Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-08, 13:45
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Αλλαγή νερού

Καλημέρα.Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος κάθε πότε κάνουμε αλλαγές νερού.Έχω το ενυδρείο ενα 7μηνο(54L) και κάνω αλλαγές κάθε 15μέρες,καθαρίζοντας 2μερες πριν το φιλτρο και την δεύτερη μέρα που καθαρίσα το φίλτρο αφαιρώ το 1/3 του νερού και προσθέτω απο την βρύση συμπληρόνοντας ποσότητα που αντιστοιχεί απο βακτήρια και αντιχλώριο καθώς και κάνω και test ph προσθετοντας μια σκόνη όταν χρειάζεται.Πρόσφατα όμως μου είπαν σε ένα pet shop ότι αλλαγή πρέπει να κάνω όταν και μόνο θολώσει το νερό ή κάνω test και βρώ υψηλή αμμωνία.Επίσης κάπου στο forum διάβασα ότι η χρήση βακτηρίων είναι άχρηστη.Τι είναι σωστό να κάνω?σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-08, 14:18
Το avatar του χρήστη chris7gtir
chris7gtir Ο χρήστης chris7gtir δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟ
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα.Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος κάθε πότε κάνουμε αλλαγές νερού.Έχω το ενυδρείο ενα 7μηνο(54L) και κάνω αλλαγές κάθε 15μέρες,καθαρίζοντας 2μερες πριν το φιλτρο και την δεύτερη μέρα που καθαρίσα το φίλτρο αφαιρώ το 1/3 του νερού και προσθέτω απο την βρύση συμπληρόνοντας ποσότητα που αντιστοιχεί απο βακτήρια και αντιχλώριο καθώς και κάνω και test ph προσθετοντας μια σκόνη όταν χρειάζεται.Πρόσφατα όμως μου είπαν σε ένα pet shop ότι αλλαγή πρέπει να κάνω όταν και μόνο θολώσει το νερό ή κάνω test και βρώ υψηλή αμμωνία.Επίσης κάπου στο forum διάβασα ότι η χρήση βακτηρίων είναι άχρηστη.Τι είναι σωστό να κάνω?σας ευχαριστώ
Εγω θα σου ελεγα να κανεις αλλαγες καθε εβδομαδα περιπου.Το φιλτρο σου δεν χρειαζεται συνεχεια καθαρισμα.Το ανοιγεις στο μηνα περιπου και βλεπεις σε τι κατασταση βρισκεται.Αν ειναι πολυ βρωμικος ο υαλοβαμβακας που δεν νομιζω θα το καθαριζεις ποιο νωρις.Αν δεις οτι ειναι ενταξει τον αφηνεις οπως ειναι.Θελω να σου πω πως αυτο θα το καταλαβεις απο μονος σου.Εκτος βεβαια και αν εχεις μειωμενη ροη του φιλτρου.Επισης τα βακτηριδια θα τα ριχνεις μονο οταν καθαριζεις το φιλτρο σου(παντα με νερο του ενυδρειου) και παντα μεσα σε αυτο αφου ολη η βιολογια σου βρισκεται εκει.Η βιολογια που υπαρχει μεσα στο ενυδρειο ειναι πολυ λιγη και με τις αλλαγες νερου δεν προκαλουμε προβλημα.Επισης με τις αλλαγες του νερου ριχνουμε την αμωνια που υπαρχει που καλο ειναι να μην εχει και οχι να αφηνεις οπως σου ειπαν το νερο να θολωσει που σιγουρα θα εχει ανεβει και η αμωνια που προκαλει τεραστια προβληματα στα ψαρια ως και θανατο αν ειναι σε πολυ μεγαλες τιμες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-08, 14:26
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

Φιλε μου καλημερα

Σορρυ αλλα αυτοι στο πετ σοπ μηπως ψαχνουν να σου πουλησουν ψαρακια; Μιας και εαν κανεις αυτο που σου ειπαν, τα καιμενα ψαρακια σου θα κοιτανε τα ραδικια αναπωδα.
Φιλε συνεχησε της αλλαγες σου κανονικα,,και ποιο συχνα απο καθε 15 ημερες για τα λιτρα σου.

