Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 16-01-08, 11:16
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Smile Κατασκευή ενυδρείου γεννήστρα για δίσκους

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά!!
Πήρα την απόφαση να κατασκευάσω ένα ειδικό ενυδρείο γεννήστρα για τα ζευγάρια μου.
Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας για να κάνω σωστή δουλειά!!
Το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις Ύψος 60, Πλάτος 50 και Μήκος 50.
Συνολικά θα είναι 150 λίτρα.
Θα το παραγείλω όσο πιο σύντομα με ενημερώσετε.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
1. Πόσα μιλίμετρα πάχος γυαλιού θα πρέπει να βάλω για τέτοιο μέγεθος?
2. Πως να κάνω το καπάκι απο επάνω?Υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο σε τέτοιες διαστάσεις?
3. Είναι προτιμότερο να αγοράσω 2 μικρά φίλτρα εξωτερικά (ή εσωτερικά)για να καθαρίζουν το νερό και ποια μου συστήνετε?(Απο ότι κατάλαβα θα έχω αυτά τα φίλτρα σε λειτουργεία κανονικά με το ζευγάρι και όταν το ζευγάρι γεννήσει θα τα αφαιρέσω και θα βάλω εκείνο το φίλτρο με τα 2 σφουγγάρια και την αεραντλία?(αυτό θα είναι αρκετό για να καθαρίζει τόσα λίτρα νερό?).
4. Θα χρειατώ ενα θερμοστατη αναλογων βαττ με τον ογκο του ενυδρειου μου. (πόσα βάττ να βάλω για 150 λίτρα?)
5. Κώνο εναποθέτησης αυγών.
6. Θα χρωματίσω τον πατο με ανοιχτη καφε αποχρωση και την πλάτη με τα πλαϊνά γαλάζιο. (τι υλικό να χρησιμοποιήσω για το χρωμάτισμα?)
7. Την βάση θα την κάνω ψηλή μέχρι την μέση μου για να μην τρομάζουν οι δίσκοι απο την κίνηση των ποδιών μου.
8. Την γεννήστρα θα την αφήσω γυμνή και θα σιφωναρω τον πατο του ενυδρειου μετα απο καθε ταισμα.
9.Αυτόματη αλλαγή νερού...Εδώ θα δυσκολευτώ πάρα πολύ γιατί όσο και να διάβασα για το σύστημα (υπερχειλιση του φτωχου ) δεν το κατάλαβα...
και το άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω το ενυδρείο κοντά σε παροχή νερού ή δυνατότητα αποχέτευσης... (Εδώ θα μπορούσα να αφαιρώ νερό καθημερινός και να προσθέτω καθαρό προετοιμασμένο απο όσμωσης αφού το ζεστάνω λιγάκι και το βάζω σιγά σιγά...
η αν γίνετε να μου εξηγήσετε το σύστημα υπερχείληση του φτωχού να καταλάβω πως να το κάνω...
10. Θα αγοράσω μία UV λάμπα για αποστειρωση του νερου. Τι μου συστήνετε να βάλω?
11. Σκούπα βυθού εχω μια απλή σκούπα την Lee's Large Gravel έιναι καμιά καλύτερη που μου προτείνετε? Διάβασα για σκούπα βυθού με αεραντλία και σφουγγάρι...που θα βρώ τέτοια? Τι εταιρείας είναι?
12. Φωτισμός. Θα κατασκευάσω ενα ξύλινο καπάκι .. αν δεν υπάρχει έτοιμο, και τι φωτισμό να βάλω όσο θα έχω μέσα το ζευγάρι μου?
Ξέρω ότι μετά που θα εναποθέσουν τα αυγά τους θα πρέπει να έχουν συνέχεια φωτισμό για να μην χάνουν την επαφή με τα αυγά τους. Να βάλω κανονικό φως όπως βάζουν στα άλλα ενυδρεία και ποιό? ή να βάλω κατευθείαν λεντάκια που βάζουν στους υπολογιστές και να τα στερεώσω στο καπάκι? (δεν επηρεάζονται απο την υγρασία του νερού αυτά? ή να βγάλω το καπάκι όταν γεννήσουν και να βάλω ένα απλό φωτιστικό γραφείου απο πάνω με λαμπάκι κομπιούτερ ή φούρνου μπλέ?
Τι θα ήταν πιο καλό να κάνω?
Αυτές είναι οι απορείες μου.. όχι και λίγες...
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας για να αρχίσω την κατασκευή του ενυδρείου .. και να τρέξω να αγοράσω φίλτρα και ότι άλλο θα χρειαστώ..
Χίλλια ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή DIY ενυδρείου για αρχάριο? fillou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 17-10-06 13:59
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45
΄Βοήθεια για diy κατασκευή ενυδρείου bakogiannisd DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 25-01-06 16:42
SITE για κατασκευή ενυδρείου notios_n DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 24-02-04 23:51
κατασκευή για καπάκι ενυδρείου Peter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 15-12-03 10:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06504 seconds with 15 queries