Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-10, 00:39
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Unhappy Πολλες αποριες βοηθηστε αρχαρια!!

οσα site κι αν επισκευτικα ακομα δεν μπορω να καταλαβω...συντομα θα αποκτησω ενυδρειο..[μολις μου το φερουν γιατι εκανα παραγγελια] και εχω απειρες ερωτησεις να κανω...το ενυδρειο προωριζεται για χρυσοψαρα

1)πως θα κανω βημα βημα το περιβοητο στρωσιμο του ενυδρειου?ποσες μερες κραταει για να ολοκληρωθει?

2)αφου θα εχω χρυσοψαρα ποιες ειναι οι ιδανικες συνθηκες?σκληροτητα pH νιτρικα θερμοκρασια κλπ?

3)συμφερει να τα ταιζω με φυλλα η οχι?

4)μαζι με τα χρυσοψαρα θελω να βαλω και καποιο γλυφτη γινεται?[δεν θελω σαλιγκαρια και γαριδες]

5)ποτε και ποσο πρεπει να αλλαζω τα νερο?

6)ποσες ωρες πρεπει να καιει η λαμπα?

7)ειναι καλος ο συνδυασμος comet με fan tail και common?

καθε ποτε πρεπει να κανω τεστ στο ενυδρειο?



__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-10, 02:06
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
οσα site κι αν επισκευτικα ακομα δεν μπορω να καταλαβω...συντομα θα αποκτησω ενυδρειο..[μολις μου το φερουν γιατι εκανα παραγγελια] και εχω απειρες ερωτησεις να κανω...το ενυδρειο προωριζεται για χρυσοψαρα

1)πως θα κανω βημα βημα το περιβοητο στρωσιμο του ενυδρειου?ποσες μερες κραταει για να ολοκληρωθει?
Πρωτα απο ολα θα πρεπει να καταλαβεις τον κυκλο του αζωτου πατα ΕΔΩ

2)αφου θα εχω χρυσοψαρα ποιες ειναι οι ιδανικες συνθηκες?σκληροτητα pH νιτρικα θερμοκρασια κλπ?

Θα σου πουν οι χρυσοψαραδες νερο αλλα γενικα νερο δικτυου νιτρικα κατω απο 20 θερμοκρασια 23-24

3)συμφερει να τα ταιζω με φυλλα η οχι?

Τα ψαρακια μας τα ταιζουμε με μια ποικιλια τροφης καμια τροφη μονη της δεν ειναι καλη.

4)μαζι με τα χρυσοψαρα θελω να βαλω και καποιο γλυφτη γινεται?[δεν θελω σαλιγκαρια και γαριδες.

Μαλλον θελεις να πεις για τον απλο πλεκο ο οποιος δεν κανει για ενυδρειο γιατι θα γινει 45εκ και τρωει αλγες μονο τον πρωτο χρονο της ζωης του. Γιατι θελεις τον γλυφτη?

5)ποτε και ποσο πρεπει να αλλαζω τα νερο?

Αναλογα με την ιχθυοφορτηση με ιδανικο το 30-40% καθε εβδομαδα

6)ποσες ωρες πρεπει να καιει η λαμπα?
απο 8 εως 10 ωρες

7)ειναι καλος ο συνδυασμος comet με fan tail και common?
οχι γιατι τα common και τα comet ειναι πολυ πιο γρηγορα απο τα fan tail τα οποια θα εχουν προβλημα να τραφουν

καθε ποτε πρεπει να κανω τεστ στο ενυδρειο?

ριξε μια ματια ΕΔΩ




καλο θα ηταν να διαβασεις τα υπομνηματα ΕΔΩ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-10, 02:10
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Στα είπε όλα ο Γιάννης. Το μόνο που έχω να συμπληρώσω, είναι για το στρώσιμο, ζήτα μπόλι και δες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-10, 15:47
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

ποιανει παντα το μπολι;;;
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-10, 16:15
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αν στο δώσει κάποιος που ξέρει και σου πει τι να κάνεις, πιάνει 99 στις 100.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-10, 16:37
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιανει παντα το μπολι;;;
Και αν θα βάλεις μπόλι, για αρχή θα βάλεις ένα με δύο ψαράκια να αποκτήσει καλή βιολογία το φίλτρο σου και κάθε εβδομάδα σταδιακά θα βάλεις και άλλα. Να προσέξεις όμως τα ψάρια που θα βάλεις να μην είναι πολλά σε αναλογία με τα λίτρα σου.
Ένα χρυσόψαρο θέλει πενήντα λίτρα νερό για να ζήσει σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-10, 16:39
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

αυτο το γνωριζω
δηλαδη για να καταλαβω
παω και αγοραζω αυτο το μπολι;;
και μετα? ετσι απλα τα βαζω στ ενυδρειο κ ετοιμο?
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-10, 02:19
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι!
ειπε πως ειναι καλυτερα γιατι με το μπολι μπορουν να μεταδωθουν ασθενειες που μπορει να μην τις εχουμε αντιλιφθει κιολας
και τωρα εγω εχω μπερδευτει
δεν ξερω τι να κανω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάλι θα σταθω στο μπόλι.