Το φιλτρο το καθαριζες μονο εαν μπουκωσει ( παντα με νερο απο το ενυδρειο σου εννοειται) αλλιως αφησε το ησηχο.
Νερο το 30% και προσθετεις μονο αντιχλωριο στην αναλογια που γραφει ο κατασκευαστης του αντιχλωριου.


Εαν τα κανεις αυτα και με συνδιασμου των τακτικων σου μετρησεων,, δεν χρειασετε τιποτα αλλο, συν οτι ετσι τα ψαρακια σου θα ζησουν μια μακρια και υγιεστατη ζωη.

Φιλικα
Κωστας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-08, 14:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ένας βασικός "μπούσουλας" που ακολουθούμε για τις αλλαγές νερού είναι 30% εβδομαδιαίως, με νερό ίδιας (κατά το δυνατόν) θερμοκρασίας, και πάντα με χρήση αντιχλωρίου.. Κανονικά θα πρέπει να πάρεις και ένα τεστάκι για νιτρικά (ΝΟ3) και να τα παρακολουθείς, και να φροντίσεις ώστε με τις αλλαγές να παραμένουν σε χαμηλά επίπεδα..

Αυτό περί αμμωνίας δεν έχει καμία λογική.. Κανονικά θα πρέπει τα επίπεδα αμμωνίας (όπως και νιτρωδών) να είναι μή μετρήσιμα στο ενυδρείο.. Αν υπάρχει αμμωνία, σημαίνει είτε ότι δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο, είτε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα (π.χ. θάνατος ψαριού, ξέπλυμα φίλτρου, διακοπή ρεύματος, κ.τ.λ.)

Το φίλτρο σου, αν έχει πάνω πάνω υαλοβάμβακα (filter pad), αυτόν τον πλένεις κάθε φορά που κάνεις αλλαγή (ή και κάθε 2 φορές), ανάλογα με το πότε βλέπεις ότι έχει μαζέψει μπόλικη βρώμα.. Αν θέλεις μπορείς και να τον αντικαθιστάς (δεν είναι καθόλου ακριβός)..

Τα υπόλοιπα (βιολογικά) υλικά δεν τα πλένεις γιατί η μπίχλα που βλέπεις είναι ωφέλιμα βακτηρίδια που πραγματοποιούν τον κύκλο του αζώτου.. Μόνον εφόσον μπουκώσει σε βαθμό που να μειώνεται αισθητά η ροή, το ξεπλένεις ελαφρώς, και αυτό σε νερό ενυδρείου (αυτό που έβγαλες κάνοντας την αλλαγή) και όχι σε νερό βρύσης, καθώς το χλώριο θα σκοτώσει τη βιολογία..

Τα λεγόμενα βακτηρίδια του εμπορίου, χρησιμοποιούνται για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου, στην αρχή, όταν στρώνεις το ενυδρείο, αν και πολλοί είναι αυτοί που ισχυρίζονται ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα.. Από κει και πέρα, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς.. Ίσως να ρίχνεις όταν ξεπλένεις το φίλτρο σου, αλλά και αυτό δε χρειάζεται (κανονικά δεν ξεπλένουμε όλα τα υλικά ταυτόχρονα, αλλά με διαφορά κάποιου μεγάλου χρονικού διαστήματος, εναλλάξ, π.χ. μία το ένα σφουγγάρι και μία το άλλο, ώστε να παραμένουν στο φίλτρο βακτηρίδια).. Και ίσως χρειαστεί να ρίξεις για να ενισχύσεις τη βιολογία μετά τη χρήση κάποιου φαρμάκου..

