Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-10, 02:08
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Πρόβλημα με σαλιγκάρια

Έχω πάρει άμμο την οποία χρησιμοποιούσε ένας φίλος μου σε δικό του ενυδρείο και έχω το εξής πρόβλημα.Η άμμος είναι γεμάτη σαλιγκαράκια, πολύ μικρά αλλά πολλά και συνεχώς ανεβαίνουν στα τζάμια.Υπάρχει κάποια λύση για να τα ξεφορτωθώ ή έστω να μειωθεί αρκετά ο πληθυσμός τους;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-10, 02:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Υπάρχουν λύσεις:
1. Σαλιγκαράκια-θηρευτές anentome clea helena. Η καλύτερη λύση, αρκεί να μην έχεις και σαλιγκάρια που θέλεις να σώσεις.
2. Κλόουν (3-4 αν έχεις τα λίτρα και τις συνθήκες νερού), αρκεί να μην είναι τεμπέληδες σαν τους δικούς μου.
3. Σαλιγκαροπαγίδα (από πετσόπ), ή 2 πιατάκια του καφέ, το ένα κανονικά και το άλλο αναποδογυρισμένο πάνω του.
4. Φάρμακο που τα σκοτώνει (gastropex λεγόταν κάποτε, πριν πολλά χρόνια, δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμη).
5. Ταΐζεις ελάχιστα ώστε να μην πέφτει τίποτε στον βυθό (η πιο αργή και αναποτελεσματική λύση).
6. Τα μαζεύεις με το χέρι, κυνηγώντας τα μεγαλύτερα - για να μη γεννήσουν. -ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-10, 02:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάρει άμμο την οποία χρησιμοποιούσε ένας φίλος μου σε δικό του ενυδρείο και έχω το εξής πρόβλημα.Η άμμος είναι γεμάτη σαλιγκαράκια, πολύ μικρά αλλά πολλά και συνεχώς ανεβαίνουν στα τζάμια.Υπάρχει κάποια λύση για να τα ξεφορτωθώ ή έστω να μειωθεί αρκετά ο πληθυσμός τους;
- Μηχανικα με αποχη σουρωνοντας την αμμο.
- Εισαγωγη μερικων Anentome helena.
- Αν εχεις καταλληλο μεγεθος ενυδρειου δεν εχεις τελειωσει την ιχθυοφορτωση και ειναι συμβατο γενικα, κοιτας και για καποια Loach (ειναι και κοπαδοψαρα τα ατιμα και μερικα γινονται πολυ μεγαλα πχ clown loach)
- Παγιδα σαλιγγαριων.

Αν ειναι Melanoides tuberculata τα σαλιγγαρια σου, να ξερεις οτι ειναι χρησιμα (ως ενα αριθμο) και εκτος οτι "καθαριζουν" απο υπολειματα, κανουν και αερισμο του βυθου που ειναι χρησιμος για αποφυγη πολλων αναεροβιων περιοχων.
Συνηθως βγαινουν με κλειστα τα φωτα και δεν γινονται ενοχλητικα την ημερα, εκτος κι αν υπαρχει υπερπληθυσμος.

edit Bo με προλαβες

ΥΓ φαρμακα οχι γιατι εκτος οτι θα πειραξει ολα τα σαλιγγαρια, εχω την υποψια (αναλογα και το φαρμακο) οτι δεν θα μπορεσει να σηκωσει ποτε το ενυδρειο σαλιγγαρι στην πορεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-10, 03:11
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο άρα δεν υπάρχουν προς το παρόν άλλα ψάρια μέσα.Αργότερα σκεφτόμουν να το έκανα αφρικάνικο.

