Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-12, 16:31
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Talking Νέο Ενυδρείο 120L - τί ψάρια βάζω;;;

Καλησπέρα παιδιά. Είχα τη τύχη τις προάλλες να αγοράσω ένα 120λ από μέλος του φορουμ. Ευχαριστώ λοιπόν το manolischania για το ενυδρείο, πραγματικά έχει κάνει απίστευτη δουλειά με τα ενυδρεία του και του αξίζουν συγχαρητήρια. (Είδα το 700αρι του και το 'βγαζα φωτος από τον ενθουσιασμό μου). Είναι και γειτονάκι, οπότε με βόλευε και η μεταφορά του ενυδρείου. Επίσης θα ήθελα να πω ευχαριστώ στο φιλαράκι μου τον chrislust, που με βοήθησε στο στήσιμο του ενυδρείο, μόνο μου θα είχα πελαγώσει. Τέλος πάντων ας έρθω στο θέμα μου!

Προετοιμασία - καθαρισμός ενυδρείου.

Το ενυδρείο δούλευε με αλμυρό νερό. Και με προβλημάτισε λιγάκι στην αρχή, γιατί θα το χρησιμοποιούσα για γλυκό. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, αφού το καθάρισα εξωνυχιστικά, τα τζάμια ήταν γεμάτα άλατα και άλγη, καθώς επίσης και λευκές αποθέσεις ασβεστολίθου στο φίλτρο. Όλα καθαρίστηκαν εξωνυχιστικά με σφουγγαράκι και φρέσκο ξίδι. Και έπειτα ξέπλυμα με μπόλικο νερό και ήταν έτοιμο προς χρήση.

Τοποθέτηση υποστρώματος, διάκοσμου και νερού.

Μπήκε λοιπόν το χαλικάκι και γέμισε με νερό του παλιού ενυδρείου 70 λίτρα περίπου και άλλα 50 λ φρέσκο νερό βρύσης. (Εκείνη την ημέρα το νερό μύριζε αρκετά έντονα χλώριο, οπότε έριξα λιγάκι παραπάνω βελτιωτικό νερού για παν ενδεχόμενο). Έριξα και λίγα βακτήρια, που ίσως θεωρηθεί πλεονασμός, αλλά μπήκε ένας 'αρχαιοελληνικός' αμφορέας στο διάκοσμο και το θεώρησα ίσως αναγκαίο να μπούνε πρόσθετα βακτήρια, μήπως και βρούν καταφύγιο, στο πορώδες του πηλού. Τοποθέτησα την τεράστεια αεραντλία της sera με διπλή έξοδο αέρα, σε πέτρα μέσα στον αμφορέα, για να έχω μία ροή εντός του. Θα ήθελα να μου κάνετε διακοσμητικές προτάσεις, υλικά που μπορώ να το κάνω πιο όμορφο και βιώσιμο για τα ψάρια. (Δυστυχώς δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ ξύλα, όποιος έχει για πέταμα, μπορώ να του τα πάρω)

Προετοιμασία φίλτρου.

Το φίλτρο με προβλημάτισε πολύ. Γιατί έχει εσωτερικό και δεν είχα ακούσει και τα καλύτερα λόγια για εσωτερικά φίλτρα. Δούλευα με ένα πολύ καλό 600λ/ώρα της Fluval στο 80άρι το προηγούμενο και ήμουν καλομαθημένος με εκείνο, που καθάριζε το 80λιτρο σε χρόνο dt. Ρώτησα τον manolischania, αν θα χρειαζότανε να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα και τα δύο μου φίλτρα και μου είπε ότι αν θα έχω μικρά ψαράκια δε θα χρειαστεί. Όμως ο φίλος μου ο chrislust με παρότρινε να τοποθοετήσω και τα δύο ταυτόχρονα, για να έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα στο ενυδρείο μου. Δύο 600αρια φίλτρα θα κάνανε σούπερ δουλειά φαντάζομαι στο 120λιτρο. Στήνοντας το εσωτερικό φίλτρο του, τοποθέτησα το σφουγγάρι στη πρώτη θαλάμη της εισόδου, μετά siporax από κάποιο παλιό ενυδρείο (αφού πρώτα είχε καθαριστεί με νερό της βρύσης) και φυσικά ΟΛΟ το παλιό siporax από το παλιό μου στρωμμένο 80λιτρο, που χρησιμοποιήθηκε ως μπόλι. Πάνω πάνω τοποθετήθηκε γυαλοβάμβακας (που κατά ένα περίεργο τρόπο βρώμισε σε μία μέρα!!!). Εδώ λοιπόν θέτω το εξής ερώτημα: Φτάνει το 600άρι εσωτερικό φίλτρο του ή θα ήταν πρέπον να στήσω και το Fluval και να έχω δύο φίλτρα ταυτόχρονα;;;;

