Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #26  
Παλιά 15-02-11, 19:08
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβαζεις τη γραφεις ?
μιπος εχεις μπερδευτει λιγο
αλλο ανθρωπος αλλο ψαρι
οσο για τη φυλακη που λες υπαρχουν χομπιστες που αναπαραγουν ειδη που εκει που ζουν εχουν εξαφανιστει

αν και αυτο δεν σου κανει για παραδειγμα πανε αγωρασε ενα κομματι απο τον αμαζωνιο (εχεις λευτα εσυ ) βγαλε τα πιρανια εξω και ολλους τους θυρευτες και τοτε θα εχεις ευτηχησμενα ψαρια και δε θα θες φιλτρα ρευμα και αλλαγες νερου θα ειναι ολα αυτοματα
. . . .
φίλε για το θέμα τον λεφτών δεν θα σου απάνταγα κανονικά γιατί δεν κατάλαβες πως το έθεσα πιο πάνω αλλά άμα θες μια απάντηση μακάρι να μπορούσα να φτιάξω μεγαλύτερα ενυδρεία από αυτά που έχω αλλά βλέπεις δεν έχω τα λεφτά για το κάνω .....εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όταν έχεις υπό την ευθύνη σου μία ζωή και αυτή εξαρτάται αποκλειστικά από σένα (και να ξέρεις τι κάνεις πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να έχεις απόλιες)δεν μετράνε τα λεφτά για μένα.Δυστυχώς πολοί, όχι όλοι φυσικά, στο χόμπι αυτό όταν χάνουν ένα ψάρι το πρώτο πράγμα που σκέφτονται είναι τα λεφτά που έδωσαν ,για μένα είναι ότι έχασα κάτι που αγαπώ πάρα πολύ και που με αγάπαγε(αυτό το <<με αγάπαγε>> μπορεί να ακουστεί περίεργο αλλά για μένα όχι όταν έχω δει αντιδράσεις αγάπης από τα ψάρια μου τουλ.) και μου άρεσε να φροντίζω.Όπως επίσης ένα άλλο που με εκνευρίζει είναι ότι πάρα πολοί βλέπουν τα ενυδρεία σαν πίνακες ζωγραφικής αποκλειστικά και ασχολούνται με αυτό μόνο και μόνο για να έχουν κάτι όμορφο στο σπίτι τους . Αυτό πράγμα με τα λεφτά δεν συμβαίνει όταν διατηρείς ένα άλλο κατοικίδιο σκύλο κλπ .Θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα των εξαφανισμένων ψαριών και πράγματι είναι ένα από τα πολλά καλά που έχουν τα ενυδρεία και φυσικά είναι ένας βασικός λόγος για να διατηρείς άγρια είδη και να τα πολλαπλασιάζεις.Αλλά πρέπει να φτάσουμε στον αφανισμό των ψαριών αυτών για να χρειάζεται να τα διατηρούμε στα ενυδρεία για να μην εξαφανιστούν και να έχουμε αυτό το επιχείρημα?Καλύτερα να μην είχαν εξαφανιστεί από την παρέμβαση του ανθρώπου και μην χρειαζόταν απαραίτητα να διατηρηθούν στα ενυδρεία μας. Επίσης θα σε παρακαλέσω να μην ειρωνεύεσαι γιατί βλέπεις ότι επιμένω να σου απαντήσω σε πολύ ευγενικό τρόπο μιας και δεν σε ξέρω προσωπικά και είναι πολύ άσχημο να ειρωνεύεσαι τον άλλον εκ του ασφαλούς πίσω από μια οθόνη και ένα πληκτρολόγιο.Τέλος μακάρι να συγκρίναμε τα ζώα γενικά με τους ανθρώπους έστω λίγο και δεν θα είχαμε φτάσει ούτε στην καταστροφή του περιβάλλοντος τους και γενικά στην καταστροφή του αλλά ούτε και ούτε στην κακομεταχείριση τους(μπορεί οι ευθύνες των απλών ανθρώπων να είναι ελάχιστες αλλά δεν παύει αν είναι ευθύνες).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον βλεπεις ενα ενυδρειο σαν φυλακη ... τοτε δε θα πρεπει να εχεις καν ουτε ψαρια εκτροφης και να προσπαθεις να πεισεις και τους αλλους να μην τα εχουν!!

Για μενα δεν υπαρχουν διλημματα (ποσο μαλλον ηθικα) - εχει σχεση με το πως βλεπεις τα πραγματα ... Αν πχ δεν σου αρεσει το κρεας και πιστευεις οτι κακως καταναλωνουμε τα ζωα ... τοτε θα γινεις χορτοφαγος! Δεν χωραει κανενα διλημμα απλα πραττεις συμφωνα με τα πιστευω σου!

Για να καταλαβω την εννοια της ηθικης (οπως την αντιλαμβανεσαι) θα ηθελα να μου απαντησεις σε μια ερωτηση ... Πες οτι σου αρεσουν οι τσιπουρες ... Ποιο θεωρεις ανηθικο: Να φας μια τσιπουρα που εχεις πιασει εσυ? Να φας μια τσιπουρα που θα αγορασεις απο καποιο ψαρα? Να φας μια τσιπουρα απο ενα ιχθυοτροφειο? Η να φας μια που την εχεις πιασει μικρη, την μεγαλωσες στο ενυδρειο σου και μετα την εριξες στο τηγανι?

