Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-11, 14:43
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Κάνει το εξωτερικό φίλτρο δίπλα στο ενυδρείο;

Καλησπέρα σας φίλοι. Χρειάζομαι την συμβουλή σας για το φίλτρο που πρέπει να αγοράσω (ενυδρείο ειδική κατασκευή μ99 Χ π24 Χ υ30 με καθαρά 60 λίτρα νερού). Ήθελα εξωτερικό φίλτρο για να εξοικονομήσω χώρο εντός για τα ψαράκια μου και θα το τοποθετούσα δίπλα που έχω χώρο, αλλά τότε το φίλτρο και το ενυδρείο θα είναι στο ίδιο ύψος, είναι πρόβλημα;
Επίσης έχω καταλάβει ότι σαν μάρκα η Eheim υπερτερεί, αλλά το classic που κάνει για τα λίτρα μου δεν είναι πολύ παλιό μοντέλο; Τι να αγοράσω; Έχω μπερδευτεί!
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο εξίσου καλό και από ποιο μαγαζί;
Ανυπομονώ να το στήσω, έχω ήδη αργήσει γιατί έχω κολλήσει στο πιο σημαντικό!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-11, 14:49
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Κανενα Προβλημα...Προχωρα.
Δες αυτο εδω http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1258 αξιοπιστο ευκολο στην χρηση και χαμηλη καταναλωση...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-11, 15:10
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Τέλεια, σ' ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-11, 15:11
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Το φιλτρο πρέπει να είναι κάτω απο την επιφάνεια του ύψους του νερού αλλιώς το φιλτρο θα παίρνει αέρα θα κάνει θόρυβο δεν θα δουλεύει σωστά και στο τέλος θα χαλάσει Υπόψιν πρέπει να παραμένει κάτω απο την στάθμη του νερού λαμβάνοντας αυτήν υπόψιν στο που θα ειναι Όταν κανεις αλλαγή νερού
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-11, 15:21
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν την πρωτη φορα γινει καλη εξαερωση και ξεκινησει δεν θα εχει προβλημα,οσο για τις αλλαγες νερου,κλεινει φιλτρο και βανακια οσο διαρκει η αλλαγη και παλι κανενα προβλημα,δεν θα χρειαστει νεα εξαερωση.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-11, 15:29
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Πρέπει να σκεφτόμαστε πάντα την εξάτμιση του νερού απο το ενυδρειο έστω και ένας πόντος διάφορα πίστεψε με (παθών) θα κάνει ζημιά
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-11, 15:29
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

συμφωνω! αν βγει ο αερας κανενα προβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-11, 15:41
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παιδιά είμαι εντελώς αρχάρια και ότι έχω διαβάσει από εδώ το χόμπι του ενυδρείου είναι ολόκληρη επιστήμη τελικά! Έχω καταλάβει τα στοιχειώδη για να αρχίσω αλλά αυτό που λέτε με την εξαέρωση του φίλτρου πρώτη φορά το βλέπω , θα γράφει σχετικά στις οδηγίες λειτουργίας του;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-11, 15:44
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Mα οσο και εξατμιση να εχει δεν μπορει να επηρεασει την λειτουργεια του φιλτρου παρα μονο αν αδειασει το ενυδρειο και η εισαγωγη νερου τραβηξει μεσα αερα.Αλλιως ειναι ενα κλειστο αεροστεγές κυκλωμα και εφοσον αυτο το κλειστο κυκλωμα γεμισει με νερο και δεν εχει μεσα καθολου αερα η καλη του λειτουργεια ειναι δεδομενη.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-11, 15:46
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Το φιλτρο που θα πάρεις οποίο κι αν είναι εχει οδηγίες εγκατάστασης και με εικόνες
Αλλα αν σου δημιουργηθεί απορία με την εξαερωση εδω στο forum θα σου την απαντήσουν
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-11, 15:51
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Η σειρα ecco εχει μηχανικη εξαέρωση με το χερουλι απο πανω.
Μεγαλη ευκολια,θα το δεις στις οδηγιες ειναι πολυ ευκολο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-11, 15:55
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Χίλια ευχαριστώ παιδιά!
Θα κάνω λίγη έρευνα αγοράς ακόμα και από Δευτέρα ελπίζω να ξεκινήσω το στήσιμο! Θα ενημερώσω για την εξέλιξη !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-11, 16:04
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα οσο και εξατμιση να εχει δεν μπορει να επηρεασει την λειτουργεια του φιλτρου παρα μονο αν αδειασει το ενυδρειο και η εισαγωγη νερου τραβηξει μεσα αερα.Αλλιως ειναι ενα κλειστο αεροστεγές κυκλωμα και εφοσον αυτο το κλειστο κυκλωμα γεμισει με νερο και δεν εχει μεσα καθολου αερα η καλη του λειτουργεια ειναι δεδομενη.



