Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #22  
Παλιά 25-06-10, 12:37
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα? Θες μήπως να μπούμε και στα προσωπικά μου? Δυστυχώς μόνο αυτό έμεινε...

Όχι βέβαια.
-------------------------
Γιάννο, επειδή όντως κουράσαμε αρκετά το θέμα των ειδών λίμνης, θα το πω για τελευταία φορά. Το δικό σου σύστημα λέγεται κλειστό κύκλωμα, το δικό του Άντρου λέγεται επίσης κλειστό κύκλωμα και το δικό μου που φτιάχνω λέγεται επίσης κλειστό κύκλωμα. Οι ξένοι ονομάζουν πολύ εύστοχα όλα τα πιο πάνω PONDS δηλαδή στα ελληνικά Δεξαμένες. Δεν έχουν να κάνουν τίποτε απολύτως με τις φυσικές λίμνες και είναι καλύτερα απ' εδώ και μπρός να εκφραζόμαστε και εμείς με αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Όλα είναι κλειστά συστήματα όπως και το δικό μου, με την διαφορά ότι κάνω το πάν να δουλεύει όσο ποιο φυσικά γίνεται.

Ε, ναι! Γιατί άραγε? Και επειδή είμαστε και οι δύο αρχάριοι και βαβαίως-βεβαίως χωρίς τη δική σου πείρα, πες μας εσύ να μορφωθούμε....πες μας τη διαφορά.... Όπως επίσης θα ήθελα να ακούσω την διαφορά της δικής σου περίπτωσης με την περίπτωση του Άντρου με ξεχωριστή παρακείμενη λίμνη μόνο για φυτά. Ανέπτυξε το θέμα, γιατί με ενδιαφέρει πολύ..

Μεταξύ μας, εγώ θα βάλω κάποια φυτά στην κυρίως λίμνη μου, οπότε μην με αναφέρεις χωρίς να έχω εκφραστεί... Προσωπικά όμως συμφωνώ ότι ο Άντρος έχει την καλύτερη σκέψη για το εν λόγω θέμα (Δεξαμένη με ΚΟΙ).

Όταν μιλάμε για την λίμνη του Άντρου μιλάμε για την λίμνη που έχει σήμερα! Που βεβαίως δεν έχει ξεχωριστή παρακείμενοι λίμνη μόνο με φυτά. Ακόμη και τώρα εξακολουθείς να μην απαντάς…………και ούτε πρόκειται για τους λόγους που ανέφερα ποιο πάνω.

Το μέτρησες πριν ή μετά από την αντλία που είχες βάλει στον πυθμένα (αυτή που έχει αναφέρει ο Άντρος).

Την αντλία την έβαλα για δοκιμή για 1 μέρα. Τώρα αν σας βολεύει να το (πιπιλάτε) είναι δικό σας θέμα. Βρείτε κάτι άλλο να πείτε ρε παιδιά…………


Όπως βέβαια απελευθερώνουν ανάλογα CΟ2 το βράδυ...

Εσύ έχεις μετρήσει ποτέ το οξυγόνο και το διοξείδιο του άνθρακα μέρα και νύχτα στην λίμνη σου?


Πολύ καλώς και μπράβο[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG] Αλλά και πάλι μόνο με 8 κοι θα πρέπει να μείνεις...

Όταν και αν θα γίνουν 90 εκατοστά μπορεί να μείνω και με 4!
Συμφωνάμε και σε κάτι!!!!! Μέχρι τότε δεν θέλω άδεια την λίμνη μου.

Η δικιά μου εμπειρία δεν λέει αυτό. Έχω αφαιρέσει πολλές φορές ψάρια από την παλιά μου λίμνη και την ίδια κιόλας μέρα τα τάισα από το χέρι μου. Αυτά που έφυγαν θα είναι δύσπιστα και απόμακρα.

Με την διαφορά ότι έπιασες τα ψάρια σου από μια (λίμνη) 300 λίτρων που μπορεί να το πέτυχες με την 1!. Όταν θα έχεις να πιάσεις στην καινούργια σου τότε θα ξαναμιλήσουμε.


Γιάννο, θα ήθελα σήμερα βίντεο που να τρώνε από το χέρι σου και να τα χαϊδεύεις. Τότε θα σε πιστέψω.

Σήμερα δεν τρώνε από τα χέρια μου για τους λόγους που εξήγησα ποιο πάνω. Που είναι πολύ φυσιολογική.

Έχουμε την επιλογή να πάρουμε εξ' αρχής όσα ψάρια μπορεί να αντέξει το σύστημα μας. Προσωπικά, 12,500 τόσα λίτρα που θα είναι η δική μου δεξαμένη, το πολύ να βάλω 13 ψάρια.[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Το αναλύσαμε ποιο πάνω.

Να' σαι καλά και να την χαίρεσαι...

Πραγματικά την χαίρομαι………….. το ίδιο εύχομαι και σε εσένα με την δικιά σου λίμνη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, σου μεταφέρω ένα απόσπασμα μιας τοποθέτησης σου για τον μοντέρνο εξοπλισμό πριν μόλις 2 μήνες.



Μήπως αυτή η απάντηση συνάδει με την γραμμή με τα κεφαλαία σου γράμματα? Μπορείς να καταλάβεις πόσο πίσω παίρνουμε τα πράγματα λέγοντας αυτά της δεύτερης σου δημοσίευσης? Απορώ και εγώ δηλαδή πολλές φορές αν εννοείς κάτι ή το λες για αστείο, χαρητολογόντας.

