Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-08-11, 16:52   #1
Gallagher
IbizaIsland
Member
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος 25-08-11, 16:52
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα παιδια! Εχω ενα ενυδρειο "φτιαχτο". οι διαστασεις είναι 2.10 Χ 60 Χ 60 ακριβως τα λιτρα δε τα ξερω. Μηπως ξερει κανενας τα gallagher με ποια αλλα ψαρια μπορουν να συνυπαρξουν?
Εμφανίσεις: 4149
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-11, 17:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Αλλο ενα τοπικ με θεμα ενα ψαρι που δεν ζει σε οικιακο ενυδρειο.
Βαλε μονο συγκατοικους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-11, 19:53
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IbizaIsland Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια! Εχω ενα ενυδρειο "φτιαχτο". οι διαστασεις είναι 2.10 Χ 60 Χ 60 ακριβως τα λιτρα δε τα ξερω. Μηπως ξερει κανενας τα gallagher με ποια αλλα ψαρια μπορουν να συνυπαρξουν?
σε αυτα τα λιτρα φιλαρακι κανεις ενα "ενυδρειο τερατων" μουρλια
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-11, 15:57
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

delta66 συγκατοικους εννοεις σαν τα ψαρια που ανεβασε ο irongud?

Irongud βασικα το εφτιαξα μονο για ψαρια τυπου καρχαριοειδη. δεν μ αρεσει κανενα αλλο ειδος.

Μπορω να βαλω τα gallagher μεσα και να τα κρατησω μεχρι καποιο μεγεθος ή ουτε αυτο γινετε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-11, 16:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Bασικα σε πολλα προφιλαδικα ψαριων δινουν για το callagher πλεον απο 7.500 λιτρα και πανω για να φιλοξενηθει σωστα σε ενυδρειο. Το οτι μπορεις να το βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου μεχρι καποιο μεγεθος ισως να γινεται αλλα και παλι μετα θα ειναι δυσκολο να το δωσεις. Δυσκολα εχω δει να παιρνουν μεγαλα σε μεγεθος ψαρια και δε gallagher. Απο οτι εχω καταλαβει, κανονικα αυτο το ψαρι δεν θα επρεπε να πουλιεται για ενυδρεια. Σε τοσα λιτρα εχεις παρα πολλες επιλογες για ψαρια που και θα τα ευχαριστηθεις και δεν θα σου κανουν τη ζωη δυσκολη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-11, 21:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο.
Γιατι (?) θελεις να το κανεις να φαινεται μικρο σαν γυαλα με χρυσοψαρο, βαζωντας ενα ψαρι που γινεται 2 - 2.5 μετρα, που κολυμπαει διαρκως αφου ειναι μεταναστευτικο ειδος και εν κατακλειδι ουτε τα 7500 λιτρα φτανουν "για να φιλοξενηθει σωστα"?

Ενα νεαρο ψαρι το βαζουμε σε μικροτερο ενυδρειο απο οτι πρεπει, μονο οταν εχουμε σκοπο να στησουμε το μεγαλο ενυδρειο οταν ερθει η καταλληλη στιγμη.
Και στα ειδη των πανγκασιους η αναπτυξη ειναι πολυυυυ γρηγορη, γιαυτο και προτιμουνται στις ιχθυοκαλλιεργιες αφου σε πολυ συντομο διαστημα εχουν γινει "τερατα".

Αναρωτησου τι θα μπορουσε να απογινει ενα ψαρι ενος μετρου που δεν μπορει να στριψει πλεον στο ενυδρειο σου και εχει ως συνηθως πληγες στο προσωπο του και στα ματια του απο τα χτυπηματα στα τζαμια. (αν δεν στο σπασει πρωτα και πλημμυρίσεις)
Και μη σου μπει στο μυαλο το μπαρμεκιου γιατι με τοσα χημικα που θα εχει φαει το ψαρι, δεν θα τρωγεται.
Και τουλαχιστον δεν ρωταγες για το hypophthalmus που φτανει 1.2 μετρα. Πηγες στο χειροτερο sanitwongsei (γκαλαχερ) απο αποψης μεγεθους.
Δες εδω καποιες πληροφοριεςhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958

--------------------------------------------------------------------------------

Το ενυδρειο σου ειναι τελειο για ενα κοπαδι Silver Shark
Διαβασε τα προφιλ τους
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?id=762
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile21.html

Δες και βιντεο
BORKED

Το ενυδρειο ειναι 2.10 Χ 60 Χ 60 = 765.000 = 765 λιτρα μικτα
Καθαρα νερο θα πρεπει να ειναι περιπου 600.
Προτεινω να του δωσεις λιγο ακομα υψος (πχ 75) για να μεινει καθαρο στα 60 εκ το υψος του νερου, αφαιρωντας το υψος του βυθου και οσο μεινει κενο απο πανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-11, 10:13
IbizaIsland Ο χρήστης IbizaIsland δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: N.Filadelfeia
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

καταρχην ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλες σας. η αληθεια ειναι οτι ψιλοαπογοητευτηκα γιατι το εφτιαξα μονο για συγκεκριμενο λογο! Τωρα θα σκεφτω τι μπορω να βαλω μεσα. Είναι ευκολο να γυρισει σε θαλασσινο?
-------------------------
προς το παρον εχω βαλει μεσα μονο το χαλικι, του εχω βαλει μπολι απο το αλλο μου ενυδρειο και του προσθετω συνεχεια υγρα βακτηρια. μπορω οπως το εχω τωρα με το μπολι να το στρωσω πιο γρηγορα με τη διαδικασια της αμμωνιας που διαβασα? Αντιχλωριο τωρα που ειναι καινουριο το ενυδρειο θελει καθε μερα (ετσι εμαθα) ή μονο οταν γινετε αλλαγη?Το ενυδρειο τρεχει 7 μερες και 1 μερα με το μπολι.Τιμες δεν εχω παρει ακομα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IbizaIsland : 29-08-11 στις 10:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04521 seconds with 12 queries