Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-12, 23:33
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή δοκιμη αποτελεσματικοτητας σκευασματων βακτηριων

Με αφορμη τις διαφωνιες σχετικα με τα ετοιμα σκευασματα βακτηριων και επ'ευκαιριας του νεου ενυδρειου, σκεφτηκα να κανω μια δοκιμη/πειραμα.

Τα σκευασματα που εχ στα χερια μου ειναι 2:

* το NITE OUT της microbe-lift
*to filter biostart της sera.

to δευτερο αποτι διαβασα στις οδηγιες μαλλον δεν μας κανει.
οποτε θα δοκιμασω το πρωτο, το οποιο εχει αναφερθει πολες φορες με θετικα σχολια. Επισης διαφημιζει ξεκαθαρα οτι περιεχει νιτροποιητικα βακτηρια.
Δυστυχως το μπουκαλακι το μονο που εχει σαν οδηγιες ειναι η δοσολογια.
Στη σελιδα της εταιρειας δεν βρηκα κατι πιο κατατοπιστικο.
Το ερωτημα που θετω ειναι ποτε πρεπει να γινει η εισαγωγη του ψαριου. Επισης αν μπορω αντι ψαριου να χρησιμοποιησω αμμωνια. Καπου διαβασα οτι αυτο επηρεαζει την σωστη αποτελεσματικοτητα του προϊοντος.


Συνιηκες διεξαγωγης:
Το ενυδρειο ειναι 60λτ με ενσωματωμενο φιλτρο με διαμερισματα (στην πλατη). Εχει ενα σφουγγαρι και 1λτ σιποραξ.
Η θερμοκρασια θα ρυθμιστει στους 29 αν δεν χρησιμοποιηθει αψρι, διαφορετικα στους 26.
Το νερο θα ειναι δικτυου με παραμετρους που θα μετρηθουν την ωρα της εισαγωγης.
Δεν θα υπαρψει τιποτα αλλο μεσα στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-12, 23:44
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Αν δεν κανω λάθος το filter biostart ειναι για να ποτίσεις απευθειας τo siporax πρίν το βάλεις στο φίλτρο.
Αυτο που βάζεις στο νερό 24 ωρες πριν βάλεις το ψάρι, είναι το sera bionitrivec.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-12, 23:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τα αυτοτροφα βακτηρια (αυτα που "θελουμε" στο φιλτρο μας) εχουν την ικανοτητα να διασπουν την γνωστη "φαρμακευτικη" αμμωνια!
Τα ετεροτροφα βακτηρια δεν μπορουν ...
Αν θελει να κανει καποιος "πειραμα" αν οντως τα σκευασματα αυτα "στρωνουν" το φιλτρο μας θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε αμμωνια χωρις καποιο ψαρι η οτιδηποτε οργανικο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-12, 01:54
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Για εμένα κάνε το τέστ με μικρές δόσεις αμμωνίας. Κοίτα αν στην μηδενίζει και σου ανεβάζει τα NO3. Γενικότερα κοίτα για 2-3 συνεχόμενες ημέρες αν όντως έχεις στρώσει. Δοκιμή με ψάρια μην κάνεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Έχω προσωπική εμπειρία με σκευάσματα (υποτιθέμενα έτοιμα βακτήρια) γι' αυτό στο λέω. Δεν ξέρω, ίσως να μην έφταιγε το σκεύασμα αλλά κάτι άλλο (ίσως εγώ) αλλά μετά από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα για τα έτοιμα βακτήρια καλύτερα να μην δοκιμάσεις με ψάρια ή και ακόμη αν επιμένεις να το κάνεις, να έχεις ένα δεύτερο ενυδρείο με στρωμένο φίλτρο ώστε να τα βάλεις αμέσως εκεί αν δεις ότι τελικά το σκεύασμα δεν έκανε δουλειά.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-12, 20:45
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

εδω δεν εξεταζουε το θεμα αν ειναι σωστο ή οχι να βαλουε ψαρια.
Με ενδιαφερει να κανω το στρωσιο ακριβως οπως εχει προδιαγραψει ο κατασκευαστης ωστε να βγουν τα αναλογα συμπερασματα.

