Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-07-14, 10:08   #1
Τελική μέτρηση πριν μπουν τα γκαππυ
dimsaa
Junior Member
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος 10-07-14, 10:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα παιδιά
Σκέφτομαι αυριο να αγοράσω τα πρώτα μου ψαράκια και να τα βάλω στο πρώτο μου ενυδρείο (πολλές πρωτιές μαζεύτηκαν και....)
Πήρα λοιπόν την σημερινή μέτρηση ωστε να ξέρω που βαδίζω (βασικά, να μου πείτε εσείς που βαδίζω)

Ρίξτε μια ματιά σας παρακαλώ στα παρακάτω δεδομένα και πείτε μου τις εντυπώσεις και τους προβληματισμού σας.

Σας ευχαριστώ

(έχω ήδη βάλει τα φυτά εδώ και 4 μέρες)


Πληροφορίες


Διαστάσεις: 59χ33χ49
Όγκος: 60 λίτρα (ονομαστική)
Κατηγορία:
Φυτά: Βαλισνέρια, ανουμπια νανα (ίσως βάλω σήμερα και Taxiphyllum barbieri)
Ψάρια / ¶λλα είδη: 3 γκαππυ, 1 αρσενικό 3 θηλυκά
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι, 2 ξύλα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:24watt
Διάρκεια φωτισμού: 5-6 ώρες
Φιλτράρισμα: Hl-Bt 400
Θερμοστάτης: Υπάρχει αλλά δεν θυμάμαι ποιος είναι (ήταν μαζί με το ενυδρείο)
Λίπανση: Οχι
Παροχή CO2: Οχι

Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): >7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): --- τέλος του μήνα θα το παραλάβω (της API)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,5
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Nh4 : <0.05
Cl2: 0
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία: 29 (Σημερινή)
¶λλες πληροφορίες: Είναι στη διαδικασία στρωσίματος
Φωτογραφία:
Εμφανίσεις: 2673
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-14, 10:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι ετοιμο να υποδεχθει ψαρια ακομα. Ιδιως τα γκαπι, δεν ειναι και τα πιο αντοχης ψαρια, να μπουν σε ανώριμο ενυδρειο.
Εχεις νιτρωδη.

Η θερμοκρασια ειναι καλη για στρωσιμο αλλα ψηλη για τα ψαρια, πρεπει να κατεβει (οχι αποτομα, για να μη επηρεαστει η αδυναμη ακομα βιολογια).
(τα stripe tests δεν ειναι και οτι πιο αξιοπιστο).

Απο οτι βλεπω εχεις μετρηση ΝΗ4.
Ποιας εταιρειας τεστ ειναι αυτο? Ονομασια επ'ακριβως.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και με ποιο τροπο στρωνει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-07-14 στις 10:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-14, 13:22
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι ετοιμο να υποδεχθει ψαρια ακομα. Ιδιως τα γκαπι, δεν ειναι και τα πιο αντοχης ψαρια, να μπουν σε ανώριμο ενυδρειο.
Εχεις νιτρωδη.

Η θερμοκρασια ειναι καλη για στρωσιμο αλλα ψηλη για τα ψαρια, πρεπει να κατεβει (οχι αποτομα, για να μη επηρεαστει η αδυναμη ακομα βιολογια).
(τα stripe tests δεν ειναι και οτι πιο αξιοπιστο).

Απο οτι βλεπω εχεις μετρηση ΝΗ4.
Ποιας εταιρειας τεστ ειναι αυτο? Ονομασια επ'ακριβως.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και με ποιο τροπο στρωνει?
Για τα νιτρώδη, μόνο στο πρώτο πρωτο τεστ που έκανα μου βγήκαν 0,2. Σε όλα τα ενδιάμεσα μέχρι σήμερα ήταν μηδέν. Επειδή όμως είναι απο στικ και στον χώρο που γίνονται δεν υπάρχει άπλετος φυσικός φωτισμός αλλά κυρίως φωτισμός απο λάμπες πυρακτώσεως τα βλέπω όλα λίγο πιο ροζ απο το κανονικό. Οπότε νομίζω οτι δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα παρα μόνο στατιστικό (στα περισσότερα τεστ το Νο2 το βλέπω λευκό)

Με την θερμοκρασία έχω γενικό πρόβλημα. Μόνο με το air condition κατεβαίνει (τις προηγούμενες μέρες είχε φτάσει και 31). Ίσως είναι λάθος η εποχή που επέλεξα για ξεκίνημα...

