Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-03-09, 20:47   #1
Παμε ξανα απο την αρχη , προτασεις
koupanos
Junior Member
Εγγραφή: 26-03-2009
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
koupanos Ο χρήστης koupanos δεν είναι συνδεδεμένος 29-03-09, 20:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπον καθισα διαβασα και πιστευω καταλαβα ορισμενα πραγματα και ειδα τα λαθοι μου τα πιο πολλα ισως..

Το ενυδρειο πλεον ειναι αδειο .. οσον αφορα τα ψαρια οποτε πρεπει να δουμε τι ψαρακια θα βαλω αυτη τη φορα για να μην βαλω παλι ψαρια που δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.. αυριο θα μετρισω με στικς τις τιμες του νερου και θα σας τις πω να δουμε αν παμε καλα.. τωρα το ενυδρειο εχει περιπου 50 λιτρα νερο μεσα με θερμοκρασια 26 βαθμους και τρεχει περιπου 1 βδομαδα, ποσα ψαρακια με περνει να βαλω? ειδα μεσα στο φορουμ ta guppys που μου αρεσαν πολυ + οτι αναπαραγωντε μπορω να βαλω τετοια και σε τι αριθμους? πχ ποσα θυληκα ποσα αρσενικα?

ευχαριστω
Εμφανίσεις: 3865
  #2  
Παλιά 29-03-09, 21:08
antonis15 Ο χρήστης antonis15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2009
Περιοχή: polixnh
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Αν βαλεισ guppies θα παρεις 1αρσενικο προς 3-4 θυληκα αλλα οταν τα εγγυα ειναι ετοιμα μην βαλεις γεννηστρα.Αλλα κερατοφυλλα.
  #3  
Παλιά 29-03-09, 21:17
Sloth Ο χρήστης Sloth δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ego sto diko mou pou einai 60litro evala 5 silver tips gia na mou to strosoun.trexei peripou ena 6mino kai einai zontana!!!apo to pet mou eixan pei oti einai para polu an8ektika psaria,pragma pou apodeixtike.gia ta guppies den 3ero na sou po giati ki ego eimai sxetika arxarios!elpizo na se voi8isa file...
  #4  
Παλιά 29-03-09, 21:32
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ελπίζω φίλε να κανεις καλές επιλογες αυτ'η τη φορα!Ειμαι βεβαιος πως εδω στο φορουμ ολοι θα σε βοηθησουνε για να κανεις ενα ομορφο ενυδρειο με χαρουμενα και υγιη ψαρακια!!Εχουν αναφερθει επανηλλειμενα το στρωσημο με αμμωνία και με μπολι ,μεθοδοι που δεν τυρρανανε κακομοιρα ψαρακια..δεν ειναι σωστο να τυρραναμε ψαρια για να στρωνουμε ενυδρεια..οπως εκανε ο φιλος με τα σιλβερ..αλήθεια μετα τι θα τα κανει?αν επιζησουνε?
__________________
flames to dust..lovers to friends..all the good thinks comes to an end!
  #5  
Παλιά 29-03-09, 21:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε sloth καλως ηρθες και σε παρακαλω γραφε ελληνικα...