Είχα το φιλτρο δίπλα προφανώς έπεσε η στάθμη του νερού λόγω εξατμισης φεύγω απο το Σπιτι για τρεις μέρες και Όταν γυρίζω το φιλτρο καπουτ προφανώς έγινε διακοπή ρεύματος και το φιλτρο στην επανεκινηση λόγω του ότι το νερο του ενυδρειου ήταν χαμηλότερα απο το φιλτρο δεν τράβηξε νερο δούλεψε μάλλον για κάμποσο ξερό και μετα κάηκε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-11, 16:05
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καλη συνεχεια...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-11, 16:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Τώρα η eheim έχει κι αυτά τα φίλτρα που μπαίνουν και δίπλα στο ενυδρείο ή λίγο πιο κάτω (1μ max)
http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl...quacompact.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-11, 17:04
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Πολυ σωστά ΄΄κλεοβουλέ΄΄ πιστεύω ότι αυτός ο τύπος φιλτρου για την συγκεκριμένη περίπτωση θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Και δίπλα στο ενυδρειο και ποιότητα eheim
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-10-11, 17:19
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Δυστυχώς σίγουρα θα έχω πρόβλημα απ' ότι καταλαβαίνω, φίλτρο και ενυδρείο θα είναι ακριβώς στην ίδια ευθεία (οι πάτοι εννοώ, και δεν βλέπω πουθενά διαστάσεις του φίλτρου γιατί έχω και περιορισμό ύψους). Δεν υπάρχει η δυνατότητα να κατεβάσω το φίλτρο χαμηλότερα του ενυδρείου γιατί είναι τοποθετημένο σε πάσο, εκτός αν κάνω τρύπες στον πάγκο και στο ντουλάπι για να περάσουν τα καλώδια και οι σωλήνες που συνεπάγεται ........
............................
Να θυμίσω ότι το ύψος του ενυδρείου μου είναι 30εκ. αλλά το νερό θα φτάνει έως τα 25εκ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-10-11, 17:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Οι διαστάσεις είναι στην τελευταία σελίδα του pdf.
Το φίλτρο μπορεί να μπει δίπλα στο ενυδρείο χωρίς κίνδυνο να καεί το μοτέρ που είναι μέσα στο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-10-11, 17:26
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν θα εχεις προβλημα,ακομα και σε διακοπη ρευματος αν η εισοδος και η εξοδος του φιλτρου ειναι εντος του νερου ουτε γατα ουτε ζημια διοτι ακομα κι αν σταματησει το φιλτρο δεν θα βρει αερα να απορροφήσει...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-11, 18:34
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Bρήκα τις διαστάσεις και των δύο φίλτρων που μου προτείνατε στο site της eheim
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ail_37745_ehen
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ail_32311_ehen

και βλέπω πως το ecco pro 130 το με βολεύει περισσότερο από το aquacompact λόγω του εξαρτήματος του που δεν χωράει επάνω στο ενυδρείο λόγω περιορισμού ύψους του πάσου όπως ανέφερα.
Δυστυχώς δεν είχα ασχοληθεί νωρίτερα με τα ενυδρεία για να γνωρίζω τα παρελκόμενα και τώρα προσπαθώ παραπάνω για να τα βολέψω με τις λιγότερο δυνατόν ανατροπές, αλλά ευτυχώς τα δύο φίλτρα είναι εξίσου καλά και δεν θυσιάζω ποιότητα για την βολή.
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας και ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσω στο σημείο να αναρτήσω κι εγώ φωτογραφία του ζωντανού ενυδρείου μου!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-10-11, 19:39
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από άρια Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης έχω καταλάβει ότι σαν μάρκα η Eheim υπερτερεί, αλλά το classic που κάνει για τα λίτρα μου δεν είναι πολύ παλιό μοντέλο; Τι να αγοράσω; Έχω μπερδευτεί!

