Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-03-11, 21:25   #1
νεος με juwel 600 record 63l
ep82
Junior Member
Εγγραφή: 26-03-2011
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ep82 Ο χρήστης ep82 δεν είναι συνδεδεμένος 26-03-11, 21:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα σε όλη την παρέα, ονομάζομαι Δημητρης κ έχω αγοράσει ένα 60 λίτρο juwel 600 record,στο κατάστημα που το αγόρασα μου έδωσαν μια δωροεπιταγη των 60 ευρώ για να πάρω ότι θέλω, εσείς τι μου προτείνεται να αγοράσω για αρχή με αυτά τα χρήματα...????? το ενυδρείο εμπεριέχει φιλτρο θερμοστάτη και λάμπα... έπιπλο θα το κατασκευάσω μονός μου...
τα είδη που θέλω να βάλω είναι:
6 Νεον
2 γατόψαρα corydora aeneus ή puleatus
2 black tera ή 2 gappy
σύνολο 10 ψαράκια..αν μπορούσε να φιλοξενηθούν και καμιά γαριδούλα ερυθρόλευκη η σαλιγκάρι δεν θα χάλαγε καθόλου... σκέφτομαι επίσης να βαλω 2 εύκολα φυτά και σαν θέμα ένα ναυάγιο.
συγνώμη αν σας κούρασα και σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
Εμφανίσεις: 5325
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-11, 21:51
Το avatar του χρήστη Markos145
Markos145 Ο χρήστης Markos145 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Γειά σου φίλε κ καλωσόρισες στο αγαπημένο μας χόμπυ!Τα ψαράκια που θέλεις να βάλεις θέλουν διαφορετικές τιμές στο νερό κ δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.Εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκινούσες με γκάπι 2 αρσενικά 5-6 θηλικά κ σε λίγο καιρό δεν θα μπορείς να τα μετρήσεις από τις γένες.Μπορείς να βάλεις κ σαλιγκάρια κ γαρίδες.Κ φυσικά να το γεμίσεις με εύκολα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-11, 04:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω προσωπικα θα αγοραζα εξωτερικο φιλτρο με τα εξτρα χρηματα ,οπως και εκανα οταν πηρα το ενυδρειο μου.(ιδιο με το δικο σου)βεβαια δεν ειμαι ο πιο εμπειρος εδω μεσα οποτε θα σου πουνε αλλοι αν αξιζει να το κανεις η οχι σε αυτη τη φαση.εγω αγορασα εξωτερικο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι δε θα χρειαστει να κανω αγορα αργοτερα.ετσι και θα μπορω να το χρησιμοποιησω αν παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα και μπορω να παιξω με υλικα φιλτρανσης γιατι με το εσωτερικο φιλτρο του juwel δεν ειχα και πολλα περιθωρια.σου ξαναλεω ομως οτι κιεγω αρχαριος ειμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-11, 06:32
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

και εγω το ιδιο θα εκανα θα επερνα ενα εξωτερικο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-11, 09:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα tetras ζουν σε μεγαλυτερη ομαδα (8+), το ιδιο και τα κορυ, αλλα και 6 καλουτσικα ειναι.
Το νερο σε αυτα τα ψαρια πρεπει να ειναι πιο μαλακο αποτι με τα γκαπυ.
Συν οτι τα γκαπυ μπορει να χρειαστουν καποια στιγμη ενυδρειακο αλατι για αντιμετωπιση finrot στα πλουσια πτερυγια τους, αλατι που τα αλλα ψαρια δεν το "σηκωνουν".
Τα γκαπυ ζουν σε συγκεκριμενες αναλογιες αρσενικων θηλυκων (1αρσ προς 2-3 θηλ) για να μοιραζεται η πιεση του "φλερτ" απο τα αρσενικα στα θηλυκα και να μειωθει το στρες.
Με τα γκαπυ το προβλημα ειναι οτι θα σου γεννανε πολυ και θα πρεπει να βρισκεις τροπο να τα "ξεφοφτωνεσαι" με αγγελιες δωρεες κλπ και ειναι δυσκολο. Αλλιως θα φορτωθει πολυ το ενυδρειο και θα εχεις προβλημα με τη φιλτρανση.

Εγω θα επαιρνα με τη δωροεπιταγη τυρφη και θα μαλακωνα το νερο λιγακι ετσι ωστε να μπορω να φιλοξενησω ψαρια που ζουν σε μετρια μαλακο νερο οπως τα aeneus και καποια σμηνοψαρα οπως tetras.
Επισης θα αγοραζα αμμο για τα cory και οχι χαλικι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-11, 15:36
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Το φιλτρο της Juwel ειναι απο τα καλητερα και ευκολοτερα σε καθαρισμο απο οσα εσωτερικα εχω δει. Εγω του εβγαλα το μαυρο σφουγκαρι του ανθρακα και εβαλα βιολογικο υλικο ειδικο για τον καδο του απο την Juwel και ολα μια χαρα, το ενυδρειο εχει 12 moly ballon και 5 amano γαριδες και ειναι μια χαρα δεν ανεβαζει αμονια, βεβαια με εβδομαδιαια συντηριση. Θα σου ελεγα να κοιταξεις πρωτα τι ψαρακια σου αρεσουν και κανουν για τα λιτρα σου και μετα αποφασηζεις πως θα ξοδεψεις και σε τι την δωροεπιταγη σου. Καλη αρχη ευχομαι!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Juwel Record 600 Προτάσεις Αλέξης6 Γλυκό νερό - Γενικά 41 24-09-10 00:49
juwel record 600 63lt ελενη Bettas 4 21-09-09 23:16
Juwel record 60 supermanx Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 10-02-09 09:56
Juwel record 80 chaos Αρχάριοι γλυκού νερού 16 05-01-09 19:54
Juwel Record 80 - Κοινωνικό Νέο dimapo Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-09-08 13:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04054 seconds with 12 queries