Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-04, 02:58
ksaderfos Ο χρήστης ksaderfos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-09-2004
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή περι φιλτραρισματος

εχω διαβασει κατα καιρους διαφορα για ενα σοστω φιλτραρισμα οπως

(προκειμένου να διατηρούμε υγιή τα ψάρια, είναι να φιλτράρουμε νερό ίσο με 5.5 φορές τον όγκο του νερού ανά ώρα. π.χ. Για ένα ενυδρείο 400 λίτρων χρειάζεται ένα φίλτρο που να μπορεί να φιλτράρει τουλάχιστον 2200 Lt / ώρα)

η ερωτησει μου ειναι η εξης
αν παρουμε για παραδειγμα το EHEIM professionel II 2028 Special edition
η εταιρια μας λει οτι κανει για ενυδριο πανω απο 600 λιτρα ενω εχει υσχη του ειναι 1050 l/h.
μας δουλευει η εταιρια η εγω κανω λαθος?
τελικα πως επιλεγουμε φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-04, 09:46
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Η εκάστοτε εταιρία όταν προτείνει ένα φίλτρο για χ λίτρα δεν λέει ψέματα.
Εμείς καθορίζουμε τις ανάγκες μας και το τι και ποσά φίλτρα χρειαζόμαστε συμπίπτουν με την βιομάζα και τα είδη που θέλουμε να κρατήσουμε.
Πχ το eheim 2028 prof2 που αναφέρεις ναι κάνει για ένα ενυδρείο 600 λίτρων με γκαμπακια αλλά για το ίδιο ενυδρείο με 7-8 δίσκους και μερικά αλλά ψάρια θα χρειαστούμε και δεύτερο.
Επίσης για το πόσο αποδοτικό είναι ένα φίλτρο παίζει βασικό ρόλο και τα υλικά που του βάζουμε......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-04, 01:14
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: περι φιλτραρισματος

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ksaderfos
εχω διαβασει κατα καιρους διαφορα για ενα σοστω φιλτραρισμα οπως

(προκειμένου να διατηρούμε υγιή τα ψάρια, είναι να φιλτράρουμε νερό ίσο με 5.5 φορές τον όγκο του νερού ανά ώρα. π.χ. Για ένα ενυδρείο 400 λίτρων χρειάζεται ένα φίλτρο που να μπορεί να φιλτράρει τουλάχιστον 2200 Lt / ώρα)
Μια αναλογία 2,5 φορές τον όγκο του νερού ανά ώρα ειναι ποιό σωστή.
Αν σκεφτείς τον λόγο που έχει ρυθμιστή παροχής το 2028 όπως και άλλα μοντέλα πιστεύω να καταλαβαίνεις τώρα γιατί.
Αυτο που συνήθως δίνουν λιγοι σημασία ειναι η επιφάνεια του φίλτρου.
Μπορεί η παροχή να ειναι ίδια σε 2 φίλτρα διαφορετικής εταιρίας όμως η επιφάνεια του ενός να ειναι μεγαλύτερη με συνέπεια το φίλτρο που έχει μεγαλύτερη επιφάνεια να ειναι και καλύτερο.
H Eheim ειναι κορυφή.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-04, 02:01
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή Re: περι φιλτραρισματος

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ksaderfos
εχω διαβασει κατα καιρους διαφορα για ενα σοστω φιλτραρισμα οπως

(προκειμένου να διατηρούμε υγιή τα ψάρια, είναι να φιλτράρουμε νερό ίσο με 5.5 φορές τον όγκο του νερού ανά ώρα. π.χ. Για ένα ενυδρείο 400 λίτρων χρειάζεται ένα φίλτρο που να μπορεί να φιλτράρει τουλάχιστον 2200 Lt / ώρα)
Σε ενυδρεία γλυκού νερού, αυτός ο κανόνας (άλλοι λένε 10 φορές τον όγκο του νερού ανά ώρα) ισχύει για φίλτρα με μικρό όγκο για βιολογικό φιλτράρισμα όπως πχ. τα φίλτρα HOT (Hang On Top) ή ΗΟΒ (Hang On Back) αλλά με σαφώς μεγαλύτερη παροχή.
Για εξωτερικά φίλτρα canister ισχύει ότι είπε ο lasal.

