Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-15, 18:47
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Στησιμο ενυδρειο 150 απο αρχαρια

Καλησπερα σε ολους!!!Ειμαι αρχαρια και προσπαθω να σχεδιασω με προσοχη το πρωτο μου ενυδρειο,εδω θα ηθελα και τις συμβουλες των πιο εμπειρων...Σκεφτομαι λοιπον σε 150 λιτρα 2-3 gourami Pearl,2 cory γατοψαρα ,7 αρλεκινους και 10 νεον τετρα σε συνθηκεςh 6 θερμοκρασια 22-26 και ολικη σκληροτητα 15.Πως σας ακουγεται μπορουν αυτα τα ειδη να ευδοκιμησουν μαζι σε αυτες τις συνθηκες???μηπως τα τετρα πρεπει να αντικατασταθουν με καποιο αλλο ψαρι???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-15, 21:02
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλησπερα.Ειμαι και εγω αρχαριος αλλα θα προσπαθησω να σου απαντησω οσο μπορω και μετα απο διαβασμα.Καλη αρχη!!! Πρωτον χρειαζεσαι πολλες ωρες διαβασμα για να αποφυγεις οσο μπορεις τα λαθη των αρχαριων.Χρειαζεται ενα πολυ καλο στρωσιμο το ενυδρειο.Καλο ειναι που εχεις αποφασισει για τα ψαρια που σου αρεσουν.Τα ψαρια ειναι συμβατα μεταξυ τους αλλα δεν μπορουν να μπουν ολα μαζι.Τα cory καλο ειναι να μπουν μετα 3 μηνες για να εχει στρωθει καλα η αμμος(ψιλη μη ασβεστολιθικη) και θα πρεπει να ειναι 6 το λιγοτερο γιατι ειναι κοπαδοψαρα.Με τα αλλα θα εισαι οκ, μονο τα gourami να κοιταξεις να ειναι χαρεμακι με 1 αρσενικο και 2-3 θυληκα.Τα αρσενικα δεν τα πανε καλα.ΟΙ τιμες του νερου ειναι αυτες της βρυσης? Αν οχι ξερεις πως να τις πας στις τιμες που θελεις? Νομιζω η σκληροτητα 15 ειναι πολυ αλλα θα σου πουν οι εμπειροι.Θα εχεις φυτα,ξυλα,πετρες.........πρεπει να αποφασισεις.Αν εχω απαντησει καπου λαθος επειδη ειναι η πρωτη μου φορα παρακαλω διορθωστε με!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-15, 21:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλως ήρθες
Τα ψάρια που θες θέλουν μαλακό και όξινο νερό, νομίζω πως δεν μπορείς να τα κρατήσεις με σκληρότητα 15,
διάβασε πρωτα τις παράμετρες νερού που θέλουν τα ψάρια αυτά και μετά βλέπεις τις θες και τι πρέπει να κάνεις
πχ

