Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-08-11, 21:41   #1
μονομαχος με χρυσοψαρα??
korinnegr
Junior Member
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
korinnegr Ο χρήστης korinnegr δεν είναι συνδεδεμένος 27-08-11, 21:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα...εαν και εχω 2 χρυσοψαρα και μπορω να πω οτι τα διατηρω εδω και 1 χρονο -ερωτευτηκα κεραυνοβολα σημερα 1 κοκκινο μονομαχο και κατοπιν προτροπης και του πωλητη οτι ο μονομαχος συμβιωνει αρμονικα με τα χρυσοψαρα(επισης εχω και 1 μικρο γατοψαρο) αποφασισα να τον αγορασω και να τον βαλω στο μικρο μου ενυδρειο( 30 λιτρα περιπου με εσωτερικο φιλτρο-το ξερω θα με κραξετε)...δυστυχως παρατηρησα οτι ο μονομαχος κυνηγαει τους μονιμους κατοικους και εχω την εντυπωση(ελπιζω να κανω λαθος) οτι η ουρα του ενος χρυσοψαρου ειναι ελαφρως μαδημενη? για να μπορεσω να κοιμηθω σημερα το βραδυ σασ παρακαλω πειτε μου μηπως πρεπει να απομονωσω τον μονομαχο? και το ξερω οτι χρειαζεται αλλες θερμοκρασιες και οτι θα χρειαστει να αγορασω και θερμαντηρα οπως και μεγαλυτερο ενυδρειο(πανω απο 50 λιτρα αδυνατον λογω ελλειψης χωρου) αλλα αυτο θα γινει μεσα στην επομενη εβδομαδα...ΗΕLP....
Εμφανίσεις: 3582
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-11, 21:51
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korinnegr Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα...εαν και εχω 2 χρυσοψαρα και μπορω να πω οτι τα διατηρω εδω και 1 χρονο -ερωτευτηκα κεραυνοβολα σημερα 1 κοκκινο μονομαχο και κατοπιν προτροπης και του πωλητη οτι ο μονομαχος συμβιωνει αρμονικα με τα χρυσοψαρα(επισης εχω και 1 μικρο γατοψαρο) αποφασισα να τον αγορασω και να τον βαλω στο μικρο μου ενυδρειο( 30 λιτρα περιπου με εσωτερικο φιλτρο-το ξερω θα με κραξετε)...δυστυχως παρατηρησα οτι ο μονομαχος κυνηγαει τους μονιμους κατοικους και εχω την εντυπωση(ελπιζω να κανω λαθος) οτι η ουρα του ενος χρυσοψαρου ειναι ελαφρως μαδημενη? για να μπορεσω να κοιμηθω σημερα το βραδυ σασ παρακαλω πειτε μου μηπως πρεπει να απομονωσω τον μονομαχο? και το ξερω οτι χρειαζεται αλλες θερμοκρασιες και οτι θα χρειαστει να αγορασω και θερμαντηρα οπως και μεγαλυτερο ενυδρειο(πανω απο 50 λιτρα αδυνατον λογω ελλειψης χωρου) αλλα αυτο θα γινει μεσα στην επομενη εβδομαδα...ΗΕLP....
Δε θα σε κραξω, τουλαχιστον εγω.. αλλα τις απαντησεις τις ξερεις!
30 λιτρα ουτε μισο χρυσοψαρο! Μονος του ο μονομαχος στα 30 λιτρα βεβαιως! Τα χρυσοψαρα χρειαζονται πιο χαμηλης θερμοκρασιας νερο, αντιθετα με το μονομαχο, που χρειαζεται τουλαχιστον 25 βαθμους κελσιου!! Και οι πωλητες χρειαζονται κραξιμο, μιας και μου το εχουν προτεινει κι εμενα, επιμενοντας κι ολας και λεγοντας μου οτι δε ξερω τι λεω!!!
Επισης το μικρο γατοψαρο, τι ειδους ειναι? Το εχεις κι αυτο σε θερμοκρασια δωματιου?! Αν ναι.. κακως!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-11, 22:02
korinnegr Ο χρήστης korinnegr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση και για το μη κραξιμο...δηλαδη ο μονομαχος δε συνδυαζεται με κανενα ψαρι και προτιμαει τη μοναξια...οκ απο δευτερα ελπιζω να μην εχω απωλειες μεχρι τοτε θα παρω νεο ενυδρειο και θα απομονωσω το μονομαχο...οσο για το γατο ψαρο μοθ το εδωσε αλλος πωλητης και αυτος ειδημων ...ειδος ακριβως δε γνωριζω αλλα ειναι μικρο και γκριζο και μου το εδωσε ως καθαριστη του υποστρωματος....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-11, 22:17
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korinnegr Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για την απαντηση και για το μη κραξιμο...δηλαδη ο μονομαχος δε συνδυαζεται με κανενα ψαρι και προτιμαει τη μοναξια...οκ απο δευτερα ελπιζω να μην εχω απωλειες μεχρι τοτε θα παρω νεο ενυδρειο και θα απομονωσω το μονομαχο...οσο για το γατο ψαρο μοθ το εδωσε αλλος πωλητης και αυτος ειδημων ...ειδος ακριβως δε γνωριζω αλλα ειναι μικρο και γκριζο και μου το εδωσε ως καθαριστη του υποστρωματος....
Οχι! Δεν ειπα οτι ο μονομαχος δε συνδυαζεται με κανενα ψαρι και του αρεσει η μοναξια! Συνδυαζεται κατα τη γνωμη μου, απλα πρεπει να ειναι ενα ειδος ηρεμο, που να μη τσιμπαει ουρες, να δεχετε θερμοκρασια και ποιοτητα νερου οπως και αυτη του μονομαχου και να υπαρχουν κρυψωνες και σχετικα λιτρα, τοσα ωστε να μην υπαρξει ευκολα καποιος "συνοστισμος", οπως κι επισης ψαρακια που να μην μοιαζουν στο ιδιο σου το ψαρι..ως ιδιο ειδος, π.χ γκαπυ! μπορεις να απομονωσεις απο τωρα το μονομαχο σου αν διαπιστωνεις πως υπαρχει εκτακτη αναγκη! και μαλλον σου εδωσε ο ειδημων ενα corydoras aenus και κακος μονο ενα (λεμε τωρα μιας και στα λιτρα και στο δικο σου ενυδρειο με χρυσοψαρα δε κανει κανενα!) αφου ζουν σε μικρα κοπαδακια, νιωθωντας ετσι ασφαλεια!
Α!επισης βγαλε τα χρυσοψαρα σου απο το 30λιτρο! δε κανουν σε τοσα λιγα λιτρα!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-11, 23:17
korinnegr Ο χρήστης korinnegr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