Το Nh4 τεστ είναι της JBL υγρό
Το ενυδρείο ξεκίνησε -αν θυμάμαι σωστά- στις 28/6 και στρώνει με βακτήρια της JBL. Όμως νομίζω οτι ήρθε η ώρα για το μπολι αφού ακόμη δεν έχει φτάσει στο σωστό επίπεδο.

Εχω μια απορία. Το Kh στα προηγούμενα τεστ ήταν σταθερά στο 6 σήμερα είναι στο 10. Το Gh στα προηγούμενα τεστ ήταν σταθερά στο 14 σήμερα είναι στο >7. Σημαίνει κάτι αυτή η διαφοροποίηση απο τις προηγούμενες μετρήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-14, 13:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο πρωτο ποστ γραφεις ΝΟ2: 0.5
Αν ειναι μηδεν τωρα, τοτε ΟΚ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimsaa Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): >7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): --- τέλος του μήνα θα το παραλάβω (της API)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,5
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Nh4 : <0.05
Το προβλημα της θερμοκρασιας πρεπει να το λυσεις πριν βαλεις ψαρια.
Δεν ειναι προσωρινο θεμα.
Και χειμωνα να το εστηνες το ενυδρειο, καποτε θα ερχοταν το καλοκαιρι.
Μετα τους 27-28C τα ψαρια αυτα ζοριζονται (ανεβαινει ο μεταβολισμος τους και μικραινει το προασδοκιμο ζωης τους) και μετα τους 29C αρχιζεις να περιμενεις και αμεσους θανατους.
Πολυ σημαντικη εξισου ειναι η σταθεροτητα της θερμοκρασιας. Οχι αποτομες μεταβολες, ιδιως προς τα πανω.

Ανεμιστηρες και κοντρολερ η λυση.
Και αναπληρωση της εξατμισης.

Το τεστ που εχεις μετραει κανονικα ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 και δεν χρειαζεσαι αλλο.

Οι αλλαγες στις τιμες GH KH δεν φαινονται φυσιολογικες,
Ή κατι συμβαινει στο ενυδρειο ή τα τεστ τα επαιξαν.

Αυτες τις 15 περιπου μερες που τρεχει το ενυδρειο, προσεθετες καποιου ειδους ρυπους, τροφη αμμωνια κλπ, για να αναπτυχει η βιολογια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-07-14 στις 13:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-14, 19:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω και εγω. Μη βαλεις ακομα ψαρια στο ενυδρειο. Ριχνε λιγη τροφη για να διατηρειται και να δυναμωσει η βιολογια σου. Σιγουρεψου οτι οι μετρησεις σου ειναι ΝΗ3/ΝΗ4-0, ΝΟ2-0, ΝΟ3 μετρησιμα, τιμες σταθερες (οι δυο πρωτες) για καποιες μερες, πριν εισαγεις τα ψαρια. Η υπομονη ειναι ο σωστος δρομος για αυτο το χομπι, αν θελεις να αποφυγεις προβληματα.

Επισης, καλο ειναι να λυσεις αυτες τις μερες το θεμα με τη ψυξη του ενυδρειου. Δες και αυτο το θεμα, θα σε βοηθησει.

Τελος, παρε ενα χρονοδιακοπτη για τα φωτα και ρυθμισε τα να ανοιγουν και να κλεινουν σταθερα. Η μη ομαλη φωτοπεριοδος, δε θα βοηθησει καθολου στην ομαλη προσαρμογη των ψαριων σου στο νεο περιβαλλον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-14, 21:06
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά

Έχω πελαγώσει λιγο αλλά θα το ξεπεράσω.

Το σωστό είναι NO2 = 0.5 (έγινε τυπογραφικό λάθος στο προηγούμενο ποστ)
Δεν ήξερα οτι το υγρό τεστ ΝΗ4 της JBL είναι και για NH3, ούτε ο πετσοπας το ήξερε....

Υπομονή έχω αλλά ρε γαμώτο θέλω να δω τα ψαράκια να πλατσουρίζουν στο νέο τους σπίτι. Όμως προέχει η σωστή λειτουργία του, θα ξεκινήσω να ρίχνω λίγη τροφή και να βάλω κανένα φυτό παραπάνω. Αυτό που έγραψα πριν δεν το βρήκα σήμερα.

Σχετικά με τις μετρήσεις έχω την υποψία οτι τελικά πρέπει να ήταν σωστές οι προηγούμενες και όχι οι σημερινές. Πρόσεξα στην συσκευασία οτι η μια τιμή απο την άλλη έχουν 1 κλικ χρωματική απόκλιση μεταξύ τους οπότε είναι πολύ πιθανό να με γελάσανε τα μάτια μου. Την επόμενη φορά θα βγω στο μπαλκόνι να δω τα αποτελέσματα.

