Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-15, 13:56
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ΑΓΟΡΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ

Καλησπερα σε ολουςΕπειτα απο 3,5 μηνες που τρεχει το ενυδρειο μου θα ηθελα την γνωμη σας για αγορα εξωτερικου φιλτρου καθως το εσωτερικο με εχει κουρασει, μπουκωνει πανω στη βδομαδα κι ειμαι συνεχεια χερια μεσα..Σκεφτομαι αυτα τα δυο: http://igna.gr/index.php/eshop/filtr...-hw-302-detail
και το δευτερο http://abyssos.gr/main/eshop-categor...00-detail.html
Και τα δυο ειναι κινεζικα, ειδικα για το sun sun εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες εδω μεσα,λιγο η καταναλωση με προβληματιζει..Εδω να πω πως η αγορα θα γινει με προοπτικη το φιλτρο να χρησιμοποιηθει σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο στο μελλον ας πουμε 120-150λιτρα..Απο την αλλη λετε τα παραπανω να ειναι πολυ μεγαλα για το 60 λιτρο ενυδρειο μου(παρουσιαση εδω http://aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84456) και να γινεται χαμος μεσα απ την πολυ δυνατη ροη;;Εδω εχω μπερδευτει λιγο..Αν εχετε να προτεινετε και καποιο αλλο που να μην ξεφευγει σε τιμη, και να καλυπτει τις απαιτησεις μου σας ακουω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-15, 15:01
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

το πρωτο που αναφερεις εχει δοκιμαστει αρκετα λιγη προσοχη θελουν τα πλαστικα του μονο!μερικες πληροφοριες εδω!ακομα μια επιλογη που μπορεις να εξετασεις ειναι αυτη σχετικα καινουργιο στην ελληνικη αγορα αλλα με πολυ καλες κριτικες για τη χρηση του και τη ποιοτητα των πλαστικων!και το βασικο εχει ανταλλακτικα αν παρουσιαστει κατι και σωστη και αξιοπρεπη αντιμετωπιση απο τον αντιπροσωπο!να υπολογιζεις οτι η πραγματικη ροη ολων των φιλτρων(γεμισμενα υλικα), διαφερει απο την ονομαστικη περιπου 30-40%.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-15, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το sunsun 302 εχει ρυθμιση ροης οποτε μπορεις να κοψεις αν ειναι δυνατη για το ενυδρειο σου.

Για το αν φτανει για να καλυψει ενα ενυδρειο, εξαρταται απο το βιοφορτιο και το ταισμα που θα εχει.
Η ονομαστικη ροη του, μπορει να ειναι 1000 λ/ω, αλλα δεν ειναι πραγματικη.
1000 λ/ω μπορει να γυρισει η αντλια σε μηδενικο υψος (χωρις να σηκωνει το νερο). Οσο πιο ψηλα το σηκωνει τοσο μειωνεται.
Πχ σε ενα lido120 που το εχω, ζητημα ειναι να εχει 500 λ/ω πραγματικη ροη.
Ομως το υπερκαλυπτει βιολογικα, αφου γυριζει πραγματικα, τουλαχιστον 1-2 φορες τα λιτρα του σε μια ωρα.
Η επαρκης κυκλοφορια του νερου τωρα μεσα σε ολους τους χωρους ενος ενυδρειου ειναι κατι αλλο, που δεν ακριβως δουλεια του φιλτρου να την κανει, αλλα συνηθως θελουμε να την καλυπτει κι αυτην, ετσι ωστε να μην αναγκαζομαστε να προσθετουμε wave pump (κυκλοφορητη) μεσα στο ενυδρειο.

Το sunsun 302 παντως στο ενυδρειο μου (150 μικτα, 120 καθαρα), εχει κρυσταλο το νερο και οι χωροι του στο βυθο ειναι σχετκα καθαροι, παροτι φαινεται ψιλοψοφια η κυκλοφορια του νερου. (πχ ριχνω τροφη πελετακια και παει κατω χωρις να παρασερνονται ιδιαιτερα).