τωρα αγαπημενε μου michael μπορεις να με κραξεις οσο θες....μαζι και τον πετσοπα γιατι το ψαρακι μου τελικα δεν ειναι μονομαχος αλλα γκαπυ... (εχει γονοποδιο...)να υποθεσω οτι τωρα θα κοιμηθω ησυχα? και οτι στο καινουργιο μου πιο μεγαλο ενυδρειο θα τον αφησω με τα αλλα αφου φυσικα αγορασω και θερμοστατη...οσο για το γατοψαρο ειναι αυτος ο aenaus τελικα....ποσο δικιο εχεις και ποσο ασχετη ειμαι μαζι με το πετσοπα που τον γκαπυ τον ειχε σε ενυδρειο με κογκολεζο και μου τον πλασαρε για μονομαχο-στοιχηματιζω οτι και αυτος για μονομαχο τον περασε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-11, 00:17
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

guppy να κυνηγαει τα χρυσοψαρα ομως???? μαλλον κατι περιεργο συμβαινει.. μια χαψια το εχουν.. σιγουρα δεν ειναι μονομαχος? googlare να σιγουρευτεις .
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-11, 00:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βαλε και μια φωτο εδω να δουμε αν μπορεσεις,εχει ενδιαφερονελπιζω να σου πανε ολα καλα παντωςτα 30 λιτρα οντως ειναι λιγα.εγω θα εβγαζα τα χρυσοψαρα και θα εβαζα ενα μονομαχο μεσα και θατανε αρχοντας.ας οψεται που δεν εχω χωρο εδω αλλιως...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-11, 06:56
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Angry

korinnegr κι εγω πριν απο 15 χρονια ειχα παρει ενα 20 λιτρο και μου ειχε δωσει ο πετ σοπας 6 χρυσοψαρα 2 γατοψαρα corydoras και ενα γλυφτι μαυρο αυτον που γινετε 30 ποντους......... μετα με τα χρονια εμαθα,γιαυτο μην εσθανεσε ασχημα γιατι ολοι μας την εχουμε πατησει...και τοτε φαντασου δεν ειχαμε και internet οτι μας λεγανε το πιστευαμε το καναμε και ....την πατουσαμε....με τα χρονια και απο βιβλια εμαθα
-------------------------
ΑΑΑΑΑΑΑΑ... ξεχασα εδω μου εδωσε clown με νεον στην αρχη ολα καλα μετα απο 6 μηνες με ενα χρονο εγιναν μεζες...οποτε καταλαβενεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos70 : 28-08-11 στις 06:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-11, 08:55
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

