Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-12, 13:57
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή Wid caught fish

Θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι ο λογος που παιρνουμε τα ψαρια απο το φυσικο περιβαλλον τους και τα βαζουμε σε ενυδρεια εφοσον υπαρχουν ψαρια εκτροφης?π.χ. υπαρχουν ηδη δισκοι που εχουν μεγαλωσει σε ενυδρεια γιατι να παρουμε δισκους απο την φυση?Με ενδιαφερει πολυ το θεμα και ο καθενας μπορει να γραψει ελευθερα την γνωμη του χωρις ομως βρισιες,απειλες και ασχετα.....(Ελπιζω να μην εχετε την ιδια αποψη με εναν γειτονα μου που με σοκαραν τα λογια του)..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-12, 14:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.457
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ενα θεμα απο το 2008: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28613
ενα πιο προσφατο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49256
εχουν διατυπωθει ολες οι αποψεις ηδη! Παρολα αυτα το ξανασυζηταμε αν επιθυμεις ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-12, 14:18
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

θα ηθελα πολυ να μαθω γιατι καποιος να πει βρισιες και απειλες σε ενα τετοιο θεμα! εγω βρισκω πολυ σωστη την απορια αλλα εχω μια δυο θεωριες.

καταρχην παιρνουμε και απο τα δυο ειδη, οποτε οπως ξερεις μιας και το χομπυ εχει και την εμπορικη του μερια, the more the better.

Ακομα, σκεφτομαι πως τα αγρια ψαρια θα εχουν και διαφορετικες συμπεριφορες. ισως κι αυτος να ειναι ακομα ενας λογος.

καλο θα ειναι να μας πουν και παιδια που εχουν ασχοληθει με το θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-12, 14:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Λοιπον προσωπικα ειμαι καπου αναμεσα.
Πιστευω πως αν καποιος θελει να αποκτησει αγρια ψαρια ειναι υποχρεωμενος να κανει 2 πραγματα: να τους προσφερει συνθηκες οσο πιο εφαμιλες του βιοτοπου τους γινεται, -κατι που ισχυει κατα τη γνωμη μου για ολα τα ψαρια, αλλα στα αγρια πιασμενα ακομα περισσοτερο- και να τα αναπαραγει, και φυσικα οχι μονο για την "προσωπικη του συλλογη" αλλα να δωσει (πουλησει λογικα) σε οσο γινεται περισσοτερους συγχομπυστες που ασχολουνται σοβαρα ωστε να ανανεωνονται τα αιμματα οσο γινεται.
Αν για οποιοδηποτε λογο δεν ειναι σιγουρος οτι θα καταφερει αναπαραγωγη καλυτερα να μην παει σε ψαρια πιασμενα απ ευθειας απο τη φυση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-12, 15:17
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον προσωπικα ειμαι καπου αναμεσα.
Πιστευω πως αν καποιος θελει να αποκτησει αγρια ψαρια ειναι υποχρεωμενος να κανει 2 πραγματα: να τους προσφερει συνθηκες οσο πιο εφαμιλες του βιοτοπου τους γινεται, -κατι που ισχυει κατα τη γνωμη μου για ολα τα ψαρια, αλλα στα αγρια πιασμενα ακομα περισσοτερο- και να τα αναπαραγει, και φυσικα οχι μονο για την "προσωπικη του συλλογη" αλλα να δωσει (πουλησει λογικα) σε οσο γινεται περισσοτερους συγχομπυστες που ασχολουνται σοβαρα ωστε να ανανεωνονται τα αιμματα οσο γινεται.
Αν για οποιοδηποτε λογο δεν ειναι σιγουρος οτι θα καταφερει αναπαραγωγη καλυτερα να μην παει σε ψαρια πιασμενα απ ευθειας απο τη φυση.
εσυ τωρα νομιζεις οτι ο μεσος χομπυστας γνωριζει, η τον ενδιαφερει η εχει εστω επιλογη μεταξυ των δυο ε? και ασε τον μεσω χομπιστα, ο καθενας αν θελει ενα συγκεκριμενο ψαρι και του πει ο πετ σοπας του "το εχω/θα στο φερω", θα πει οκ, και τελειωνει εκει η συζητηση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-12, 15:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εσυ δηλαδη πιστευεις οτι ο μεσος χομπυστας θα παρει wild (ας πουμε ενα betta των 600 ευρω πχ) η το οποιοδηποτε μαγαζακι θα του το φερει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-12, 15:50
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Συμφωνώ σε όσα εχει πει παραπάνω ο Nick...


Στο εξωτερικό ειδικά δεν νοείται να εχεις αφρικανικές κιχλιδες(μιας κ με αυτές εχω ασχοληθεί κ γνωρίζω) και να μην ειναι wild..κυρίως για λόγους συμπεριφορών και χρωμάτων των ψαριών!!

Ειναι όντως "κρίμα" να εχεις πάρει ένα ζωντανό απτό φυσικό του περιβάλλον και να το εχεις περιορίσει σε εναν συγκεκριμένο χώρο αλλα οπως και να το κανεις,για μένα,ειναι μεγάλη η "ευθύνη" να παρεχεις σε ένα τέτοιο ζωντανό οσο το δυνατό καλύτερες συνθήκες ζωής..και αυτο ειναι όλη η μαγεία και η ικανοποίηση όταν το δεις να ζει ευχάριστα και να συμπεριφέρεται οπως πρεπει..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγη Apistogramma trifasciata wild caught... Dimis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 52 18-07-10 21:06
Apistogramma trifasciata wild caught... Dimis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 30 18-04-10 11:18
rio 125 fish only mixalis Fish Only 7 22-11-08 15:38
Fish ID Manos M. Malawi 2 08-02-05 20:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04373 seconds with 12 queries