Συμπερασμα: το sunsun θα σε καλυψει για το ενυδρειο σου και για ενα επομενο ενυδρειο μεχρι 120 με νορμαλ ιχθυοφορτωση (ισως καλυψει και αρκετα μεγαλυτερο, αλλα με βοηθεια στην κυκλοφορια)

Αν το παρεις, θα ελεγα μαλιστα να μη βαλεις τις βιομπαλες και το μακαρονι που συνηθως δινονται μαζι του ως υλικα, αλλα να βαλεις κατω κατω ενα μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι* και να γεμισεις το υπολοιπο με ελαφροπετρα, πανω πανω λιγο filterwool** , και θα γινει τουμπανο

Ανταλλακτικα εχει το ιδιο καταστημα, http://igna.gr/index.php/eshop/filtr...38/sun-sun-139
αλλα και γερμανια εχουν τα παντα, αν κατι δεν βρισκεται, απο που ερχονται σχετικα γρηγορα http://shop.wiltec.info/index.php/ca...al-Filter.html
Συνηθως σε καθε φιλτρο, κανενα κεραμικο αξονακι για την φτερωτη χρειαζεται να εχουμε spare και o-ring καδου. Το πολυ πολυ και τη φτερωτη.


* Εγω φτιαχνω σφουγγαρια για ολα μου τα φιλτρα, κοβωντας με το ψαλιδι απο τετοια κομματια http://igna.gr/index.php/eshop/filtr...50x50x5-detail
** και οχι υαλοβαμβακα. Το υλικο που θελουμε λεγεται μαλλί φίλτρου (Filter Wool αγγλικά) ή βαμβάκι φίλτρου (Filterwatte γερμανικά). Ο υαλοβάμβακας λέγεται glass fibre και ειναι ακαταλληλος για ενυδρεια.

Για το Aquanova δεν γνωριζω. Θα σου πει αλλος.

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-15, 16:06
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

εχω το sun sun σε ενυδρειο 120 λιτρα και ειμαι ευχαριστημενος οσο για την παραπανω ροη μπορεις να βαλεις εναν διακοπτη στην εγοδο του φιλτρου οπως εχω βαλει εγω σαν αυτο.
http://www.ergaleiomania.gr/theproduct.php?aa=3441
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-15, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφου εχει ρυθμιστη ροης το φιλτρο, γιατι εβαλες βανα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-15, 16:26
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

δεν ειχε ρυθμιστη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-15, 16:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο μαυρος μοχλος στο κεντρο.


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-15, 16:37
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

αυτος ο μοχλος δεν ειναι για να ελευθερονει τα λαστιχα απο την κεφαλη μονο? δεν το ηξερα οτι λειτουργει και σαν διακοπτης αν τον κλεισεις αρκετα δεν εχει φοβο να εχει διαρροες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-15, 17:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω το NCF-1500 και θεωρώ πως είναι πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά του.
Εύκολο στη χρήση και με επάρκεια ανταλλακτικών. Πιο στιβαρή κατασκευή και καλύτερη ποιότητα πλαστικών απ' τα sunsun.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-15, 17:26
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κι εγω κατοχος NCF-1500 πολυ ευχαριστημενος.μια χαρα θα εισαι με αυτη τη μαρκα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προτασεις για αγορα εξωτερικου φιλτρου. gemen Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 05-01-14 21:52
επιλογη εξωτερικου φιλτρου bilaras7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 03-12-13 23:57
βοηθεια για αγορα εξωτερικου φιλτρου takis07 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 30-12-11 10:10
γνωμες,συμβουλες για αγορα εξωτερικου φιλτρου gemen Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 04-05-10 22:25
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ xrele24 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 13-02-09 14:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05599 seconds with 13 queries