Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 10-04-11, 17:19   #1
Οδηγίες.
elias 68
Junior Member
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος 10-04-11, 17:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Εχω το juwel record 60 στρώνω με safe start και είμαι στην 18η μέρα. Στο βυθό εχω jbl manado λίπασμα 6 πόντους.Φυτά εχω ανουμπια νανα,barteri και εχθές έβαλα vallisneria rubra πίσω, hygrophila corymposa μπροστά και ακριβως στη μέση cryptocoryne wendtii. Λίπασμα εβδομαδιαίο sera florena και ταμπλέτες της dennerle cryptocoryne tabs. Απο φωτισμό εχω τη daylight t8 15watt με ανακλαστήρα και διαρκεί 8 ώρες. Αγόρασα μια plant της sera αλλά το φώς της τα κοκκινίζει πολύ και την έβγαλα. Να βάλω και 2η λάμπα ή θα μπλέξω με άλγες? Ποια η γνώμη σας για co2 της sera με ταμπλέτες? Βακτήρια ρίχνω της api, test υγρά εχω αλλά δεν εχω κάνει μετρήσεις. Πότε να κάνω και πότε χρειάζεται αλλαγή νερού? Απο ψαράκια εχω 6 platy, 4 είχα αγοράσει αλλά ο pet έκανε <λάθος> και μου έδωσε 3 αρσενικά και ενα θηλυκό και ετσι αναγκαστικά τα έκανα 3 ζευγάρια. Θερμοκρασία εχω 26 βαθμούς και οσο για τις ταμπλέτες έβαλα μια στην cryptocoryne μια στη hygrophila και δύο στις vallisneria που τις σκόρπισα γιατί ήταν 6 ρίζες. Αν χρειάζομαι δύο λάμπες τι να βάλω plant, grolux, daylight, μπλέ, γιατί εχω ακούσει όλους τους συνδιασμούς. Συγκεκριμένα απο 4 pet πήρα τέσσερις διαφορετικές γνώμες με τις λάμπες που προανέφερα. ΤΈΛΕΙΑ. Αν με καλύπτει το co2 της sera θα μπορούσα να βάλω και ενα κόκκινο φυτάκι εκτός απο το κερατόφυλλο που δεν βρήκα και θα βάλω?
Εμφανίσεις: 6088
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εχασα τις οδηγίες του χρονοδιακόπτη! tsoum Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 21-04-11 13:42
Οδηγίες για το στήσιμο βάσης rio 240. kilo_me Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 22-12-10 14:12
Tetra Fungistop. οδηγίες? Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 25-09-06 14:04
Tetra Co2 Οδηγίες χρήσης PascM Γλυκό νερό - Γενικά 2 04-04-06 23:16
Παρακαλώ για οδηγίες μαιευτικής 3leon Malawi 8 02-02-05 09:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05263 seconds with 14 queries