Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-01-11, 22:31
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή αρρωστος μονομαχος


καλησπερα καταρχην καλως σας βρηκα και κανω εισαγωγη με τα δυσαρεστα...
απο 26 δεκεμβριου εχω ενα ενυδρειακι 30 λιτρων...εβαλα φυτα αντιχλωρια βακτηριδια..εβαλα τα καημενα τα guppys γρηγορα(τα ειδαν ολα ,τα επεστρεψα,το ενα το ειδα μια χαρα τωρα που ξαναπηγα στο pet shop) ε περασε καιρος εκανα μετρησεις με στικακια και πριν δεκα μερες εβαλα τον μονομαχο...τα στικακια ξερω δεν εχουν ακριβεια ενδειξης...εν παση περιπτωσει για μερες ηταν μια χαρα...αλλαγες νερου καθε τρεις μερες..κτλ...ενδειξεις μια χαρα...μονοε να λαθος εκανα τον ταιζα πολυ...κατι fleaks..που περιλαμβανουν και μικροσκοπικα κομματια γαριδας...του εδινα καμια εικοσαρια fleaks την μερα...αλλα ο petshopas μου ειπε 5 επρεπε την μερα...οι ενδειξεις του νερου παραμενουν ενταξει...παρεπιπτοντως παρατηρω κατι σαν πυτιριδα απλωμενο στον βυθο εδω και βδομαδες...

προσφατα πριν μια βδομαδα εβαλα και αλλο φυτο(δεν τα απολυμανα πριν τα βαλω δεν ηξερα)...το οποιο τακτικα εβγαζε και ενα χαλασμενο φυλλο..τα περισσοτερα ειναι οκ αλλα εχουν χαλασει σε μια βδομαδα καμια 4,5 (ενα,δυο απ αυτα γινονταν σαν πολτος οταν τα επιανες)..τα αλλα φυτα που εχω ενα κερατοφυλλο και anubia ειναι μια χαρα..εκτος της anubias που χει αλγη(αλλα και αυτη αναπτυσσεται εβγαλε ενα φυλλο)....λοιπον ο μονομαχος μια χαρα ηταν (με εξαιρεση λιγες μερες που τον ειχα με tetra και τσιμπουσαν ελαχιστες φορες την ουρα του,τα επεστρεψα,τωρα τον εχω και θα τον εχω μονο του)...απο προχθες ομως ειναι νωχελικος..φουσκωσε η κοιλιτσα του...ισως και τα ματια του να πρηστηκαν γι αυτο δεν ειμαι βεβαιος...του εκοψα το φαγητο του δινα λιγο βραστο μπιζελι(σχεδον τπτ απ αυτο δεν ετρωγε)...σημερα ειναι πιο δραστηριος σιγουρα,η κοιλιτσα ελαφρως περιοριστηκε...τι κανουμε παιδια...?τον κακομοιρη πολυ τον συμπαθησα

οι φωτογραφιες ειναι μια μερα πριν αρρωστησει
-------------------------


-------------------------
παντως οταν καθεται και νομιζεις ειναι αγαλμα δειχνει φουσκωμενος κατω εντονα,οταν βρισκεται σε δραστηριοτητα(εστω και μικροτερης εντασης απο προχθες)ειναι πολυ μικρο το φουσκωμα...δεν ξερω ουτε τι να κανω ουτε τι να πω
-------------------------
αυριο να του δωσω τροφη?η να συνεχισω νηστεια οπως γινεταιε δω και δυο μερες και κατι ωρες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 20-01-11 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρρωστος μονομαχος.please help! panosthebest10 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 24-08-09 16:33
Αρρωστος μονομαχος? teri Bettas 17 11-06-09 13:38
Αρρωστος μονομαχος; strinzis Bettas 1 04-02-08 22:42
Αρρωστοσ Μονομαχοσ Sos!!! Eagle Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 02-03-07 14:04
Αρρωστος Μονομαχος... Lary80 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 09-10-04 16:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09251 seconds with 13 queries