* Το θέμα αυτό μεταφέρεται στην κατηγορία "Εξοπλισμός - Τεχνολογία".
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-04, 16:37
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

¨Παιδιά γειά σας, θάθελα να μου λύσετε μια απορία που έχω σχετικα με το φιλτραρισμα του νερού.. Το φιλτρο που έχω στο ενυδρείο μου ειναι εργοστασιακό και αποτελείται απο τρια διαμερίσματα και ενα τεταρτο για τη θερμανση ... το νερό ανεβαίνει απο τις γρίλιες που υπάρχουν στο μήκος κάτω απο τις συσκευές και προχωράει προς τον θερμαντήρα μετά περνάει μέσα απο το πρώτο μπλέ σφουγγάρι το οποιο εχει την όψη το προστά και πίσω του αν θέλουμε βάζουμεν ανθρακα σε μια ειδική θήκη το νερο προχωράει στο επόμενο φίλτρο με μπέ πάλι σφογγάρι το οποιο εχει την όψη του στο πλάι απέναντι απο το εξερχόμενο και εισερχόμενο προς αυτό νερό, το νερό τώρα οδηγείται χαμηλά και εισέρχεται στην αντλία απο κάτω διασχιζοντας έτσι τα κεραμικά που έχω βάλει και ανεβαίνει στην επιφάνεια για να φύγει απο την εξαγωγή ...... εκεί λοιπόν υπάρχει το περιθώριο αν θέλω να μειώσω την ένταση της εξαγωγής να μπορώ εύκολα να το κάμω κλείνοντας την βάνα ... η δύναμη του νερού που ξαναεπιστρέφει στο ενυδρείο μειώνεται ..... και η ερώτηση μου ειναι ¨:
Αν μειώσω την ροή του νερού που γυρνάει πίσω μέσα στο ενυδρείο το νερό θα χρειαστεί περισσότερες ώρες να κάμει τον κύκλο του μεσα απο τα φίλτρα;
Δηλαδη το νερό δεν θα περνάει τοσο γρήγορα αφου εγώ θα του σταματήσω τη ροή .... τότε όμως το νερό αφου θα χρειάζεται πιο πολύ χρόνο για να περάσει δεν θα καθαρίζει γρήγορα και ίσως να έχω προβλήματα και αλλαγή στις συντεταγμένες....
Ελπιζω να σας βοήθησα να καταλάβατε το δήλημα μου και να με βοηθήσετε να το ξεκαθαρίσω.....
Σας ευχαρηστώ
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-04, 00:28
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Αυτο που θα συμβει πανιτσα ειναι οτι,εκει που για παραδειγμα σου γυριζε ολο το νερο σε μια ωρα με τη μειωση ροης που θα κανεις θα στο γυριζει σε μιαμισυ,δυο..αναλογα ποσο θα το στραγγαλισεις.
ευνοητο λοιπον τι ακολουθει ...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-04, 10:04
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μια αναλογία 2,5 φορές τον όγκο του νερού ανά ώρα ειναι ποιό σωστή.
Σωστα όλα αυτά που ειπωθηκαν παραπάνω αλλά.....
δεν πρεπει να ξεχνάμε ότι η ονομαστική τιμή της αντλιας του φίλτρου διαφερει τουλαχιστον κατά 30% από την πραγματική δυνατοτητα του φίλτρου να γυρισει το νερό στο ενυδρειο. Αρα ενα φίλτρο με ονομαστική τιμή 1000λτ/ωρα μπορει να έχει ανετα 700λτ/ωρα πραγματική ροή. Πρεπει λοιπόν να συνυπολογίζουμε και αυτό τον παράγοντα προκειμενου να έχουμε σωστό φιλτράρισμα του νερού του ενυδρειου.
Οι σωστές εταιρίες το αναφέρουν στις προδιαγραφές τους.!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-04, 19:54
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ωραια και τώρα τί κάνουμε; στην επιφάνεια δεν πρέπει να έχω αναταραχή την βάνα δεν μπορώ να την γυρίσω για να μειώσω την ροή άρα η βάζω φελιζολ σε ενα κομμάτι του ενυδρείου με την προυπόθεση ότι το γκουράμι μου θέλει να κάμει φωλιά και θέλει ησυχία πότε όμως θα το καταλάβω εγώ αυτό οτι ο κύριος ειναι έτοιμος για φωλιά; ή μμ πρεπει να έχω φυτά ξαπλωμένα στην επιφάνεια....
Ενα διάστημα είχα κάμει κάτι στη εξαγωγή του νερού κατέβασα την ροή μέσα στο ενυδρείο αφού εφάρμοσα ενα σακκουλάκι νάυλο στην εξαγωγή αλλά αν και δούλεψε η τεχνη αυτή δεν την εμπιστεύτηκα για πολύ φοβούμενη μήπως ζορίσω την αντλία με τον τρόπο αυτό και έτσι το αφαίρεσα.
Μάλιστα η σκέψη μου σωστη΄τελικά με το φίλτρο έτσι το σκέφτηκα και εγώ Θοδωρή αλλά δεν ήμουν σήγουρη. Ο μαγαζάτορας μου είχε πεί οτι δεν είχε καμμία σχέση και δεν θα συνέβαινε τίποτε αν χαμήλωνα την ροή αλλά εγώ δεν τον πίστεψα.. σκέφτηκα οτι θα υπήρχαν μεγάλες επιπτώσεις στο ενυδρείο με αυτο τον τρόπο.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05112 seconds with 13 queries