Σε ό,τι έχει να κάνει με το pH, θα πρέπει να μας πεις λεπτομέρειες για το τι ψάρια έχεις, τι μετρήσεις έχεις, και τι ακριβώς είναι αυτό το σκεύασμα.. Γενικά, τέτοια "ζουμιά" τα αποφεύγουμε και προτιμάμε "φυσικές μεθόδους" για να φέρουμε το pH (όπως και τις σκληρότητες) στις επιθυμητές τιμές..

Αν σου προέκυψαν απορίες για το στρώσιμο, τον κύκλο του αζώτου και το βιολογικό φιλτράρισμα, ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα του φόρουμ, στις κατηγορίες "αρχάριοι γλυκού νερού" και "γλυκό νερό γενικά", όπως επίσης και εδώ: www.tsamisaquarium.gr

Τέλος, είμαι περίεργος να μάθω ποιος ακριβώς στα είπε όλα αυτά, και τι ακριβώς σου είπε..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-08, 14:37
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Οταν λετε οτι το φιλτρο το καθαριζουμε μονο με νερο του ενυδρειου εννοειται πως το βουταμε μεσα στο νερο του ενυδρειου και το ξεπλενουμε ή παιρνουμε λιγο νερο απο το ενυδρειο και καθαριζουμε το φιλτρο με το νερο αυτο????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-08, 14:39
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

παιρνουμε λιγο νερο απο το ενυδρειο και καθαριζουμε το φιλτρο με το νερο αυτο (συνηθως αυτο που βγαζουμε στην αλλαγη)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-08, 14:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Όπως έχεις το νερό που έβγαλες από το ενυδρείο (όπως έκανες την αλλαγή) σε ένα κουβά, πριν το πετάξεις (by the way είναι και πολύ καλό για πότισμα), βουτάς μέσα τα υλικά και τα ξεπλένεις (π.χ. στίβεις ελαφρά το σφουγγάρι, η "κουνάς" ελαφρά την κάλτσα με το βιολογικό υλικό, π.χ. μακαρόνι, ανάλογα τι έχεις).. Δεν τα καθαρίζεις τελείως, καθώς θέλεις να μείνει μέρος των ωφέλιμων βακτηριδίων.. Στόχος είναι απλά να ξεμπουκώσει..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-08, 14:59
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

ΟΚ σας ευχαριστω!!!!!
-------------------------
Ειναι απαραιτητο καθε φορα που αλλαζω το νερο να προσθετω ετοιμα βακτηρια???? Επισης τα τεστ για τις μετρησεις μιτρικων αλατων ειναι ακριβα??????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 22-12-08 στις 14:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-08, 16:08
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι απαραιτητο καθε φορα που αλλαζω το νερο να προσθετω ετοιμα βακτηρια???? Επισης τα τεστ για τις μετρησεις μιτρικων αλατων ειναι ακριβα??????
Η απάντηση στο πρώτο σκέλος ήταν μερικά ποστ παραπάνω..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λεγόμενα βακτηρίδια του εμπορίου, χρησιμοποιούνται για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου, στην αρχή, όταν στρώνεις το ενυδρείο, αν και πολλοί είναι αυτοί που ισχυρίζονται ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα.. Από κει και πέρα, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς.. Ίσως να ρίχνεις όταν ξεπλένεις το φίλτρο σου, αλλά και αυτό δε χρειάζεται (κανονικά δεν ξεπλένουμε όλα τα υλικά ταυτόχρονα, αλλά με διαφορά κάποιου μεγάλου χρονικού διαστήματος, εναλλάξ, π.χ. μία το ένα σφουγγάρι και μία το άλλο, ώστε να παραμένουν στο φίλτρο βακτηρίδια).. Και ίσως χρειαστεί να ρίξεις για να ενισχύσεις τη βιολογία μετά τη χρήση κάποιου φαρμάκου..
Τα υγρά τεστάκια παίζουν ανάλογα με την εταιρία από 5 έως 15 ευρώ..