Το πρόβλημα που φαντάζει άλυτο προς το παρόν είναι η θερμοκρασία. Στις κατασκευές δεν είμαι καλός οπότε μάλλον θα πάω προς τις παγοκυψέλες μέχρι νεοτέρας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-14, 21:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Oι παγοκυψελες μονο καλη λυση δεν αποτελουν για την ψυξη. Τακτικη του παρελθοντος που δεν προσφερει καμια σταθεροτητα. Για εμενα, περισσοτερα προβληματα θα προκαλεσεις με τις εναλλαγες της θερμοκρασιας.

Ειναι καλυτερο να βλεπεις υγιη ψαρακια να σουλατσαρουν χαρουμενα στο ενυδρειο σου, παρα να προσπαθεις να δεις τι εχουν και δεν ειναι καλα. Εφοσον εισαι ηδη σε ενα χωρο που μπορεις να βρεις πολλες σωστες πληροφοριες, κανε το σωστο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-14, 22:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimsaa Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το σωστό είναι NO2 = 0.5 (έγινε τυπογραφικό λάθος στο προηγούμενο ποστ)

2. Δεν ήξερα οτι το υγρό τεστ ΝΗ4 της JBL είναι και για NH3, ούτε ο πετσοπας το ήξερε....

3. ... θα ξεκινήσω να ρίχνω λίγη τροφή

4. Το πρόβλημα που φαντάζει άλυτο προς το παρόν είναι η θερμοκρασία. Στις κατασκευές δεν είμαι καλός οπότε μάλλον θα πάω προς τις παγοκυψέλες μέχρι νεοτέρας.
1. Τοτε δεν εχει στρωσει ακομα. Πρεπει να μηδενισει και το ΝΟ2

2. Εχεις δικιο απο μια αποψη, αφου εχουν κανει πατατα στον τιτλο του τεστ κατα την αποψη μου που το ονομαζουν ΝΗ4. Αν διαβασεις ομως το κουτι ή το μανιουλ θα δεις οτι γραφει "Ammonium/Ammonia test in freshwater and saltwater"
Η μετρηση ΝΗ4 ειναι αχρηστη ετσι κι αλλιως, για να εβγαζε καποια εταιρεια.
Να ηταν μετρηση ελευθερης αμμωνιας ΝΗ3 (που ειναι και η τοξικη) να'λεγα.


3. "Θα αρχισεις να ριχνεις τροφη"? Δεν εριχνες τιποτα δλδ μεχρι τωρα?
Απορω πως εχεις νιτρικα τοτε?
Ισως τα ζουμια που προσεθεσες εχουν κατι.
Ή .... το τεστ ΝΟ3 ειναι λαθος.
Ή η βρυση εχει νιτρικα.

4. Κανενα προβλημα δεν ειναι αλυτο. Αν δεν μπορεις εσυ να το φτιαξεις δωστο να τα αναλαβει καποιος αλλος.
Με παγοκυστες δεν γινεται δουλεια.
Το εχεις δοκιμασει?
Εχει προσωρινα αποτελεσματα, με λαθος τροπο και μη ελεγξιμα.
Ή θα εισαι ολη μερα πανω απο το ενυδρειο ολο το καλοκαιρι να ρυθμιζεις τη θερμοκρασια?
Δουλεια ειναι αυτο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-14, 09:08
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλημέρεεεες!

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφετε για την θερμοκρασία αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν όλα ταυτόχρονα. Όπως εγώ έτσι και οι μελλοντικοί κάτοικοι του ενυδρείου θα πρέπει να κάνουν υπομονή μέχρι να μπουν όλα τα θέματα σε μια σειρά.
Στη παρούσα φάση δεν μπορώ να αγοράσω ούτε χρονοδιακόπτη για τα φώτα ούτε όλα τα απάρτια για σωστή ψύξη του νερού τη σωστή στιγμή + τα εργατικά αυτού που θα τα συναρμολογήσει.
Το καλό είναι οτι θα λείψω για διακοπές το πολύ 4-5 μέρες τον Αυγουστο αρα μπορώ να προγραμματίσω το air condition να λειτουργήσει για κάποιες ώρες αυτές τις μέρες.

Σχετικά με την τροφή, χμ.... δεν έριχνα τίποτα.... Το άφησα να στρωθεί μόνο του πιστεύοντας οτι αυτός είναι ο πιο ασφαλής δρόμος ....μακακία....

