Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-06, 09:46
Το avatar του χρήστη passenger
passenger Ο χρήστης passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Αλλαγές νερού με φίλτρο...

Ψάχνοντας για ευκολότερο τρόπο να κάνω τις αλλαγές νερού στο 200άρι ενυδρείο μου δοκίμασα το εξής:
Στο σωλήνα που καταλήγει στην είσοδο του φίλτρου μου (εξωτερικό Eheim 2217), προσάρμοσα σε απόσταση μερικών εκατοστών από την είσοδο του φίλτρου και πριν τις διπλές βάνες μία βάνα (βρύση), η οποία όταν λειτουργεί το φίλτρο είναι κλειστή. Όταν θέλω να κάνω την αλλαγή νερού μπαίνει λάστιχο νερού στην βρυσούλα που προσάρμοσα, την ανοίγω και το νερό φεύγει στην αποχέτευση (το φίλτρο δεν είναι σε λειτουργία).
Για να συμπληρώσω τώρα το νερό τοποθετώ ένα κουβά κάτω από μια βρύση (πιο ψηλά από το φίλτρο), όπου προσθέτω και τα χημικά, και βάζω την άκρη του λάστιχου (χωρίς να κλείσω την βάνα απλά κρατώντας την άκρη του λάστιχου κλειστή για να μην γεμίσει ο τόπος νερά κατά την μεταφορά) μέσα στο νερό. Στην συνέχεια κλείνω τις διπλές βάνες (για να ανακόψω την ροή του νερού από το ενυδρείο προς το φίλτρο) και βάζω το φίλτρο σε λειτουργία. Με αυτό τον τρόπο αναγκάζω το φίλτρο να παίρνει νερό από τον κουβά και να γεμίζει το ενυδρείο. Όταν φτάσει το νερό στο επιθυμητό ύψος ανοίγω τις διπλές βάνες και στην συνέχεια κλείνω αυτή του λάστιχου. Μαζεύω λάστιχο και τέλειωσα.
Να πω εδώ ότι κατά την διάρκεια που το ενυδρείο γεμίζει, γεμίζει και ο κουβάς με νερό από την βρύση (εννοείτε).
Νομίζετε ότι με αυτή την διαδικασία το φίλτρο μου καταπονείται; Η ροή του νερού δεν είναι σίγουρα η κανονική αλλά η όλη διαδικασία κρατάει 15 – 20 λεπτά ανάλογα με τον όγκο του νερού που συμπληρώνω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-06, 10:44
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Εμενα το προβλημα μου ειναι οτι γεμιζεις το φιλτρο σου με χλωριομενο νερο, το οποιο σκοτωνει τα βακτηρια του φιλτρου.
Πως γινεται να ετοιμαζεις οπως λες το νερο στον κουβα, αλλα παρολα αυτα να τρεχει συνεχομενα η βρυση.
Θα ηταν πολυ ωραια ιδεα, αν μπορουσες να ετοιμασεις το νερο σε ενα μεγαλο δοχειο, αντιστοιχης χωρητικοτητας με την αλλαγη που θελεις να κανεις.
Ετσι οπως το κανεις , ξεπλενεις τα υλικα του φιλτρου με νερο της βρυσης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-06, 11:16
Το avatar του χρήστη passenger
passenger Ο χρήστης passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Η βρύση τρέχει συνεχόμενα μέσα σε κουβά χωρητικότητας περίπου 20 λίτρων. Μέσα στον κουβά υπάρχει η ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου που αντιστοιχεί στα συνολικά λίτρα που θα προσθέσω. Ουσιαστικά διατηρώ συνέχεια γεμάτο τον κουβά με νερό και διαλυμένο αντιχλώριο, το φρέσκο νερό που πέφτει στον κουβά αποχλωριόνεται και μετά φεύγει για το φίλτρο. Τώρα σίγουρα τα πρώτα λίτρα που θα φύγουν για το φίλτρο θα έχουν μεγαλύτερη ποσότητα αντιχλώριου από τα τελευταία αλλά σίγουρα δεν φεύγει όλο το αντιχλώριο με τα πρώτα λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-06, 11:57
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Λίγο δύσκολο αυτό μου φαίνετε να αποχλωριόνετε τόσο μα τόσο γρήγορα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-06, 12:28
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Και να το εριχνες μεσα στο ενυδρειο.... παει στο διαολο!
Το θεμα ειναι οτι σε κλασματα του δευτερολεπτου, βρισκετε μεσα στα υλικα του φιλτρου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-06, 12:37
Το avatar του χρήστη passenger
passenger Ο χρήστης passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Προσθέτω περίπου 100 λίτρα σε 15 λεπτά, δηλαδή γύρω στα 7 λίτρα το λεπτό φεύγουν από κουβά 20 λίτρων. Δεν νομίζω να είναι πολύ γρήγορος αυτός ο ρυθμός. Επίσης το νερό πέφτει από πάνω ενώ το λάστιχο τραβάει από τον πάτο.
Λειτουργεί βασικά σαν γεωργικός λιπαντήρας, αν κανείς έχει υπόψιν του, που χρησιμοποιείτε για την λίπανση των φυτών με υδατοδιαλυτά λιπάσματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-03 21:32
Περι βιολογικων φιλτρων Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:36
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55
Σχέδιο για εξωτερικό φίλτρο κάδο newfish DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 14-12-02 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04352 seconds with 13 queries