Εγω προσωπικα θα ηθελα να χρησιμοποιησω αμωνια για να γνωριζω και ποσοτικα τι κανω. Ομως καπου ειχα διαβασει οτι υπαρχει θεμα για την αμμωνια οχι γιατι δεν μπορει να διασπαστει αλλα γιατι δεν ξερουμε ποια ειναι η σωστη δοσολογια.
Δυστυχως οι οδηγιες ειναι ασαφεις.
Αν δεν βγαλω ακρη διαβαζοντας και οδηγιες ανταγωνιστικων προιοντων θα κανω το στρωσιμο βαζοντας αμμωνια 0.5ppm.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-12, 02:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην πρεπει να ξερουμε τι ακριβως γραφει πανω το μπουκαλι.να ξερουμε με τι δεδομενα ξεκινας δηλαδη,για να μπορεσει να βγει σωστο συμπερασμα.οσο σωστο γινεται δηλαδη,αν και παλι θα μας ξεφυγουν πραγματα ισως που δεν μπορουμε να υπολογισουμε.η sera λεει,(και δωστε προσοχη στα bold):

US Information for use
sera filter biostart • Filter starter for freshwater aquariums.
The wellness program for your tropical fish, goldfish and other living beings in the
aquarium.

sera filter biostart – Concentrate consisting of highly active micro organisms and
enzymes that prepare nitrification by breaking down organic matter and accelerate
the breakdown of sludge within the filter and the bottom material. Sludge is formed
from uneaten food, fish waste and decomposing plant parts. Sludge inside the a -
quarium causes unpleasant odors and adversely affects water parameters.
Accelerates biological sludge breakdown
Prevents sludge
Cleanses filter and bottom gravel
• Better water conditions
• Clearer water
Reduces maintenance efforts



....



εβαλα το αγγλικο γιατι απτο ελληνικο δεν μου αναγνωριζει τους χαρακτηρες.μπορειτε να το διαβασετε εδω.δεν λεει πουθενα οτι περιεχει οποιαδηποτε μορφη νιτροποιητικων βακτηριων.λεει οτι τα "ευεργετει" στην αναπτυξη τους και μετα απο αυτη.με αλλα λογια το μαρκετινγκ λεει αλλα απο αυτα που λεει ο επιστημονας που εφηυρε το σκευασμα και τεχνιεντος,λενε το ιδιο πραγμα
οποτε οσον αφορα το συγκεκριμενο προιον,δε νομιζω οτι θα πετυχεις αυτο που θελεις.αντιθετα,το Bio nitrivec η σερα λεει οτι περιεχει βακτηρια αλλα και την επιφανεια (σε υγρη μορφη)που θα αποικισουνε.οποτε αν προκειται να δοκιμασεις,δοκιμασε με εκεινο.
οσον αφορα το Filter biostart,μου φαινεται,εντελως -μα εντελως ομως-αχρηστο.τουλαχιστον για καινουριο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-12, 11:30
La isla Ο χρήστης La isla δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2012
Περιοχή: Paros
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

φίλε ο εισαγωγέας αυτού του προϊόντος είναι

http://www.lionfish.gr/index2.html

νομίζω πως εδώ θα βρεις αρκετές βοήθειες εγώ χρησιμοποιώ όλα τα προϊόντα αυτής της εταιρείας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βακτηρια, κυκλος αζωτου, σκευασματα, στρωσιμο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενθυλακωση νιτροποιητικων βακτηριων - Βακτηρια εμποριου delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-03-11 23:36
Βοηθεια με μετρησεις, Δοκιμη προιοντος για πτωση ph+black water Churu Γλυκό νερό - Γενικά 12 14-12-10 00:17
Χρηση βακτηριων απο ετοιμα μπουκαλακια. Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 60 11-09-10 15:46
δοκιμη DIY CO2 blondi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 20-11-07 01:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,42080 seconds with 14 queries