ελα βρε μη τρελενεσαι!κανεις δε σε κραζει! και το γκαπυ δε κανει με χρυσοψαρα, μα ουτε μονο του ενα πρεπει να βρισκεται! αλλα να δαγκωνει τα χρυσοψαρα..χλωμο! μηπως λογο λιτρων, αρα και κακης ποιοτητας νερου, εχουν σκιστει τα πτερυγια του ψαριου σου?! βαλε φωτο να δουμε αν μπορεις! και που'σαι..ολοι μα ολοι εχουμε κανει λαθοι και μαλιστα συνεχιζουμε!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-08-11, 00:26
korinnegr Ο χρήστης korinnegr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

τελικα το googlara ειναι 100% gyppy (εχει μεγαλη διαφορα απο μονομαχο) εχει χρωμα κοκκινο (δηλαδη ειναι αρσενικος απο το εντονο χρωμα πιθανως)..ειναι ψυχακιας ολη μερα κυνηγαει τα χρυσοψαρα και το βραδυ ψαχνει να βρει κρυψωνα να ξεκουραστει....μαλλον απο το χθεσινο μου πανικο παρατηρησα οτι τα πτερυγια του χρυσοψαρου λιγο σκισμενα....αυριο νεο ενυδρειο-θερμοστατη και αν επιτρεπει ο χωρος θα αγορασω αφου περασουν και λιγες μερες 1 ακομα γκαπυ και γατοψαρο...οσο για το νερο κανω και τα τεστ και οι μετρησεις ειναι κανονικες....ευχαριστω παντως ολους για τη βοηθεια ,συμπαρασταση και ενημερωση....το ξερω οτι εχω να μαθω πολλα ακομα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-08-11, 08:56
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Σου ειναι ευκολο να βαλεις μια φωτογραφια του ψαριου???Γιατι γκαπι να κυνηγαει χρυσοψαρο ειναι κοματακι δυσκολο....σαν να κυνηγαει γατα ελεφαντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-08-11, 09:15
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου ειναι ευκολο να βαλεις μια φωτογραφια του ψαριου???Γιατι γκαπι να κυνηγαει χρυσοψαρο ειναι κοματακι δυσκολο....σαν να κυνηγαει γατα ελεφαντα.
Χα χα χα χα, τέλειο!!! Φαντάσου την γάτα να σκίζεται να τρέχει γύρω-γύρω από τον ελέφαντα και .... να του νιαουρίζει!!!! Χα χα χα έλιωσα!!


Σοβαρά πάντως, κανένα από τα ψάρια δεν κάνει για το ενυδρείο. Είναι μικρό και για γκαπάκια. (Για χρυσόψαρα δεν το συζητάμε καν)!
Τα γκαπυ ζουν σε χαρεμάκια (1 αρσενικό + 3 θυλικά) και επειδή είναι πολύ ζωηρά και κινητικά ψαράκια, θέλουν χώρο. Αλλιώς στρεσάρονται άσχημα και λόγω του ότι είναι και αρκετά εβέσθητα, θα τα χάσεις σύντομα.

Στην θέση σου θα το έφτιαχνα ένα πανέμορφο μονομαχο-ενυδρείο. Είναι πανέμορφο ψάρι και εφόσον του εξασφαλήσεις σωστές συνθήκες θα σε ανταμίψει με την συμπεριφορά του.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-08-11, 09:28
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα χα χα χα, τέλειο!!! Φαντάσου την γάτα να σκίζεται να τρέχει γύρω-γύρω από τον ελέφαντα και .... να του νιαουρίζει!!!! Χα χα χα έλιωσα!!
http://www.youtube.com/watch?v=tcxhO...&feature=share
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-11, 09:33
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπ! "Γάτα", η δικιά σου!!! Άλλιώς το πήγενε το πράγμα, στην αρχή!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-11, 09:40
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

H δικη μου ειναι τριπλασια απο αυτη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY 3d bg gia 60λ Χρυσοψαρα Nektamen DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 12-04-11 13:59
μονομαχος με χρυσοψαρα.. Liz@ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 03-01-10 21:27
χρυσοψαρα mokouren Χρυσόψαρα 7 27-01-09 23:27
χρυσοψαρα+??? dinos99 Χρυσόψαρα 22 02-11-07 15:43
Χρυσοψαρα GEORGE ARGOS Χρυσόψαρα 1 12-05-05 01:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12404 seconds with 14 queries