Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-12, 01:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Exclamation Φυτεψτε τα sump-tanks σας !

Σημερα ειχα μια ομορφη συζητηση με ενα συνχομπυστα αιρετικο δισκα ο οποιος μεσα στα διαφορα ενυδριακα που ειπαμε καποια στιγμη μου εξεφρασε το "παραπονο" του σχετικα με την αντιμετωπιση απο τους διαφορους "βιοτοπικους" δισκαδες του χωρου σχετικα με το οτι προτιμαει τα ενυδρεια του φυτεμενα, με οτι μπορει να συνεπαγεται αυτο.
Προσωπικα ασχολουμαι με σχετικα χρωμματισμενο νερακι με χαμηλες σκληροτητες και ph στα Ασιατικα προτυπα, οποτε δεν αντιμετωπισα και τρελα προβληματα στο στησιμο φυτεμενου ενυδρειου, γνωριζοντας φυσικα πως δεν προκειται ποτε να δω απαιτητικα δυσκολα φυτα στα ενυδρεια μου, ομως ποτε δε με απασχολησε το extreme black water μια και αυτο δεν εχει σχεση με την Ασια που με ενδιαφερει προσωπικα, ουτε ειχα ποτε καμια επιθυμια αποκτησης δισκων (οκ καποιοι θα σταυροκοπιουνται αν πω οτι τα γκουραμακια τα θεωρουσα παντα πιο εκλεπτυσμενη επιλογη γιατι τουλαχιστο βλεπεις ενα ψαρι να κινειται, κι οχι ενα "αθωο χαζουλι" σα τους δισκους -ετσι τους εχω περασμενους στο μυαλο μου ρε παιδες, τι να κανουμε? ) Ομως απο τη φυση μου ειμαι ανθρωπος που εχει μια μαζοχιστικη ταση να ψαχνει διαρκως για λυσεις πολυπλοκων προβληματων (μηχανικος αυτοματισμων γαρ) και προφανως ακουσια με το που περασε η πληροφορια ως προβλημα αρχισα να την επεξεργαζομαι ψαχνοντας λυση σε ενα υποθετικο (για μενα υποθετικο, για αλλους φυσικα πραγματικο) προβλημα.
Ειναι γνωστο οτι τα φυτα ειναι τα φιλτρα της φυσης και τα γρηγορης αναπτυξης δουλευουν αριστα ως τετοια φιλτρα (με βασιλειαδες κατι ταπεινα φυτακια οπως το κερατοφυλο). Επισεις συμφωνω οτι αφου στη φυση οι δισκοι ζουν σε σκοτεινα νταμαρια ΙΣΩΣ δεν ειναι και το οτι καλυτερο -τουλαχιστο σιγουρα καθε αλλο παρα βιοτοπικο ειναι- το να εχουν μια growlux απο πανω τους και να ζουν μεσα σε ενα φυτεμενο ενυδρειο που ειναι εντελως ξενο περιβαλλον γι αυτους, γιατι οπως λενε οι πληροφοριες (τις οποιες ολοι εχουμε ακουσει) οι δισκοι ζουν σε μερη του αμαζονιου που εχουν blackwater, πετρες και ριζες δεντρων -φυσικα ουτε αλγη δε μπορει να φυτρωσει σε τετοια μαυριλα- ομως απο την αλλη πολυ σωστα λεει και ο συγχομπυστας με την "αοιρετικη αποψη" ειναι ενα ψαρι που θελει τονους πρωτεινουχου ταισματος, μοσχαροκαρδιες και δε συμμαζευεται, κι αν δεν εχεις ενα φυσικο φιλτρο οπως τα φυτα γρηγορης αναπτυξης τοτε πρεπει να αλλαζεις συνεχως νερο, και οπως και να χει ποτε δε θα μπορεις να εισαι τελειος.
Οντως ο ανθρωπος εχει δικιο, ο Αμαζονιος ειναι ενα τεραστιο συστημα και καλυπτει τεραστιες εκτασεις και φυσικα εχει κι αυτος τα φυσικα του φιλτρα, ομως απο την αλλη ο συγκεκριμενος βιοτοπος που ζει ο δισκος ειναι αυτο που οι δισκαδες θελουν να αναπαραγουν στα ενυδρεια τους κι οχι ολος αυτος ο ποταμος.
Εκει λοιπον που ακουγα το προβλημα χωρις να το σκεφτω συνηδειτα γυρισα και του εδωσα τη λυση με μια προταση : ΦΥΤΕΨΤΕ ΤΑ SUMP ΣΑΣ.
Γιατι οχι? Οποιος θελει μπορει να εχει ακομα και σε ντουλαπακι με μια growlux μερικα φυτα γρηγορης αναπτυξης ή αν γουσταρει να το εχει σαν κανονικο φυτεμενο ενυδρειο κατω απο το ενυδρειο του και για να μην πω οτι μπορει να το εχει και ως κανονικο ενυδρειο περιλαμβανοντας και ζωντανους οργανισμους? Φυσικα ενα μεγαλο μερος του (αυτο που θα εχει τα "συμβατικα" υλικα φιλτρανσης ) θα πρεπει να ειναι κρυμενο, οχι ομως και το υπολοιπο το οποιο θα ειναι το "φιλτρο φυτων".
Εγω δεν ξερω, μια ιδεα εριξα η οποια μονο καλο θα κανει (οκ ισως κανει λιγο κακο στην τσεπη αλλα οπως και να χει αυτα στο χομπυ ειναι τετριμενες καταστασεις) και σιγουρα "δουλευει" (εχουμε την εμπειρικη αποδειξη απο τα φυτεμενα ενυδρεια)
Τι εχετε να χασετε λοιπον?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-12, 01:17
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Υπαρχουν παντα και τα φυτα επιφανειας...και στην τελικη αν θελεις extra φυτο-φιλτρανση, χωνεις στο sump lucky bamboo που ρουφαει πολυ πραμα και δε θελει ιδιεταιρο φωτισμο.