Για το ΝΗ4 της JBL μου δώσανε αυτό που έχω στη φωτο. Όπως βλέπω έχει διαφορά και δεν αναγράφει "Ammonium/Ammonia test in freshwater and saltwater" αλλά "Ammonium/Ammonia test/filter monitor"

Τελος πάντων, μέχρι να μπουν τα ψάρια ελπίζω να έχω στρώσει κι εγώ και να συγκατοικήσουμε αρμονικα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  JBL-nh4-ammonia-test_zps46790102.jpg
Εμφανίσεις:  157
Μέγεθος:  21,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-14, 19:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαβασε κατω απο εκει που λεει "TEST"
Η φωτο σου σε μεγεθυνση: http://www.jbl.de/images/container/w960_h1200/55218.png

Δυστυχως η φραση "να κανουν υπομονη τα ζωντανα", δεν ειναι η ιδιανικη για το χομπι μας.
Υπομονη πρεπει να κανουμε εμεις, περιμενοντας να ετοιμασουμε το ενυδρειο και μετα να βαλουμε τα ζωντανα.
"Υπομονη" ειναι η λεξη κλειδι για το χομπι μας.
Ισως ειναι πολυ δυσκολο για καποιους να ελεγξουν τα "θελω τωρα" τους, αλλα και για τα ζωα ειναι πιο δυκολο, γιατι δεν εχει να κανει με "γουστα", αλλά με επιβιωση.

Σιγουρα εχουμε περασει ολοι απο αυτο το σταδιο, αλλα οι περισσοτεροι το καναμε επειδη δεν ειχαμε ενημερωση.
Και γιαυτο ενημερωνουμε, για να μη περασουν κι αλλοι τα ιδια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80650
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-07-14, 22:04
dimsaa Ο χρήστης dimsaa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε κατω απο εκει που λεει "TEST"
Η φωτο σου σε μεγεθυνση: http://www.jbl.de/images/container/w960_h1200/55218.png

Δυστυχως η φραση "να κανουν υπομονη τα ζωντανα", δεν ειναι η ιδιανικη για το χομπι μας.
Υπομονη πρεπει να κανουμε εμεις, περιμενοντας να ετοιμασουμε το ενυδρειο και μετα να βαλουμε τα ζωντανα.
"Υπομονη" ειναι η λεξη κλειδι για το χομπι μας.
Ισως ειναι πολυ δυσκολο για καποιους να ελεγξουν τα "θελω τωρα" τους, αλλα και για τα ζωα ειναι πιο δυκολο, γιατι δεν εχει να κανει με "γουστα", αλλά με επιβιωση.

Σιγουρα εχουμε περασει ολοι απο αυτο το σταδιο, αλλα οι περισσοτεροι το καναμε επειδη δεν ειχαμε ενημερωση.
Και γιαυτο ενημερωνουμε, για να μη περασουν κι αλλοι τα ιδια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80650

Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το αστείο μου και γι' αυτό δεν το κατάλαβες.
Όπως έγραψα, φυσικά και έχω υπομονή και προφανέστατα δεν απαιτώ να... την έχουν τα ψάρια. Απλά, δεν είναι πάντα εφικτό να γίνονται όλα υπό ιδανικές συνθήκες ακόμα κι αν γνωρίζουμε ποιες είναι αυτές. Δεν νομίζω λοιπόν οτι προσβάλω τα φιλοζωικά αισθήματα κανενός εκφράζοντας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζω. Αυτό είναι όλο.

Κατα τα άλλα, μάλλον έχεις δίκιο, εκεί στη JBL έχουν κάνει πατάτα.
Το τεστ που έχω είναι αυτό της φωτό και όχι αυτό που μου δείχνεις. Δηλαδή υπάρχει το ίδιο κουτί με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Super!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jbl-nh4-test_zps7593acfc.jpg
Εμφανίσεις:  131
Μέγεθος:  60,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-07-14, 22:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ιδιο ειναι το τεστ. Αλλη συσκευασια.
Ammonium/ammonia γραφει κι αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπορουν να μπουν μαζι η οχι? sefis Γλυκό νερό - Γενικά 7 01-05-11 16:31
γκαπυ γεννα πριν ακομα μπουν! aggelospap Ζωοτόκα 14 06-05-10 23:32
ένας μήνας πριν την τελική φωτογράφηση για τον διαγωνισμό aquascape 2010 kingrim Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 20 21-04-10 10:40
γνώμες και προτάσεις πριν την τελική απόφαση harris samos Γλυκό νερό - Γενικά 13 05-02-10 01:07
Μπορούν να μπουν; vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 1 04-05-07 09:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09670 seconds with 16 queries