Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-09-13, 23:30   #1
Βοηθεια
Giwrgos P
Junior Member
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος 21-09-13, 23:30
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα φιλοι των ενυδρειων και συγνωμη για την ενοχληση αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας.Εχω ενυδρειο εδω και 6 χρονια και ντρεπομαι που το λεω αλλα δεν ηξερα πολλα,ειχα στο ενυδρειο χρυσοψαρα και το τελευταιο μου δυστυχως απεβιωσε προχθες.Τωρα μετα απο 6 χρονια χρυσοψαρων και πληρης αγνοιας μου σε αυτο το θεμα θα ηθελα να ασχοληθω λιγο πιο ζεστα.Καταρχην δεν θυμαμαι με σιγουρια τα λιτρα του ενυδρειου μου αλλα ειναι νομιζω 150 λιτρα.Επισης το ενυδρειο μου το ειχα με πλαστικα φυτα τα οποια και πεταξα,εχω κρατησει μονο ενα καραβι ως διακοσμητικο και κατι πετρες.Δυστυχως παρατηρησα σε καποια θεματα με ψαρια που λετε συγκεκριμενα Ph και Gh.Το Ph ξερω τι ειναι αλλα δεν ξερω πως να το μετρησω,το Gh ουτε ξερω αλλα ουτε επισης ξερω να το μετραω.Θα ηθελα αν μπορειτε οσοι εχετε εμπειρια με ενυδρεια (που ειστε αρκετοι απο οτι ειδα) να μου προτεινετε καποιο ειδος ψαριων που θα μπορουσε να ζησει ανετα στο μικρο μου ενυδρειο και καποια θεματακια που θα πρεπει να προσεξω.Ευχαριστω εκ των προτερων
Εμφανίσεις: 5423
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-13, 23:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Για αρχη, οι διαστασεις του ενυδρειου σου ποιες ειναι για να βρουμε τα λιτρα? (μηκος-υψος-πλατος)

Οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενα tests και κατα προτιμηση υγρα, τα οποια ειναι τα πιο αξιοπιστα. Για την καθε μετρηση, υπαρχει ξεχωριστο τεστ. Αξιοπιστη εταιρια ειναι η api.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-13, 07:32
giokarakannas Ο χρήστης giokarakannas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2013
Περιοχή: Λευκωσια, Kυπρος
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Διαβασε αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-13, 09:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!

διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους εδω.

και διαβασε και αυτο για να δεις τι χρυσοψαρα ειχες και τι εκανες λαθος.

μετρα τις διαστασεις του ενυδρειου σου με μετρο,μεζουρα,η εστω με ενα χαρακα για να δουμε ποσα λιτρα ειναι ακριβως.

για τα τεστ σου ειπε ο nazgul παραπανω.προτιμησε υγρα.

μεχρι να αποφασισεις και να σου πουμε γνωμες για το τι ψαρια θα βαλεις και τι θα κανεις τελικα,συνεχισε να ριχνεις τροφη στο ενυδρειο κανονικα(ακομα και χωρις ψαρια)

αν εχεις αποχη,μπορεις να βαζεις την τροφη μεσα της και να την αφηνεις στο νερο.

αυτο για να διατηρηθει η βιολογια του φιλτρου σου και να μην ξαναχρειαστει στρωσιμο.

βεβαια αν προκυψει οτι υπηρχε ασθενεια και πεθανανε τα χρυσοψαρα, θα πρεπει να γινει αποστειρωση.οποτε παλι θα θες στρωσιμο πριν βαλεις αλλα ψαρια,αλλα μεχρι να προκυψει,θα κρατησεις τη βιολογια ζωντανη ετσι.


ακομα καλυτερα θα ειναι αν συμπηρωσεις εδω αυτη τη φορμα για να μαθουμε περισσοτερες λεπτομερειες για το ενυδρειο σου.αν βαλεις και καμια φωτογραφια ακομα καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-13, 11:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες
Μην ξεκινάς αμέσως με τα δύσκολα - pH, σκληρότητες κλπ

Ξεκίνα με τα θέματα των αρχαρίων (ήδη αναφέρθηκαν τα πάντα πιο πάνω ) και σιγά σιγά θα αρχισεις να καταλαβαίνεις τι συμβαίνει μέσα σ αυτόν τον γυάλινο κόσμο...