Παντως απ'οτι εχω καταλαβει, τις συχνες αλλαγες και το καλο καθαρισμα στους δισκους δε τα γλυτωνεις !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-12, 01:23
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν το νερο στο ενυδρειο ειναι εντελως μαυριλα, τοτε και στο sump πιστευω θα υπαρχει προβλημα με το φως. αν ειναι ελαφρα black water,τοτε με ευκολα φυτα και με λιγα βατ παραπανω απο οτι θα επρεπε, αξιζει να γινει το πειραμα γιατι οχι.
αντε να πρωτοτυπησουμε και καπου. καλη ιδεα εριξες παντως.


υ.γ. και τωρα που το θυμηθηκα, ο γνωστος μου γυρισε απο Λαος και δεν μπορεσε να φερει ψαρια, παντως ειδε ψαρια απιστευτα που ουτε τα εχουμε φανταστει. και οι λακουβες με τους μονομαχους ειναι μικρες λιμνες εκατονταδων τετραγωνικων με πολυ μικρο βαθος (βαλτοτοποι).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-12, 01:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Χρηστο (Off-topic) εγω τα εχω πει για τις περιβοητες "λακουβες" αλλα ολοι οσοι δε τους συμφερει κανουν πως δεν ακουν... Δε πειραζει, αν ειχα ενυδριαδικο θα ημουν πολυ κακος εμπορας και θα το χα κλεισει...

...τεσπα σχετικα με το θεμα των lucky bamboo λογικα και κατραμι να ναι το νερο αφου ο κορμος ειναι εξω απο το νερο δε θα εχουν προβλημα οπως και οποιοδηποτε αλλο φυτο μη υδροβιο αλλα υδροφιλο ομως τα γρηγορης αναπτυξης ειναι τα καλυτερα και τα bamboo δεν ειναι τετοια, ομως σιγουρα υπαρχουν υδροφιλα γρηγορης αναπτυξης που θα επιβιωσουν εχοντας μονο τις ριζες τους στο black water.
Επισεις οσο μαυρο και να ναι στο sump εχεις να στειλεις φως μολις μερικα εκατοστα βαθος σε αντιθεση με τα πανυψηλα ενυδρεια που παιζουν οι δισκαδες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-12, 02:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η Aσια εχει αρκετους βιοτοπους Blackwater (καποια πολυ ομορφα ειδη gourami -που αναφερθηκαν- ζουν σε τετοιους).
Αξιζει να τους τσεκαρεις. (search for "SA Asia blackwater pool")

Oι δισκοι δεν ζουν ολοι σε Blackwater.