Αυτό και αυτό, φοβούμαι να παρατηρήσω οτι αναλώνουμε το χρόνο μας σε θέματα δεξαμενών νηπιακής ηλικίας και δε λέμε να ξεφύγουμε από αυτήν. Προσπαθούμε να φέρουμε ανθρώπους που είναι χρόνια στο χώρο αυτό και οι εγωισμοί μας απλά τους κρατούν μακρυά. (εσένα φωτογραφίζω Γιάννο). Και πίστεψέ με κανένας με πείρα δεν θα εμπλακεί σε ένα φόρουμ, στο οποίο πολύ απλά θα χάνει το χρόνο του. Θα προτιμήσει ένα άλλο που οι απόψεις θα ταυτίζονται και θα εμβαθύνει περισσότερο τις γνώσεις του.
Δεν άλλαξε τίποτα από αυτή μου την τοποθέτηση. Αν ψάξεις καλά θα βρεις και ότι είπα ότι κάποτε θα φτιάξω και εγώ ενυδρείο στην αυλή μου με αυτό τον εξοπλισμό.

Το αν μπουκώνει η όχι τότε θα είμαι σε θέση να το πω με βεβαιότητα και όχι με googling. Ξέρεις κάτι Βασίλη. Ίσος είμαι από τους λίγους εδώ μέσα που μοιράσθηκα τα παθήματα που μου έγιναν παθήματα. Αν κάνεις μια αναδρομή στην εξέλιξη της λίμνης μου θα δεις τα πολλά κακά που έπαθα και τα γράφω για να προλάβω τους υπόλοιπους από τα λάθη αυτά.

Όσο για τους έμπυρους που λες εδώ ήμαστε να μοιραστούν μαζί μας της εμπειρίες τους. Με αποδείξεις όμως. ΟΧΙ με λόγια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Να πω ότι κάποια πράγματα δεν με αρέσουν ως προς το πώς αντιμετωπίζετε ο Γιάννος. Ενώ μέχρι χτες είχε μια ωραία λίμνη .
Σήμερα κατηγορείτε για :
Οχι σωστό φιλτράρισμα.
Υπερβολικά φυτά .
Ελλειψη οξυγόνου.
Κακό σύστημα οξυγονώσεις.
Κακή συμπεριφορά των ψαριών του και ένα σωρό αλλά………
(κοινός για τα πάντα)

.
Ναι ναι είδες!!!!
Με όλα αυτά τα κακά τα ψάρια μου εξακολουθούν να ζουν!
Ίσος θα έπρεπε να γραφτεί στο βιβλίο Γκίνες!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωσοπικα πιστευω οτι στρες δεν ειναι κατι που αποκτουν ευκολα ψαρια που ειναι "ανετα" στην λιμνη..
Παραδειγματος χαρη, σε εμενα ολη μερα περνουν και πινουν πουλια νυχτεριδες και γατες και σκυλοι νερο.. δεν εχω παρατηρείσει ουτε ενα σημάδι στρες.. ουτε καποια αλλαγη στο τάισμα..
Τωρα με τις εργασιες τα ποδια μου ειναι μεσα στην λιμνη και τα ψαρια ειναι διπλα μου και κανουν βολτες μεχρι που με τσιμπολογανε ολη την ωρα..(ΚΟΙ, Χρυσ/αρα)
Αρα τα ψαρια δεν ειναι αποβλακωμένα αλλα εξημερωμενα..

Και εδω θα σημφωνησω με τον in the pond για την οξυγωνση που ειναι πραγματι αναγκαια..
Θα σας ενα δικο μου περιστατικο που εγινε πρωχτες την μερα που αδειασε η λιμνη..
Αφου τελειωσαν οι εργασιες το βραδι(ειχαμε κλεισει την αντλια, για μην ερχεται νερο και ενοχλει)ειπαμε ασε, την μεχρι αυριο που θα εχει στεγνωσει το μπετο και δεν θα μπει μεσα στο νερο..
Την αλλη μερα ο πατερας μου, που το πρωτος τα ειδε τρελαθηκε, ειχαν πεθανει τα 10 τουλαχιστον κοι μας... ΑΠΟ ΕΛΛΗΨΗ ΟΞΥΓΩΝΟΥ!...

Τουλαχιστον αναψε την αντλια και σωθηκαν 3 περιπου κοι... τα χρυσοψαρα δεν επαθαν τιποτα..

Γι' αυτο καλητερα παρτε την πιο σοβαρα την οξυγόνωση..
Πως μπορείς να είσαι βέβαιος σε αυτά που λες? Μέτρησες καθόλου αμμωνία?
Εγώ λέω ότι όλα έπαιξαν τον ρόλο τους για την απώλεια που είχες. Λυπάμαι για τα ψάρια σου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν υπερεκτιμούμε καθόλου τον ακριβό εξοπλισμό. Υπάρχουν τεχνολογίες που είναι πολύ ακριβές και σίγουρα δεν "παράγουν" όσα και η τιμή τους. Υπάρχουν βέβαια κάποια άλλα συστήματα, τα οποία έχουν δουλευτεί κατά δεκάδες χιλιάδες και μόνο εσείς οι δύο (POURITANOS και YIANNOSSAVVA) τους κολλήσατε και πινακίδες ανικανότητας.
Ποια είναι αυτά τα μηχανήματα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 25-06-10 στις 12:37 Αιτία: Automerged Doublepost
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. – Κλιμακίου Κύπρου Ανατολικής Μεσογείου. pani Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 04-09-06 12:20
Eκδρομή στην λίμνη Κερκίνη - Τι καλά περάσαμε george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 31-05-06 08:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,39758 seconds with 15 queries