Για παράδειγμα, για τα νιτρικά (ΝΟ3), της sera πρέπει να έχουν περίπου 7-8 ευρώ, τα πιο αξιόπιστα της Salifert κάπου στα 12-13, ενώ της Tetra είναι ακόμη πιο ακριβά.. Βέβαια, έχει να κάνει και με το πόσες μετρήσεις μπορείς να κάνεις με τα υγρά που περιέχονται.. Μια ιδέα για τις τιμές μπορείς να πάρεις και από εδώ:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...c5297.87514642
(αν και στην ελλάδα είναι ακριβότερα)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-12-08, 12:33
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως έχεις το νερό που έβγαλες από το ενυδρείο (όπως έκανες την αλλαγή) σε ένα κουβά, πριν το πετάξεις (by the way είναι και πολύ καλό για πότισμα), βουτάς μέσα τα υλικά και τα ξεπλένεις (π.χ. στίβεις ελαφρά το σφουγγάρι, η "κουνάς" ελαφρά την κάλτσα με το βιολογικό υλικό, π.χ. μακαρόνι, ανάλογα τι έχεις).. Δεν τα καθαρίζεις τελείως, καθώς θέλεις να μείνει μέρος των ωφέλιμων βακτηριδίων.. Στόχος είναι απλά να ξεμπουκώσει..
Να ρωτήσω φίλε μου κάτι που μου ήρθε τώρα στο μυαλό. Αν την παραπάνω διαδικασία δεν την κάνουμε με νερό ενυδρείου, αλλά με νερό βρύσης σε κατάλληλη θερμοκρασία και με αντιχλώριο είμαστε εντάξει; Γιατί μερικές φορές λόγω έλειψης χρόνου θέλω να καθαρίσω το φίλτρο μεσοβδόμαδα και όχι Σαββατοκύριακο που κάνω της αλλαγές νερού. Δηλαδή το χλώριο είναι αυτό που καταστρέφει την βιολογία του φίλτρου κατά τον καθαρισμό του ή είναι και κάτι άλλο;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-12-08, 13:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω φίλε μου κάτι που μου ήρθε τώρα στο μυαλό. Αν την παραπάνω διαδικασία δεν την κάνουμε με νερό ενυδρείου, αλλά με νερό βρύσης σε κατάλληλη θερμοκρασία και με αντιχλώριο είμαστε εντάξει; Γιατί μερικές φορές λόγω έλειψης χρόνου θέλω να καθαρίσω το φίλτρο μεσοβδόμαδα και όχι Σαββατοκύριακο που κάνω της αλλαγές νερού. Δηλαδή το χλώριο είναι αυτό που καταστρέφει την βιολογία του φίλτρου κατά τον καθαρισμό του ή είναι και κάτι άλλο;
Γιατι δεν βγαζεις λιγο νερο απο το ενυδρειο να καθαρισεις τα υλικα (για σιγουρα) και συμπληρωνεις το φρεσκο στο ενυδρειο
"πειραματα με το φαγακι του μωρου θα κανουμε?"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-12-08, 13:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα μπαφερς αυτα, πρωτον ανεβαζουν τα φωσφορικα στο θεο με ολα τα αποτελεσματα που εχει αυτο σε αλγες, και δευτερον και κυριοτερον, παρ ολο που λεγονται σταθεροποιητες, η δραση τους ειναι ασταθης και εξαρταται απο ποσο θα ριξεις, καθε ποτε, τι αλλαγες νερου συμβαινουν αναμεσα, τι εξατμιση εχεις, τι παραμετρους, και ενα σωρο αλλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή νερού με A.O. Ph 7,5 cobalt Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 28-10-08 16:49
Αλλαγή νερού ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-05-07 12:01
Σωστή αλλαγή νερού Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 04-10-06 23:14
R/O & Αλλαγή νερού silveraro Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-09-05 19:25
Σταδιακή Αλλαγή Νερού DUKEMNUKEMgr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-03-05 10:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06606 seconds with 12 queries