Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 10-07-14, 12:24
Droulas Ο χρήστης Droulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2013
Περιοχή: Μελίσσια
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απορίες για υλικά fluval 406

Έκανα την μετάβαση από εσωτερικό φίλτρο σε εξωτερικό και έχω μερικές απορίες.

Το fluval 406 είχε μέσα τα παρακάτω υλικά τα οποία, μου υποδείκνυαν οι οδηγίες να τα τοποθετήσω με την εξής σειρά:

- Αρχικά το νερό εισέρχεται από την αριστερή μεριά του ενυδρείου και φιλτράρεται από 4 x foam pads. Αυτά κάθε πότε πρέπει να τα αλλάζω? Στο ενδιάμεσο να τα καθαρίζω κάθε εβδομάδα, όταν θα κάνω αλλαγές στο νερό του ενυδρείου?

- Στην συνέχεια το νερό συνεχίζει την πορεία του από το πάτο της δεξιάς μεριάς του φίλτρου και πηγαίνει προς τα επάνω περνώντας από τέσσερα καλαθάκια. Κάτω είχε 2 x Bio-Foam, στη συνέχεια 2 x polishing pads και από πάνω τους (στο ίδιο καλάθι) 2 x 120 g BioMax, και μετά στα επόμενα δύο καλάθια υπήρχαν από δύο 70 g carbon το καθένα (σύνολο δηλαδή 4 χ 70 g carbon).

Μου είπε ο πετσοπάς ότι ο άνθρακας δεν είναι απαραίτητος και ότι ειδικά σε φυτεμένο θα δημιουργήσει πρόβλημα. Για αυτό το λόγο αποφάσισα να τον βγάλω και μοίρασα σε αυτά τα δύο καλαθάκια (τα πάνω πάνω) συνολικά 1 λίτρο siporax (290 gr).

Τον άνθρακα που έβγαλα έχει νόημα να τον φυλάξω και πως τώρα που τον έχω ήδη βρέξει; Στο μέλλον θα μου χρειαστεί; ίσως όταν θα χρειαστεί να κάνω καμιά θεραπεία;

Το σιποράξ πόσο καιρό κρατάει και πως το αλλάζω; σταδιακά; Την ίδια απορία έχω για το BioFoam.

Πολλές απορίες και απανωτές, ελπίζω να μην σας κούρασα!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερώτηση AQUAEL SHRIMP SET 30 ή Fluval Ebi 30 ή Fluval Flora 30lt aquadann Αρχάριοι γλυκού νερού 1 09-06-14 14:10
Υλικά για Fluval 305 Butterfly Αρχάριοι γλυκού νερού 7 13-02-12 17:59
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Υλικά; Kotsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 15-11-07 08:06
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08977 seconds with 15 queries