Αν θεωρεις ανηθικο να τρως τσιπουρες ... τοτε ολοι οι παραπανω τροποι ειναι εξισου ανηθικοι!
πρώτα απ'όλα δεν προσπαθώ να πείσω τον κόσμο να μην έχει(απόψεις ακούω) ενυδρείο όταν εγώ ο ίδιος έχω όχι 1 αλλά 2 και ασχολούμαι αυτήν την περίοδο και με 3 και το έχω παραδεχθεί και πιο πάνω
Επίσης είναι διαφορετικό πράγμα να παίρνεις ένα ψάρι εκτροφής που είναι σε απαράδεκτες συνθήκες και εσύ να του προσφέρεις πιο καλές.
Όσο για το ερώτημα σου άμα μπορούσα να είμαι χορτοφάγος θα το έκανα αλλά δεν μπορώ γιατί δεν είμαι ούτε αυτότροφος οργανισμός και επίσης σαν οργανισμοί οι άνθρωποι ούτε μπορούμε να ζήσουμε χωρίς κρέας.Είναι διαφορετικό να κάνεις κάτι για να επιβιώσεις.....
και συγκεκριμένα για την τσιπούρα άμα μπορούσα να τα αποφύγω όλα θα το έκανα αλλά δεν μπορώ και σου απάντησα για πιο λόγο πιο πάνω γιατί δεν μπορώ τελικά να το αποφύγω αλλά όπως καταλαβαίνεις από όλες τις μεθόδους θα προτιμήσω από ένα σημείο και μετά την πιο ανώδυνη για μένα αφού δεν μπορεί να την αποφύγει τελικά το ψάρι....που είναι η 4η
άρα όπως καταλαβαίνεις θα έπρεπε στο ερώτημα σου να βάλεις άλλη μία ερώτηση που είναι <<άμα μπορούσες να το αποφύγεις, θα την έτρωγες?>>

επίσης σαν φυλακή δεν το βλέπω το ενυδρείο(άμα το έβλεπα έτσι δεν είχα ασχοληθεί) μιας και του γλυκού νερού τα ψάρια δεν πιστεύω ότι διασχίζουν όλο τον αμαζόνειο κάθε χρόνο αν όχι όλα, τα περισσότερα δεν το κάνουν.Τα πιο πολλά ψάρια του γλυκού άμα οι γνώσεις μου είναι σωστές μετακινούνται ελάχιστα από το σημείο γέννησης τους.Επίσης όταν προσφέρεις καλύτερες συνθήκες στο ψάρι εκτροφής δεν το θεωρώ φυλακή μιας και γι'αυτό καταδίκη θα ήταν να το αφήσω ελεύθερο στη φύση.Για τα άγρια όμως δεν έχω ακούσει κανένα τεκμηριωμένο επιχείρημα γιατί να μην το θεωρώ φυλακή.Ένας λόγος που δεν έχω ασχοληθεί με το θαλασσινό ενυδρείο και μάλλον δεν θα ασχοληθώ και ποτέ πέρα από το οικονομικό είναι ότι τα περισσότερα ψάρια είναι πιασμένα από τον ωκεανό άμα δεν κάνω λάθος και άμα εξαιρέσεις τα κλόουν και κάνα 2 άλλα είδη (άμα φτιάξω ποτέ θαλασσινό μόνο αυτά που αναπαράγονται στα ενυδρεία θα έβαζα).Ένα σοβαρό επιχείρημα για να διατιρίσεις άγριους δίσκους πέρα από αυτό που έγραψε πιο πάνω o harris samos είναι ότι άμα δεν υπήρχε το ενδιαφέρον για τους άγριους δίσκους πχ οι άνθρωποι των περιοχών αυτών δεν θα προσέχανε σαν κόρη οφθαλμού τα σημεία όπου μεγαλώνουν και αναπτύσσονται και έτσι δεν καταστρέφουν το περιβάλλον για να επιβιώσουν.Αλλά ξανατονίζω πρέπει να φτάσουμε στην καταστροφή για να χρησιμοποιούμε αυτό το επιχείρημα που είναι σωστό

και άμα νομίζετε ότι προσπαθώ να προκαλέσω αναταραχή και να αποτρέψω τον κόσμο να ασχοληθεί με τα ενυδρεία(πράγμα που δεν έχω σκοπό) ας απαντήσει όποιος θέλει να απαντήσει και να κλειδωθεί το θέμα παρακαλώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karrot : 15-02-11 στις 19:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Να βάλουμε ενα ροοστάτη? drbig DIY . Φτιάχτο μόνος σου 51 13-02-11 15:52
co2 + ψάρια???? zak Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 28-10-09 00:14
Νέα αρχή σε ενυδρείο 100 λίτρων με τροπικά (άγρια-ημιάγρια) corduroy27 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 28-04-09 00:29
Πως Διώχνω Ψάρια...? yiannisnik Αρχάριοι γλυκού νερού 2 30-04-07 12:56
Ψάρια? Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 2 24-03-04 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16056 seconds with 14 queries