Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #31  
Παλιά 05-05-06, 22:07
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Παρατηρήσεις

Σου συνιστώ κι εγώ τα τζάμια να είναι όλα 5άρια, για θέμα μακρόχρονης αντοχής και σιγουριάς. Εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ 3άρια, για κανένα ενυδρείο, όσο μικρό και να είναι.
Τώρα, θα σου εξηγήσω γιατί κατέληξα στη λύση του όλα κολλημένα (και σφουγγάρια και διαχωριστικά τζάμια).
Στο πρώτο που έφτιαξα, δεν τα είχα κολλήσει, αλλά τα είχα σφηνωτά. Οταν λοιπόν έβαλα τα πρώτα ψάρια - 2 μηνών Μονομάχοι - έχασα δύο ψαράκια λόγω του ότι κάποια στιγμή βρήκαν τρύπα (που δεν περίμενα ότι μπορούν να περάσουν, να φανταστείς δεν φαινόταν με το μάτι) και πέρασαν στο διαμέρισμα του Πατέρα τους που ήταν δίπλα. Ετσι λοιπόν κόλλησα τα σφουγγάρια. Αργότερα, πέρασε κι άλλο μικρό σε διπλανό διαμέρισμα, γιατί σε κάποια εργασία μετακινήθηκαν πολύ λίγο τα τζάμια, τα οποία ήταν μεν κολλημένα μεταξύ τους, όχι όμως και στα πλαινά του ενυδρείου (δες φωτό στο δικό μου ποστ για να καταλάβεις), Ευτυχώς ήμουν εκεί και το πρόλαβα.
Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι για 100% ασφάλεια, όλα θα είναι κολλημένα και τελείωσε. Για να μην υπάρχει περίπτωση σε κάποια αλλαγή νερού, σιφονάρισμα, ή άλλη εργασία να γίνει κάτι και να χάσω κανένα ψάρι (μην ξεχνάς ότι οι χώροι είναι μικροί και δυσκολεύουν τις εργασίες μέσα τους, πράγμα που καθιστά εύκολο να γίνει κάτι κάποια στιγμή...). Ετσι τα κάνω τώρα όλα κολλημένα. Αυτό δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα, γιατί δεν θα χρειαστεί να μετακινήσω κανένα Μονομάχο ποτέ από το διαμέρισμά του, εκτός από:
1. Οταν έρθει η ώρα να δοθεί.
2. Για να ζευγαρώσει (μετά όμως θα ξαναγυρίσει στο διαμέρισμά του).
Θέμα να μεγαλώνει ο χώρος τους για μένα δεν τίθεται, γιατί έχω αποφασίσει να έχω πολλούς Μονομάχους και πάντα θα είναι λιγότερα τα διαμερίσματα από τα συνολικά ψάρια (κάποιες θηλυκιές θα μένουν μαζί σε μεγαλύτερα κανονικά κοινόβια ενυδρεία). Εξάλλου δεν θεωρώ σωστό να αυξομειώνεται ο χώρος τους, γιατί μετά το μεγάλο, το μικρό θα τους δημιουργεί στρες και δεν το θέλω. Θα μάθουν εκεί και τελείωσε. Εξάλλου 5,5 λίτρα είναι καλά σχετικά...
Αυτά είναι τα δικά μου επιχειρήματα και οι λόγοι που με οδήγησαν στις συγκεκριμένες κινήσεις. Κάποιος άλλος, μπορεί να κάνει αλλιώς... Δεν είναι κακό ούτε λάθος...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 05-05-06 στις 22:11
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
KAΤΑΡΑΜΕΝΗ ΤΡΙΧΩΙΔΗ ΑΛΓΗ johnny98130 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 20-11-03 02:21
Bila's tank newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 20-12-02 15:00
Plants in a rift lake tank Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:20
Jojo's 5500 litres saltwater tank Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:49
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18041 seconds with 15 queries