τα γκαπυ ειναι πολυ ομορφα ψαρια και αναπαραγονται ευκολα....απλα θα πρεπει να ψαχνεις μετα καπου να τα δωσεις οταν πληθαινουν....
η αναλογια που σου ειπαν 1 αρσ/3 θηλ ειναι πολυ καλη...
στα υπομνηματα των αρχαριων θα βρεις το στρωσιμο χωρις ψαρια που ομως απαιτει υγρα τεστ για να ξερεις τι συμβαινει στο ενυδρειο σου....αγορασε τα γιατι ουτως η αλλως θα σου χρειαστουν και στην πορεια...
με διαβασμα και υπομονη θα τα πας περιφημα...
__________________
  #6  
Παλιά 30-03-09, 11:34
Sloth Ο χρήστης Sloth δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas_kumitsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω φίλε να κανεις καλές επιλογες αυτ'η τη φορα!Ειμαι βεβαιος πως εδω στο φορουμ ολοι θα σε βοηθησουνε για να κανεις ενα ομορφο ενυδρειο με χαρουμενα και υγιη ψαρακια!!Εχουν αναφερθει επανηλλειμενα το στρωσημο με αμμωνία και με μπολι ,μεθοδοι που δεν τυρρανανε κακομοιρα ψαρακια..δεν ειναι σωστο να τυρραναμε ψαρια για να στρωνουμε ενυδρεια..οπως εκανε ο φιλος με τα σιλβερ..αλήθεια μετα τι θα τα κανει?αν επιζησουνε?
Αγαπητε costa σχετικα με τα silver tips εχω να σου πω πως δεν τα <<πεταξα>> μεσα μολις αγορασα το ενυδρειο μου.Ειχα ψαξει και ειχα διαβασει παρα πολυ προτου ξεκινησω με αυτο το χομπυ.Οταν εφτασε η ωρα και το αγορασα,απο το pet μου εδωσαν ενα φαρμακο με το οποιο το νερο ειναι ετοιμο σε 24 ωρες,αλλα και παλι δε με αφησαν να βαλω οποιο ψαρι ηθελα.Μου προτειναν τα silver tips που ειναι ανθεκτικα ωστε να μου στρωσουν καλυτερα το νερο και σου μιλαω για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ στο pet!Την ρητωρικη σου ερωτηση συγγνωμη αλλα δεν μπορω να την καταλαβω...Τι εννοεις τι θα τα κανω μετα?Ακομα στο ενυδρειο μου βρισκονται και ειναι υγιεστατα!
  #7  
Παλιά 30-03-09, 11:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μιλαμε για αυτα τα ψαρια?
http://www.aquaticcommunity.com/fish/silvertiptetra.php
Μαγικο ζουμι με το οποιο το νερο ειναι ετοιμο σε 24 ωρες ΔΕΝ υπαρχει (ως προιον) οσο για για τους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ στο pet ο κανονας λεει οτι ειναι τουλαχιστον για πολλες κλωτσιες...
Οσο για το στρωσιμο με ψαρια, ναι μεν γινεται, δεν ειναι ομως και οτι καλυτερο.
  #8  
Παλιά 30-03-09, 21:40
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

καλησπερα.απο προσωπικη εμπειρια μιλαω γιατι κι εγω αρχαρεια ειμαι κι εχω κανει πολλα λαθη και πολλες φορες απελπιστικα γιατι δεν τα καταλαβενα αλλα συνεχεισα γιατι αγαπαω αυτο που κανω πολλη.το πρωτο ενυδρειο το εστρωνα σιγα σιγα με αυτα που μου ειπε το πετ ενα μηνα και... δεν μου προτειναν να κανω γρηγορο στρωσειμο και παλι ειχα πολλες απωλειες.το δευτερο ενυδρειο εκανα το λαθος να ακουσω το πετ να ακολουθησω την ιδια διαδεικασια και τη δευτερη εβδομαδα εβαλα ενα χρυσοψαρο που μου ειπαν στο πετ οτι ειναι ετοιμο το ενυδρειο οπως καταλαβενεται το ψαρακι αρρωστησε και βασανιζοταν απο τα λαθη τα δικα μου.οι μονοι που ΗΞΕΡΑΝ τι πρεπει να κανω ηταν απο εδω.τα παιδια με βοηθησαν με οδηγιες τους εκανα το μπολι απο το δικο μου ενυδρειο και αλλαγες νερου και το ψαρι εγεινε καλα και εχω ενα υγειες ενυδρειο.οσο για τα πετ εχω παει στα καλυτερα.κανεις δεν με βοηθησε πραγματικα λυπαμε αλλα ειναι η αληθεια.
__________________
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πανε οι ρυθμησεις του ph controller. kifinas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 17-12-08 13:38
τελικα παμε για malawi aaaooll Malawi 10 17-05-08 17:02
Νεκρος μονομαχος, παμε προσεκτικα. HoG Αρχάριοι γλυκού νερού 7 16-12-07 13:25
Παμε για δισκους! Mike954 Δίσκοι 9 17-11-06 11:18
Παμε για το τεταρτο ! george Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 24 16-03-06 23:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05025 seconds with 13 queries