Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 12-11-09, 22:43
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Κατανάλωση/αναλογίες NPK σε φυτεμένο...

Μετά από μετρήσεις που έκανα, βρίσκω ότι το μισο-φυτεμένο μου Rio 180 "τρώει" περίπου κάθε βδομάδα τις εξής ποσότητες λιπάσματος:

Nitrogen: 32mg/L (διατηρεί τα νιτρικά μου σε επίπεδα 15mg/L περίπου)
Phosphorus: 1.2mg/L (διατηρεί τα φωσφορικά περίπου στο 0.75mg/L)

Τα παραπάνω τα μέτρησα με υγρά τεστ (τα 2 πρώτα API).

Στις ποσότητες αυτές δεν προσμετράται ο φώσφορος ή το άζωτο που προέρχονται από την τροφή των ψαριών (αυτή τη στιγμή 10 εντλεράκια, 15 μωρά μελανοταινίες και 4 ΣΑΕ) - άρα η πραγματική κατανάλωση είναι μεγαλύτερη.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Διάβασα κατά καιρούς ότι η αναλογία κατανάλωσης NPK είναι περίπου 7:1:10. Είναι σωστό αυτό; Γιατί με βάση τις μερήσεις μου η κατανάλωση αζώτου φαίνεται να είναι πολύ μεγαλύτερη.
(Υποθέτω ότι η περιεκτικότητα της ψαροτροφής είναι περίπου στο 7 ή 8 προς 1 Ν:P, στηριζόμενος κυρίως στο βιβλίο της Diana Walstad).

Είναι "μούφα" η αναλογία 7:1:10 που κυκλοφορεί; Αλλιώς γιατί να έχει τόση μεγάλη κατανάλωση σε Ν; Μήπως κάποια φυτά (π.χ. κερατόφυλο, που έχω λίγο) συνθέτουν τους ιστούς τους με περισσότερο Ν παρά P σε σχέση με άλλα;

2. Με βάση το ότι δεν έχω τεστ να μετρήσω το Κάλιο, υπάρχει κάποια ενδεικτική αναλογία για το πόσο θα έπρεπε να ρίχνω; Π.χ. 7:10 άζωτο/κάλιο;


(¶ρχισα να ψάχνω το θέμα γιατί εδώ και πολύ καιρό η hygrophila polysperma μου έχει μικρές τρυπούλες στα παλιά φύλα της. Οι τρύπες φαίνονται σαν να είναι ανοιγμένες με μεγεθυντικό φακό στον ήλιο - έχουν δηλαδή "καμένο" περίγραμμα. Νόμιζα ότι ευθύνεται η έλλειψη Καλίου, αλλά ρίχνω περίπου 75mg/L τη βδομάδα και δεν βελτιώνεται η κατάσταση, άρα σκέφτηκα ότι μάλλον δεν φταίει το Κάλιο, και ψάχνω να βρω ένα μπούσουλα για τη δοσολογία του για να μη το παρακάνω...)
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναλογίες: Φυτά - Υπόστρωμα - CO2 - Λίπανση cobalt Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 24-10-08 13:39
Κατανάλωση ρευματος jimfytakis Γλυκό νερό - Γενικά 9 03-05-07 09:18
Κατανάλωση ρεύματος boardman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 19-05-06 18:02
Νέο ενυδρείο: Πόσες κιχλίδες, ποιές, σε τι αναλογίες ? mmbuna Malawi 9 12-06-04 04:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04807 seconds with 13 queries