Το βασικό είναι πως ακόμη κι ο πιο έμπειρος χομπίστας, συνεχίζει να μαθαίνει!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-13, 11:33
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι οι εξης
Μηκος:59.5 εκατοστα
Υψος:38.5 εκατοστα
Πλατος:29.5 εκατοστα.

"Οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενα tests και κατα προτιμηση υγρα, τα οποια ειναι τα πιο αξιοπιστα. Για την καθε μετρηση, υπαρχει ξεχωριστο τεστ. Αξιοπιστη εταιρια ειναι η api."

Τι υγρα και τι τεστ.Επισης δεν ξερω απολυτως τιποτα οποτε αν εμπαινες σε περισσοτερες λεπτομερειες θα σου ημουν ευγνωμων.

giokarakannas,kgf12345 ευχαριστω για τις παραπομπες σας θα κατσω να τις διαβασω.Επισης οταν λες στρωσιμο τι εννοεις?Εγω θυμαμαι την πρωτη μερα που ειχα παρει το ενυδρειο και μαζι τα ψαρια τα εβαλα ολα εκεινη την στιγμη και δεν εκανα τιποτα.Το προβλημα ειναι οτι ο ιδιοκτητης που πηρα ενυδρειο και ψαρια δεν μου εδωσε καμια συμβουλη ουτε τιποτα οποτε οπως ξερετε εχω μαυρα μεσσανυχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-13, 11:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos P Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι οι εξης
Μηκος:59.5 εκατοστα
Υψος:38.5 εκατοστα
Πλατος:29.5 εκατοστα.
67 λίτρα. Δυστυχως ειναι απαγορευτικά τα λίτρα για χρυσόψαρα

"Οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενα tests και κατα προτιμηση υγρα, τα οποια ειναι τα πιο αξιοπιστα. Για την καθε μετρηση, υπαρχει ξεχωριστο τεστ. Αξιοπιστη εταιρια ειναι η api."

Τι υγρα και τι τεστ.Επισης δεν ξερω απολυτως τιποτα οποτε αν εμπαινες σε περισσοτερες λεπτομερειες θα σου ημουν ευγνωμων. Είναι κάτι μικρα μπουκαλάκια (όπως έλεγα και στον γιο μου ) και το καθένα μετράει κάτι συγκεκριμένο στο νερό σου. Ακολουθείς τις οδηγίες που αναγράφει...κα παρακολουθείς μ αυτό τον τρόπο τα βασικά στο νερό που είναι τα : pH, νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνία, σκληρότητα νερού

giokarakannas,kgf12345 ευχαριστω για τις παραπομπες σας θα κατσω να τις διαβασω.Επισης οταν λες στρωσιμο τι εννοεις?Εγω θυμαμαι την πρωτη μερα που ειχα παρει το ενυδρειο και μαζι τα ψαρια τα εβαλα ολα εκεινη την στιγμη και δεν εκανα τιποτα.Το προβλημα ειναι οτι ο ιδιοκτητης που πηρα ενυδρειο και ψαρια δεν μου εδωσε καμια συμβουλη ουτε τιποτα οποτε οπως ξερετε εχω μαυρα μεσσανυχτα. Να σου πω την αληθεια προτιμώ αυτούς που δεν λενε τίποτε, παρά αυτούς που λένε ότι να ναι
Χρειάζεται να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για διάβασμα - Και μετά όλα θα σου φαίνονται πιο εύκολα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια giota Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 14-09-11 07:57
ΒΟΗΘΕΙΑ zapatas Γλυκό νερό - Γενικά 5 05-04-11 12:11
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ CO2 kostastsod DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 03-04-11 14:18
βοηθεια nos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 19-05-10 13:40
μια βοηθεια Dionysia Χρυσόψαρα 35 08-03-09 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09416 seconds with 15 queries