Τοποθέτηση ζώντων οργανισμών

Αφέθηκε το ενυδρείο να λειτουργήσει κανά δίωρο να κάνει τον κύκλο του, να φτάσει η θερμοκρασία στους 24 C. Τα λίγα ψαράκια και τα φυτά που είχα στο 80άρι είχαν τοποθετηθεί σε λεκανες ξεχωριστά, για να γίνει η μεταφορά, με αεραντλία. Τοποθετήκαν τα Hygrophyla, η μία ανούμπια και 2-3 ριζούλες πλατύφυλλο και έπειτα τα ψάρια. 2 heleri m/f, (σήμερα μου γέννησε στη ταίστρα), 3 ακτινογραφίες (θέλω να τα δανείσω), 2 yoyo (10cm) και δύο γλύφτες gibbigeps (12cm) και Pterygoplichthys pardalis (15cm). Όπως καταλαβαίνετε το ενυδρείο είναι άδειο, θέλω να αρχίσω να βάλω κάποια ψάρια και θέλω να μου προτίνετε. (σκευτόμουν για νεον ή αρλεκίνους ή guppy).

Μετρήσεις
Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα, πρέπει να προμηθευτώ πολυτεστ. Το ενυδρείο δουλεύει εδώ και μία ημέρα.

Stats
Όγκος: 120L
Φωτισμός: 5 w white led (Πρέπει να τον αυξήσω)
Φίλτρο: Εσωτερικό 570 L/h
Τύπος: Κοινωνικό γλυκού νερου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00747.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  28,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00765.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00766.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  47,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00763.jpg
Εμφανίσεις:  423
Μέγεθος:  73,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00759.jpg
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  46,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00749.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  47,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-12, 16:43
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα πρέπει να φύγουν οι pleco(?)
Μία ομαδούλα με ember tetra ή iriatherina werneri θα ήταν πολύ ωραία .
Όπως είπες πρέπει να αναβαθμίσεις τον φωτισμό σου γιατι με 5w στα 120 λίτρα δεν είναι για πολλά φυτά (αν θέλεις να βάλεις που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ βασικό) .Εγώ θα σου πρότεινα μία ομαδούλα με ember tetra ή iriatherina werneri .Οι αρλεκίνοι και τα neon tetra που λες είναι όντως πολύ ωραία .Στα guppy πρέπει να προσέχεις τον πληθυσμό τους γιατι είναι δύσκολο να τον κρατήσεις σε χαμηλά επίπεδα εκτός και αν βάλεις μόνο αρσενικά .
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-12, 16:45
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Καλησπέρα, για ποιο λόγο πρέπει να φύγουν οι γλύφτες; (Δε ξέρω γι'αυτό ρωτάω).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-12, 16:51
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Γιατι γίνονται τεράστιοι .
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-12, 16:54
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS198 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι γίνονται τεράστιοι .
Νόμιζα εννοείς, προκαλούν κακό στο ενυδρείο. Ναι γίνονται κι δυο τεράστειοι. Όταν μεγαλώσουν αρκετά, θα τους δώσω, κρίμα είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-12, 23:37
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

kribensis...απλα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βάζω... Λάστιχο?? macgyver Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 46 13-07-11 09:55
Νέο ενυδρείο aquatlantis 120L gouts0unin Γλυκό νερό - Γενικά 17 29-08-10 23:04
Βάζω βάζω νιτρικά και δεν φτουράνε! gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 05-11-08 15:54
Ξύλο. Το βάζω ή όχι; qstavrosq Γλυκό νερό - Γενικά 9 09-11-04 13:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04764 seconds with 13 queries