Και εμενα στην αρχη μου φαινόταν πολύ σκέτα τα classic. Οταν το πηρα εγώ ειχε ενα καλαθακι υλικών. Μετα απο λιγο καιρο παρειγγειλα τα παλι σχαρακια που ειχαν! Μπορει να ειναι πολυ απλη η κατασκευή αλλα δεν εμφανίζουν κανενα προβλημα κατασκευαστικο. Είναι μεχρι να στρωσει το φιλτρο... Μετα θα τρεχει ακαθεκτα.... Για πολυ καιρο. Να φανταστείς ενα 2213 που εχω σε 65 λιτρα με αρκετη ιχθυοφορτωση, δεν θυμαμαι πότε το ανοιξα τελευταία φορα. Πριν το καλοκαιρι σίγουρα. Για τα ecco επισης δεν εχω ακουσει κάτι. Για καποια αλλα μοντελα οπως το wet/dry ομως... Να τρεχει νερο γαργαρο απο την ενωση κουβα με φιλτρο...

Και για του λόγου το αληθες:
BORKED

Τωρα είδα το aquacompact που σου προτειναν. Πολυ ενδιαφέρον φαίνεται. Εγω θα περιμένω για μερικά "reviews" και θα το δοκιμάσω!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-11, 07:51
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Βαλε ενα εσωτερικο κατα τη γνωμη μου
Εκτος του οτι δεν θα δεσει αισθητικα με το χωρο το εξωτερικο διπλα στο ενυδρειο θα σε παιδεψει αρκετα γιατι θα εχεις θεμα με τη βαρυτητα σε περιπτωση διακοπης ρευματος η αφαιρεσης για καθαρισμα του φιλτρου

Πρωτα λειτουργουν με τη βαρυτητα και μετα με την αντλια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-11, 21:42
άρια Ο χρήστης άρια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Δεν γίνεται να βάλω εσωτερικό, θα είναι πολύ δύσκολο όταν θα χρειάζεται να το καθαρίσω, γιατί επάνω από το καπάκι του ενυδρείου έχω και έξτρα τζάμι του πάσου, το οποίο θα τραβάω λίγο για να κάνω τις όποιες εργασίες, συν τα νερά που θα γλιτώνω μέσα στο σαλόνι. Το φίλτρο δεν θα φαίνεται, γιατί είναι μεν πίσω από το ενυδρείο αλλά στην μεριά της κουζίνας και θα μεσολαβεί ένα χώρισμα του πάσου.
Όσο για την λειτουργία του σχετικά με την βαρύτητα, θα το δοκιμάσω πρώτα έτσι και αν δεν δουλέψει σωστά θα κάνω ριζικές μετατροπές στο κάτω ντουλάπι ώστε να το υποδεχτεί.
Αλήθεια, ξέρει κάποιος κάποιο μαγαζί κοντά στην πετρούπολη να προμηθευτώ το tetra safestart;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-10-11, 00:30
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καλυτερα βρες καποιον κοντα στην Πετρουπολη να σε προμηθευσει με μπολι η αν εχεις χρονο κανε στρωσιμο με αμμωνια η τροφη.
Γλυτωνεις χρονο-χρημα στην πρωτη περιπτωση,γλυτωνεις απλα χρημα στην δευτερη...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικό Φίλτρο Filotas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 31-03-08 17:29
Εξωτερικό φίλτρο AXEL Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-06-07 13:37
Εξωτερικό φίλτρο για 60lt ενυδρείο asteris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 18-07-04 16:21
κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο; newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 23-12-02 15:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13583 seconds with 14 queries