Τα Loach είναι κρίμα να τα βάλλω μόνο για μου καθαρίσουν τα σαλιγκάρια και μετά να τα διώξω.
Θα αρχίσω να μαζεύω ότι μπορώ με απόχη αλλά τόσα που είναι σίγουρα θα μείνουν πολλά στην άμμο.
Από τα Anentome helena πόσα πρέπει να βάλλω;Θα δω σίγουρα αποτέλεσμα ή μετά θα προσπαθώ να απαλλαγώ από αυτά;
Μπορείτε να μου προτείνεται μια σαλιγγαροπαγίδα;Bokostas αυτό με τα πιατάκια δεν το έπιασα, πως δουλεύει;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-10, 03:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Από τα Anentome helena πόσα πρέπει να βάλλω;Θα δω σίγουρα αποτέλεσμα ή μετά θα προσπαθώ να απαλλαγώ από αυτά;
4-5 θα σου μειώσουν αισθητά τον πληθυσμό των σαλιγκαριών σε 1-2 μήνες.

Μπορείτε να μου προτείνεται μια σαλιγγαροπαγίδα;
Έχω μια της JBL, αλλά πιάνει περισσότερα ψάρια, παρά σαλιγκάρια.

Bokostas αυτό με τα πιατάκια δεν το έπιασα, πως δουλεύει;
Αφήνεις αποβραδύς στον βυθό ένα πιατάκι του Ελληνικού καφέ με μια ταμπλέτα τροφής μέσα και το καπακώνεις με ένα 2ο ανάποδα,
αφήνοντας ένα μικρό άνοιγμα, όσο να χωράνε να μπουν μέσα οι σαλίγκαροι και το πρωί βγάζεις όσους μαζεύτηκαν και τους πετάς.
Επαναλαμβάνεις την διαδικασία αρκετά βράδυα, μέχρι να μειωθεί ο αριθμός τους, είναι αυτοσχέδια παγίδα που επινόησε η Lucy.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-10, 03:36
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφήνεις αποβραδύς στον βυθό ένα πιατάκι του Ελληνικού καφέ με μια ταμπλέτα τροφής μέσα και το καπακώνεις με ένα 2ο ανάποδα,
αφήνοντας ένα μικρό άνοιγμα, όσο να χωράνε να μπουν μέσα οι σαλίγκαροι και το πρωί βγάζεις όσους μαζεύτηκαν και τους πετάς.
Επαναλαμβάνεις την διαδικασία αρκετά βράδυα, μέχρι να μειωθεί ο αριθμός τους, είναι αυτοσχέδια παγίδα που επινόησε η Lucy.
Ευχαριστώ.

Θα αρχίσω να τα μαζεύω με την απόχη και τα πιατάκια του καφέ.
Αν δεν τα καταφέρνω θα επιστρατεύσω και τα Anentome helena.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-10, 05:29
Το avatar του χρήστη wheelsdeal
wheelsdeal Ο χρήστης wheelsdeal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Αθηνα,Κυψελη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Για ψαρακια υπαρχουν και τα dwarf puffer που τρωνε σαλιγκαρια και ειναι πολυ μικρα σε σχεση με τα clown.Προσωπικα παλευω μηνες με τα σαλιγκαρια και δεν μπορω να τα ξεφορτωθω εχω ριξει 3 φορες φαρμακο,εχω βαλει μεσα helena,παγιδες,μαζευω με την αποχη τιποτα.Εγω στη θεση σου ειλικρινα μιας που δεν εχεις ψαρια θα καθαριζα τα παντα μεσα στο ενυδρειο και καινουργια αμμο.Αν φυσικα δεν εχουν περασει μεσα στα φιλτρα σου οπου και το εχασες το παιχνιδι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σαλιγκάρια yllop Σαλιγκάρια 7 03-01-11 21:50
Σαλιγκάρια 10-10!!! Τηλέμαχος Σαλιγκάρια 17 29-08-10 19:23
Σαλιγκάρια panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 13-01-09 12:55
Σαλιγκάρια panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 21-04-08 12:31
Πρόβλημα με σαλιγκάρια wertyu5555 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 15-07-07 17:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04672 seconds with 13 queries