Gourami http://www.seriouslyfish.com/species...opodus-leerii/
Cory http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-sterbai/
κλπ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-15, 23:29
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Kosma πραγματικα δεν εχω ιδεα για την σειρα με την οποια πρεπει να εισαγω τα ψαρια και σε ευχαριστω για την πληροφορια για τα cory και gourami.Για το ph με αντλία αντιστροφης οσμωσης σκεφτομαι να το ριξω...το ph της βρυσης μου ειναι 7.5
-------------------------
τα διαβασα και ειδα οτι διαπιστωσα οτι τα γατοψαρα cory και neon οντως εχουν αναγκη απο πιο μαλακο νερο.1-15 θελουν τα coryι ενω τα tetra 1-10.Μαλλον πρεπει να κανω μια καλυτερη ερευνα και να αντικαταστησω τα cory neon με ψαρακια πιο σκληρου νερου.Βεβαια θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας προτασεις..Πραγματικα δυσκολο εργο η συνθεση ενος ενυδρειου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariantina : 20-12-15 στις 23:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-15, 23:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Kosma πραγματικα δεν εχω ιδεα για την σειρα με την οποια πρεπει να εισαγω τα ψαρια και σε ευχαριστω για την πληροφορια για τα cory και gourami.Για το ph με αντλία αντιστροφης οσμωσης σκεφτομαι να το ριξω...το ph της βρυσης μου ειναι 7.5
-------------------------
τα διαβασα και ειδα οτι διαπιστωσα οτι τα γατοψαρα cory και neon οντως εχουν αναγκη απο πιο μαλακο νερο.1-15 θελουν τα coryι ενω τα tetra 1-10.Μαλλον πρεπει να κανω μια καλυτερη ερευνα και να αντικαταστησω τα cory neon με ψαρακια πιο σκληρου νερου.Βεβαια θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας προτασεις..Πραγματικα δυσκολο εργο η συνθεση ενος ενυδρειου!
Φιλτρο αντιστροφης οσμωσης εννοείς
Με το φιλτρο Α/Ο θα κατεβασεις τις σκληρότητες και θα πέσει και το PH μονο του
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-15, 09:06
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να αντικαταστησεις τιποτα.Με Α/Ο μαλακωνει το νερο και μπορεις να βαλεις τα ψαρακια που σου αρεσουν.Αν δεν βαλεις Α/Ο τοτε συζηταμε για αλλη ψαροσυνθεση.Κανε πρωτα το στρωσιμο και θα εχεις χρονο για διαβασμα και για συζητηση για την σειρα των ψαριων.Το κυριοτερο τωρα ειναι το στρωσιμο και το στησιμο του ενυδρειου(αμμος,πετρες,ξυλα,φυτα)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-15, 10:06
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

xaxa Taki ουτε να το πουμε σωστα δεν μπορουμε,ποσο μαλλον να δω πως θα το δουλεψουμε και αυτο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-15, 10:38
mariantina Ο χρήστης mariantina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2015
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Για αυτο και θελω να αποφασισω την ψαροσυνθεση μου και συμφωνα με τις αναγκες αυτων των ψαριων.Σκεφτομαι να βάλω αμμο ψιλη μη ασβεστολιθικη οπως μου ειπες για τα cory (ακουσα οτι ο λευκος πυθμενος στρεσαρει τα ψαρια ,ισχυει?)(αραγε ποσα κιλα λες για 150λιτρα???)μια ριζα δεντρου τεχνητες σπηλιες και κρυψωνες με βραχους-πετρες για (να κρυβονται οταν στρεσαρονται τα νεον )και πολλα φυσικα φυτα με πλατυ φυλλωμα που αγαπουν οι αρλεκινοι.
-------------------------
και συμφωνα με τις αναγκες αυτων των ψαριων να βαλω φυτα ξυλα πετρες και αμμο ηθελα να πω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariantina : 21-12-15 στις 10:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-15, 10:24
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Αν μου επιτρεπεις θα σ απαντησω το βραδυ γιατι απ το κινητο αυτη η διαδικασια αδυνατον. Απ αυτα που λες ομως εσυ θες ν ανεβασεις σκληροτητες αν καταλαβα καλα; Η Α.Ο. ειναι για να κατεβαζει.
Εχεις μετρησει ποσο σκληρο νερο εχεις; Πρεπει να χουμε μια πληροφορια για να μπορουμε να συζητησουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο στησιμο στο ενυδρειο με τις synergos fantomas Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 1 02-12-14 14:53
Στησιμο Ενυδρειο με φυτα Gigas78 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 16-11-13 14:50
Αρχαρια... ερωτησεις για το νεο μου ενυδρειο... penelope6 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 28-02-11 16:16
ενυδρειο 300 στησιμο pyros Αρχάριοι γλυκού νερού 11 08-11-09 00:18
ενυδρειο κολονα με καρχαρια στην Αθηνα! kwstas_original Παραλία - Beach Bar 29 08-03-09 11:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04786 seconds with 13 queries