Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-07, 10:02
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή Αποριες για τη συνδεση του Fluized bed filter

Εχω αγορασειτο Fluized bed filter της Merlin με (600 l/h) , (1.5m) head και σκοπευω να το συνδεσω σε σερα με το Eheim 2222 (500l/h).
Και αυτο γιατι εχω σκοπο να γινουν το 2222 και το 2126 της Eheim μονο για μηχανικη φιλτρανση.
Το ερωτημα ειναι να χρησιμοποιησω εξτρα αντλια οπως την Eheim universal pump 1048 (Pump output: 600 l/h, delivery height: 1,5 m, Power consumption: 10 W)
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...20pump%201048/
και αν ναι, που ειναι προτιμοτερο να μπει?
Μεταξυ Eheim και του Fluized bed filter δηλ στην εισοδο η στην εξοδο του bed filter?
Υπαρχει προβλημα αν η Eheim pump εναι 600 l/h και το φιλτρο της Eheim 2222 500l/h?
Υπαρχει καποια αλλη πιο αποδοτικη συνδεση?
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-07, 12:52
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Καμια απαντηση!!!!!!
Ελατε παιδια, που ειναι οι εμπειροτεροι?
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-07, 14:56
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το φιλτρο αμμου θελει καλη κυκλοφορια ωστε να σηκωνεται η αμμος και να εχεις τη μεγαλυτερη δυνατητα επιφανεια φιλτρανσης....για να εχει κυκλοφορητη 600 λ/ω σημαινει οτι θελει καθαρη ροη τοση..... Αν το βαλεις μετα το 2222 με 500 λ/ω που σιγουρα θα πεφτει με τον καιρο δεν θα εχεις καλο αποτελεσμα...... Απο την αλλη καλο ειναι πριν απο το φιλτρο αμμου να εχεις ενα αλλο μηχανικο φιλτρο ωστε να μην μπαινουν χοντρα σκουπιδια στο φιλτρο..... Εγω θα σου προτεινα να αφησεις το φιλτρο αμμου μονο του με ενα προφιλτρο στην εισοδο......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-07, 19:26
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Η ανεξαρτητη λυση ειναι η καλυτερη, αλλα δεν εχω δυνατοτητα να περασω
αλλα δυο λαστιχα διοτι ειναι ηδη καλυμενες οι δυο θεσεις απο τα δυο φιλτρα της Eheim.
Τωρα αν παω στη λυση φιλτρο 2222 και μετα Fluized bed filter, που ειναι πιο σωστο να μπει η αντλια, πριν η μετα το φιλτρο αμμου?
Εγω θα την εβαζα πριν για να εχω τα 600l/h, αλλα δεν ξερω τι θα γινει με το φιλτρο της Eheim που ειναι 500l/h.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-07, 21:09
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα να έβαζες την αντλία (600) ΠΡΙΝ το μηχανικό φίλτρο (500).
Δοκίμασε το, δεν έχεις να χάσεις τίποτε εκτός του ότι θα κόψεις το λάστιχο. Κόψε το κοντά στο φίλτρο, ώστε να μη χασεις μέτρα (εκ) λάστιχου αν δεν δουλέψει σωστά έτσι.

Το φίλτρο δεν θα πάθει τίποτα που θα το 'σπρώχνει' η 600αρα, και η 600αρα θα λειτουργεί σαν να έχει πολύ head pressure μπροστά της, κάτι πολύ σύνηθες, οπότε δεν βλέπω να προκαλείτε ζημιά στον εξοπλισμό.

Το θέμα είναι η ολική ροή να σηκώσει την άμμο μέσα στο φίτρο άμμου, τόσο, ώστε να είναι σαν να αιωρείται μέχρι τα 3/4 του κυκλινδρου (ή μέχρι το σημάδι που έχει ο κατασκευαστής πάνω στον κύλινδρο του φίλτρου) χωρίς όμως να φεύγει εκτός φίλτρου άμμου.

Έγινα κατανοητός?!?
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-07, 22:29
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σου πρότεινα να έβαζες την αντλία (600) ΠΡΙΝ το μηχανικό φίλτρο (500).
Το φίλτρο δεν θα πάθει τίποτα που θα το 'σπρώχνει' η 600αρα, και η 600αρα θα λειτουργεί σαν να έχει πολύ head pressure μπροστά της, κάτι πολύ σύνηθες, οπότε δεν βλέπω να προκαλείτε ζημιά στον εξοπλισμό
Έγινα κατανοητός?!?
Τωρα η διαφορα μας ειναι οτι εγω προτεινω η 600αρα να "τραβαει" την 500αρα, ενω εσυ να την "σπρωχνει".
Παντως το ζητουμενο ειναι να γινεται πληρης αναταραξη της αμμου και αυτο ειναι πιο εφικτο βαζοντας την αντλια στη μεση και ισως μοιραζοντας και την υψομετρικη διαφορα φιλτρου-ενυδρειου.
Νομιζω!!!
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-07, 07:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Γενικα οι αντλιες μπορουν να συνδεονται σε σειρά. Η συνολικη ροή θα ειναι τυπικα της μικροτερης. (ελευθερη χωρις λαστιχα..)
Ανιτθετα το μανομετρικό υψος προστιθεται.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-07, 14:32
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Δηλαδη, μηπως ειναι προτιμοτερο να τη βαλω σε σειρα με την 2126 (950l/h) που στην εξοδο της μπορει να ειναι γυρω στα 600 l/h και ισως να μην χρειαστω και εξτρα αντλια.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΥΝΔΕΣΗ ΡΕΛΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΠΛΗΡΩΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ilias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 30-03-07 20:04
του εχει σπασει τη μυτη... epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 24 01-03-07 16:52
Παρουσιαση του ενυδρείου μου! χρειαζομαι τη βοηθεια σας! AlexDuke Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 23 12-09-06 22:03
fluidized sand-bed filter σε Reef? panosb Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 8 15-09-05 14:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16506 seconds with 14 queries