Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-06, 08:55
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή Φίλτρο τύπου Αμβούργου

Μαζί με τον κολλητό μου Didymo σκεπτόμαστε να χρησιμοποιήσουμε το παραπάνω φίλτρο στο ενυδρείο του (120lt), λόγω ανεπαρκούς λειτουργείας του ήδη υπάρχοντος εσωτερικού φίλτρου. Έχουμε διαβάσει όλα τα σχετικά ποστ και link που αναφέρονται στο forum, παρολαυτά όμως υπάρχουν ορισμένες απορίες...
1. Το ενυδρείο στο οποίο θα γίνει η εφαρμογή τρέχει περίπου 8 μήνες με πλήρη ιχθυοφόρτιση και μεγάλο αριθμό φυτών. Αυτο που μας προβληματίζει είναι πώς μπορεί να τοποθετηθεί το φίλτρο (αν μπορεί) με την μικρότερη δυνατή φασαρία αλλα και ταλαιπωρία των ψαριών.
2. Επειδή οι εποχές που περνάμε είναι δύσκολες όταν τέθηκε θέμα αντικατάστασης του εσωτερικού φίλτρου σκεφτήκαμε και τη αγορά ενος εξωτερικού κάννιστρου αλλά μας φρέναρε το οικονομικό. Το θέμα είναι το εξής: Μπορεί το φίλτρο Αμβούργου να αντικαταστήσει επάξια ενα εξωτερικό φίλτρο για το συγκεκριμένο ενυδρείο?
3. Βρήκαμε σε γνωστό κατάστημα το σφουγγάρι για την συγκεκριμένη εφαρμογή 50χ50χ5 σε τιμή σχεδόν 30ευρώ. Έχω την εντύπωση οτι είναι αρκετά τσιμπιμένη. Έχετε να μας προτείνετε κάτι πιο οικονομικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-06, 09:39
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Πόσο χρειάζεσαι, έχω να σου χαρίσω αν δεν θέλεις πολύ.

Το χρησιμοποιώ και εγώ για φίλτρο Αμβούργου και είχα πάρει ένα φύλλο 50Χ50Χ10 αλλά το καταραμένο το Αλζχάϊμερ δεν μ'αφήνει να θυμηθώ από πού??...
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-06, 09:51
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg
...Αυτο που μας προβληματίζει είναι πώς μπορεί να τοποθετηθεί το φίλτρο (αν μπορεί) με την μικρότερη δυνατή φασαρία αλλα και ταλαιπωρία των ψαριών...
...Το θέμα είναι το εξής: Μπορεί το φίλτρο Αμβούργου να αντικαταστήσει επάξια ενα εξωτερικό φίλτρο για το συγκεκριμένο ενυδρείο?...
1. Πρέπει να το ξεστήσεις, να στεγνώσει, να κολλήσεις κάθετες κόντρες στη γωνία και να σφηνώσεις το σφουγγάρι. Αλλοιώς χρειάζεσαι σφουγγάρι λίγο μεγαλύτερο από το πλάτος του ενυδρείου, αλλά έτσι θα χάσεις πολύ χώρο.
2. Και καλύτερα...!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-06, 10:00
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Aγαπητέ Filoxenos, μάλλον το σφουγγάρι θα πιάνει όλο το πλάτος του ενυδρείου γιατί το βλέπω αδύνατο να ξεστηθεί όλο το ενυδρείο...
Εχω διαβάσει και εγώ ότι η συγκεκριμένη πρόταση είναι άκρως ενδιαφέρουσα και αποτελεσματική. Αλλα ρε παιδια γιατί όλοι προτιμουν το εξωτερικό φίλτρο?
Για αισθητικούς λόγους?

Φίλε mmbuna σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά σου, αλλα χρειζόμαστε πολύ... (¶σε που σκέφτομαι να το κάνω και εγώ στο δικό μου)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-06, 11:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg
Αλλα ρε παιδια γιατί όλοι προτιμουν το εξωτερικό φίλτρο?
Για αισθητικούς λόγους?
Συγκρινόμενο με ενα απλό εσωτερικό φίλτρο πάντα ειναι ποιό εύκολο στην συντήρηση το εξωτερικό, μπορείς να βάλεις διαφορετικά υλικά, έχει μεγαλύτερη βιολογική επιφάνεια, δεν σου καταλαμβάνει χώρο και φυσικά και λόγους αισθητικούς.

Συγκρινόμενο με ενα φίλτρο αμβούργου η διαφορές ειναι δύο.
Για λόγους αισθητικούς και οτι καταλαμβάνει κάποιο χώρο το αμβούργου.
Το φίλτρο αμβούργου ομως εχει και ενα μεγάλο πλεονέκτημα... δεν έχει σχεδον καθόλου συντήρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-06, 11:25
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Συγκρινόμενο με ενα απλό εσωτερικό φίλτρο πάντα ειναι ποιό εύκολο στην συντήρηση το εξωτερικό, μπορείς να βάλεις διαφορετικά υλικά, έχει μεγαλύτερη βιολογική επιφάνεια, δεν σου καταλαμβάνει χώρο και φυσικά και λόγους αισθητικούς.
Απο ότι έχω διαβάσει όμως και σε δικά σου άρθρα φιλε Lasal αλλά και γενικώς στο GAB στον χώρο που δημιουργείται μετάξυ τζαμιού και σφουγγαριού μπορουμε να βάλουμε επιπλεον βιολογικο υλικο (μακαρόνι π.χ.) οπότε το πρόβλημα βασικά είναι αισθητικό! Έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-06, 11:49
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg
Απο ότι έχω διαβάσει όμως και σε δικά σου άρθρα φιλε Lasal αλλά και γενικώς στο GAB στον χώρο που δημιουργείται μετάξυ τζαμιού και σφουγγαριού μπορουμε να βάλουμε επιπλεον βιολογικο υλικο (μακαρόνι π.χ.) οπότε το πρόβλημα βασικά είναι αισθητικό! Έτσι δεν είναι?
Αισθητικό ειναι σίγουρα.
Δεν ειναι απαραίτητο το μακαρόνι, το σφουγγάρι απο μόνο του αρκεί.
Εχει ήδη μεγάλη βιολογική επιφάνεια.
Οχι οτι θα του κάνει κακό
Φυσικά μπορείς να τοποθετήσεις και την αντίσταση μέσα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-03 21:32
Περι βιολογικων φιλτρων Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:36
κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο; newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 23-12-02 15:39
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55
Σχέδιο για εξωτερικό φίλτρο κάδο newfish DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 14-12-02 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05398 seconds with 14 queries