετικά καταστήματα και τελικά αγόρασα ένα μικρό (όπως κατάλαβα τώρα) ενυδρείο διαστάσεων 34χ18χ34, 2 χρυσόψαρα, χαλικάκι, ένα ψεύτικο φυτό και ένα βραχάκι και ένα μικρό φίλτρο. Παρόλες τις επίμονες ερωτήσεις μου οι μόνες οδηγίες που έλαβα ήταν να ξεπλύνω το χαλικάκι και το ενυδρείο με νερό βρύσης, να το γεμίσω, να ρίξω μέσα τα ψάρια με το νερό της σακκούλας και να ρίξω μέσα 1 σταγόνα για κάθε λίτρο νερό από ένα διάλυμα για το χλώριο με aloe vera. Σύμφωνα με τις ίδιες οδηγίες τάισμα 1 φορά την ημέρα, αλλαγή μέρους του νερού 1 φορά την εβδομάδα. Με διαβεβαίωσαν δε ότι ο χώρος ήταν αρκετός για 2 ψαράκια. Μετά από 11-12 μέρες περίπου το ένα από τα δυο χρυσόψαρα άρχισε να χάνει την όρεξή του, καθόταν στον βυθό με μαζεμένα πτερύγια, ώσπου χθές άρχισε να δείχνει χειρότερα, να κολυμπά μετά βίας και σήμερα το βρήκα στον πάτο νεκρό. Όλο το προηγούμενο βράδυ προσπαθούσα να καταλάβω τί πήγε στραβά και έχω και την αγωνία για το ψαράκι που απέμεινε. Άλλαξα ξανά λίγο από το νερό, προσέχοντας αυτή τη φορά να μην είναι κατευθείαν από τη βρύση, άνοιξα και ξέπλυνα το σφουγγαράκι του φίλτρου με το νερό που έβγαλα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η κόρη μου (4,5 ετών) ακόμη δεν το είδε και καταλαβαίνω ότι η αντικατάστασή του δεν είναι εύκολο πράγμα. Ξαναπέρασα από τα pet shops για οδηγίες αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν διαθέτουν τις απαραίτητες γνώσεις. Αρκεί να πουλάνε ψάρια. Ένας μόνο προθυμοποιήθηκε να μετρήσει το νερό και για αρχή μου πρότεινε να ρίξουμε λίγο αλάτι. Τί να κάνω? Δεν θέλω να χάσω και το άλλο ψαράκι και θέλω να αντικαταστήσω αυτό που δεν τα κατάφερε.
Εμφανίσεις: 3805
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θάνατος χρυσόψαρου.. Πως το αποχαιρετούμε? SlimData Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 22 15-04-11 12:52
απορία σχετικά με τον αποχρωματισμό χρυσόψαρου agapanthos Χρυσόψαρα 4 20-09-10 12:35
Θάνατος χρυσόψαρου-Στρώσιμο από την αρχή... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 29 14-05-08 10:24
Απορίες για φαγητό χρυσόψαρου maria_i_asxeti Αρχάριοι γλυκού νερού 5 14-04-08 08:16
Αναγνώριση χρυσόψαρου lucy Χρυσόψαρα 11 20-03-07 21:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05946 seconds with 13 queries