Γιατι να βαλεις μπολί? Εκτος από τη βιολογια ειναι σιγουρο οτι θα σου μεταφερει και πιθανες ασθενειες που ειχε το ενυδρείο από οπου ηλθε το μπολι. Ασθενειες για τις οποίες τα δικα σου ψαρακια να μην έχουν αντισωματα.

Ειμαι καθετως εναντιον στο μπολι. Πλεον με τα σκευασματα που βρισκουμε στο εμπόριο, μπορουμε να βαλουμε με ασφαλεια ψαρακι μετα από 24 ώρες.

Το ιδιο σου ειχα πει κι εγω νομιζω απο το πρωτο κι ολας ποστ....
Και πεσανε να φανε και εμενα και τα σκευασματα.

Anyway...

Το δικο σου παραδειγμα ισως γινει μαθημα για πολλους δισπιστους.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη εκαναν δουλεια τα μπουκαλοβακτηρια σε μια μερα?
Λογικο δεν ειναι???
Περιμενες κατι αλλο??


Θα ηθελα κι ενα σχολιο απο σενα bokostas για το επιτυχημενο στρωσημο με σκευασμα.


Μην ξεφυγουμε ομως....
Προτεινω για υλικο να σου κραταει βιολογιο eheim substract pro. Οτι καλυτερο κυκλοφορει. Ειναι λιγο πιο ακριβο απο τα αλλα... αλλα πραγματικα τα αξιζει τα λεφτα του.Τεραστια διαφορα απο τα υπολοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-10, 02:57
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Και δουλεια που εκανε, παλι τσαμπα λεφτα το βλεπω! Εγω παντως οταν ξεκινησα το αθλημα ειχα παρει Sera και API βακτηρια και τιποτα δεν εγινε, απλα μετα τον μηνα εστρωσε μονο του. Ειχα ακολουθησει ολες τις οδηγιες κατα γραμμα για το ποτε και ποσο να ριχνω αλλα γιοκ, μουφα το παραμυθα! Νομιζω πως η υπομονη σε ανταμιβει καλητερα στο χομπυ του ενυδρειου και γλυτωνεις και τα μαμαλα!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-10, 13:34
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα κι ενα σχολιο απο σενα bokostas για το επιτυχημενο στρωσημο με σκευασμα.
Ακόμη κι αν έστρωσε (αν και δεν είναι σίγουρο μ' αυτές τις μετρήσεις), μία περίπτωση επιτυχίας ενός σκευάσματος, σίγουρα δεν μπορεί να αποτελέσει
κανόνα και να στηρίξει την γενίκευση που κάνεις φίλε Νικολούτσο ότι όλα τα σκευάσματα λειτουργούν σε κάθε περίπτωση, αυτό είχα πει εξ αρχής:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, συμφωνώ, αρκεί να ξέραμε ποιά από τις δεκάδες εταιρείες που τα πουλάνε την εφαρμόζει σωστά, σε ποιό πετσοπ, ποιά αποθήκη και ποιά μεταφορική
τα αποθηκεύουν σωστά και να είχαμε αρκετά παραδείγματα που τα αγορασμένα μπουκαλάκια έστρωσαν ενυδρεία εξ αρχής μόνα τους, όπως το μπόλι, που είναι και τσάμπα.
Εσένα δηλαδή σου φτάνει η μαρτυρία της Έφης για να πεις ότι το σκεύασμα που χρησιμοποίησε (ή πολύ περισσότερο, όλα τα σχετικά σκευάσματα) κάνει δουλειά???
Κι αν αντίστοιχα δεν είχε δουλέψει, θα μου έφτανε εμένα μια μαρτυρία για να καταδικάσω το συγκεκριμένο (ή όλα) στο πυρ το εξώτερο??? Όχι βέβαια.
Ειδικά από τη στιγμή που υπάρχουν, ακόμη και μέσα σ' αυτό το thread, πολύ περισσότερες αντικρουόμενες μαρτυρίες και πολλοί λένε ότι τα βακτήρια δεν δούλεψαν.