Φυτα νιτρικοφαγα μπορουν να μπουν κι αλλα και χωρις να υπαρχει σαμπ.
Ποθος και φυλοδεντρο με τις ριζες στο νερο και τα φυλλα εξω ή μεσα στο νερο.
Φωτισμος χωρου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-12, 02:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Aσια εχει αρκετους βιοτοπους Blackwater (καποια ειδη gourami που αναφερθηκαν, ζουν σε τετοιους).
Ενωειται πως ειναι χρωματισμενο αλλα απ οσο γνωριζω παιζει πολυ ελαφρυτερος χρωματισμος απο το καθαρο blackwater του αμαζονιου -τουλαχιστο αυτο που αναφερουν οι περισσοτεροι γιατι εγω οπου εχω παει στον Αμαζονιο μαλλον καφε νερα ειδα κι οχι μαυρα αλλα μεχρι το Belem εχω παει, δε χωθηκα και σε τιποτα ζουγκλες-(τουλαχιστο εκει που ζουν τα pearl gouramis που ασχολουμαι τα νερα δεν ειναι καταμαυρα απ οσο γνωριζω).
Βεβαια σιγουρα θα υπαρχουν και νερα κατραμια αφου τα catappa που χρησιμοποιουμε ινδικα ειναι αλλα μιλουσα περισσοτερο για ΝΑ Ασια.

Παράθεση:
Oι δισκοι δεν ζουν ολοι σε Blackwater.
χμμμ μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση πως οι δισκοπεριοχες του αμαζονιου ειναι αυτες που εχουν καταμαυρα νερα, αλλα για να το λες θα εχεις περισσοτερες πληροφοριες

Παράθεση:
Φυτα νιτρικοφαγα μπορουν να μπουν κι αλλα και χωρις να υπαρχει σαμπ.
Ποθος και φυλοδεντρο με τις ριζες στο νερο και τα φυλλα εξω ή μεσα στο νερο.
Για πες για τον ποθο, το εχεις δοκιμασει?
Καποτε το συζητουσα με ενα συγχομπυστα (για ποθο που ειναι υδροφιλος να βγαινει εξω απο το ενυδρειο, πιο πολυ για ντεκορ αλλα και για οτι καλο μπορει να προσφερει) και μου ελεγε οτι το συγκεκριμενο φυτο θελει προσοχη μην πεσει καποιο φυλο στο νερο γιατι ειναι δηλητηριωδες για τα ψαρια... ραδιο-αρβυλα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-12, 03:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ιδια ειναι οπως στη Ν Αμερικη ειναι και στην Ασια.
Θα βρεις ασπρα νερα, μετρια και μαυρα.
http://fish.mongabay.com/biotope_se_asia_pool.htm


Ναι τα εχω και τα δυο.
Τα εχω εκτος νερου τα φυλλα, αλλα ο ποθος πεταξε ενα φυλλο και μεσα στο νερο και θα το αφησω να δω τι θα γινει αφου πολλοι φιλοι το αφηνουν μεσα χωρις προβλημα (θεωρουνται τοξικα -οχι θανατηφορα, απλα ερεθιζουν το στομα ή φερνουν εμετο- τα φυλλα τους, αν φαγωθουν απο ζωα οπως ο σκυλος ή η γατα)


Gourami για blackwater μπορουν να επιλεγουν τα:
Chocolate Gourami http://www.seriouslyfish.com/species...sphromenoides/
το πανεμορφο Licorice Gourami http://www.tropicalfishkeeping.com/p...orice-gourami/
Pearl gourami http://www.practicalfishkeeping.co.u...ent.php?sid=81 (σε blackwater -οχι κατραμι- τα διατηρουσα, πηγαιναν πολυ καλα, με αναπαραγωγες κλπ)
Sparkling Gourami http://www.seriouslyfish.com/species/trichopsis-pumila/
Kissing Gourami http://www.seriouslyfish.com/species...oma-temminkii/
-------------------------
Στον Αμαζονιο θα δεις ακραια φαινομενα με νερα ασπρα και μαυρα διπλα διπλα.



__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 19-05-12 στις 03:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
που θα βρω sump; λατσε τζενη Φίλτρανση 28 31-01-11 14:50
εντός, εκτός και επί τα OPEN TOP tanks AQUA PURA Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 21 29-12-09 17:32
sump jimfytakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 26 03-06-07 11:58
SUMP accnt Φίλτρανση 0 23-04-07 11:20
my dream tanks inser Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-04 14:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05697 seconds with 12 queries