Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-10-04, 23:59
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Nitrate

Χαίρεται,
θα ήθελα να θέσω ένα θέμα που νομίζω ότι αποσχολεί ή έχει απασχολήσει πολλούς φίλους του θαλασσινού ενυδρείου σε διάφορα στάδια και αυτό δεν είναι αλλο από το ''νιτρατε''.Πως μπορεί να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά?Εξαλοίφεται ή παραμένει πάντα πρόβλημα?Είναι τόσο κακό και πόσο πεηρεάζει τα ψάρια και ποσο τα ασπόνδυλα ή τα κοράλλια?
Πριν αναφερθώ στις απόψεις μου, θα ήθελα δημόσια να πω στο Νικόλα, πως οι απόψεις του είναι παραπάνω από απαραίτητες για όλους και πως η σιωπή ποτέ δεν ήταν απάντηση.Όλοι πήραν τα μηνύματά τους και οι καβγάδες που κατα καιρούς γινονται δε θα πρέπει να αφήνουν τραυματίες αλλά πιο ''σοφούς'' φίλους, αφού όλοι γνωρίζουμε πως οι Ελληνες έχουν το ελάττωμα να είναι οξύθυμοι μέσα σε όλα τα καλά που έχουν με κυρίαρχο τη δυνατότητα στο τέλος να συνεργάζονται και να τα καταφέρνουν...
Αφορμή για αυτό το θέμα αποτέλεσε η θέα κάποιων mangrove plants σε ενυδρείο τροπικού υφάλου.Μπορεί στους περισσότερους η μέθοδος αυτή να ειναι γνωστή από καιρό, εγώ όμως λίαν προσφάτως έμαθα για την εγεργετική λειτουργία αυτών των φυτών.Οχι σε refiugium, αλλά μέσα στο ρεεφ, πίσω από το βράχο για να ''ρουφάνε το νιτρατε.Πιστεύω πως τέτοιες μέθοδοι είναι ό,τι καλύτερο αφού πρόκειται για φυσικό και ολοκληρωτικό φιλτράρισμα.Στην Ελλάδα δε έχω δει ή δεν έχω προσέξει ποτέ να υπάρχουν σε κάποιο κατάστημα τέτοια φυτά.
Πρόκειται για δέντρα που αναπτύσσονται κυρίως σε εκδολές ποταμών στη θάλασσα και έχουν τη δυνατότητα να ζούν και στο αλμυρό νερό.Κατα βάσει στις περιοχές όπου υπάρχουν τα γνωστά υφάλμυρα ψάρια (argus, μονοδάκτυλοι κ.τ.λ.).Διάβασα στο ιντερνετ πως είναι πολύ χρήσιμα σε θαλασσινα και κυρίως ρεεφ ενυδρεία καθώς από το νερό τραβούν το νιτρώδες και το νιτρικό άλας που χρησιμοποιουν για την ''τροφή'' τους.Μάλιστα τα πωλούμενα στο ιντερνετ είναι από καλλιέργες γεγονός που τα κάνει να έχουν περισσότερη αντοχή.
Δε ξέρω αν τα έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς ή γνωρίζει ότι προκαλούν και αρνητικά.
Αυτά προς το παρόν....
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05897 seconds with 12 queries