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα δεις ότι μόνο ένα 20-30% των χομπιστών που δοκίμασαν συσκευασμένα βακτήρια, ισχυρίζονται ότι τους έστρωσαν το
ενυδρείο και ελάχιστοι μιλούν για 24 ώρες και χωρίς άλλη βοήθεια από αμμωνία, ψάρια ή μπόλι. Οι περισσότεροι τα βάζουν όλα μαζί κι άντε να βγάλεις άκρη.

Για παράδειγμα, πώς εξηγείς αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...31&postcount=3 το ποστ της Έφης, όπου στις 25/11 φαίνεται να έχει ένα 100λιτρο, ήδη
στρωμένο ενυδρείο με άψογες μετρήσεις και 8 μέρες αργότερα ανοίγει αυτό το θέμα που γράφουμε τώρα και ρωτάει πώς να στρώσει το ενυδρείο που θα πάρει.

Μήπως Έφη μου, μετέφερες το ήδη στρωμένο φίλτρο του παλιού σου ενυδρείου στο καινούριο και νόμισες ότι το μπουκαλάκι με τα βακτήρια έκανε δουλειά???
Μήπως μετέφερες χαλίκι, διακόσμηση, πλαστικά φυτά, σωλήνες, θερμαντήρα, υλικά από το παλιό σου φίλτρο στο καινούριο ενυδρείο και έτσι μπόλιασες εν αγνοία σου???

Θέλω να πω ότι μια (1) μαρτυρία και μάλιστα από αρχάριο, δεν μου λέει τίποτε και δεν θα έπρεπε να σου λέει ούτε εσένα, σαν ερευνητής που ισχυρίζεσαι ότι είσαι.
Είναι τόσοι οι άγνωστοι παράγοντες (πχ άπειρος χομπίστας που μεταφέρει υλικά, χαλίκι κλπ και μπολιάζει χωρίς να το καταλάβει), που μάλλον βιάστηκες να πανηγυρίσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-12-10, 14:19
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι τόσοι οι άγνωστοι παράγοντες (πχ άπειρος χομπίστας που μεταφέρει υλικά, χαλίκι κλπ και μπολιάζει χωρίς να το καταλάβει), που μάλλον βιάστηκες να πανηγυρίσεις.
+1000 γιατι ειμαι ενας απο τους πολλους δισπιστους και μου φενεται οτι εχει δικιο ο bokostas ή απλα δεν πετυχε, ετυχε!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-12-10, 15:49
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

τιποτα απο το παλιο ενυδρειο δεν εχει μπει μεσα σε αυτο που εχω τωρα
ολα τα αγορασα καινουρια
εκεινο το ενυδρειο ειχε 2 χρυσοψαρα που μου ειχαν κανει δωρο
και αρρωστησαν απο Pop eye και πεθαναν ενω εκανα θεραπεια με μελαφιξ
παλιοτερα ειχα κ αλλα χρυσοψαρα και τα εδωσα σε μια γνωστη που ειχε αδειο ενυδρειο εκει επαθαν finrot και πριν λιγες βδομαδες εγιναν καλα
τα βακτηρια σας λεω επιασαν!το ενυδρειο τ πηρα απ το pet city μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο ειναι ολα καινουρια και τα χαλικι και τα φυτα ολα!
απλα αποδεχτητε οτι μου επιασε και συνεχιστε να μπολιαζετε τα ενυδρεια σας με τις δικες σας μεθοδους ο καθενας οπως θελει
και μην λογομαχητε γιατι φαινεται οτι εχετε διαφορετικες αποψεις και ποτε δεν θα βγαλετε ακρη επειδη ο καθενας υποστηριζει το δικο του και μην προσπαθειτε να πεισετε ο ενας τον αλλο γιατι μπορειτε ανετα να καθεστε μπροστα απο την οθονη απαθης και να το κανετε αυτο και δεν μου φαινεται και ωραιο σαν αντιδραση για αυτο καλυτερα να χαλαρωσετε λιγο τα σχοινια
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-12-10, 15:59
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Τί βλέπουν τα ματάκια μου!!!
Αφού είχες ΝΟ2 βρε Έφη, πώς στρώθηκε το ενυδρείο;
-------------------------
Έφη τί αντιχλώριο χρησιμοποιείς;;;;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τηλέμαχος : 21-12-10 στις 15:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τελικα ειναι πολλες οι αποριες emma Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-09-10 02:20
πολλεσ αποριεσ για τα ενυδρεια happyfish Χρυσόψαρα 33 31-08-10 13:36
Πολλες αποριες.Χρειαζομαι την βοηθεια σας aNe Γλυκό νερό - Γενικά 6 03-08-10 00:01
πολλες αποβολες... GODLIGHT Malawi 2 17-07-06 10:54
Μαχες πολλες Μαχες newfish Malawi 0 23-12-02 17:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07704 seconds with 14 queries