Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-09-11, 15:41   #1
Εξωτερικό φίλτρο για 240 λίτρα
 
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV
Member
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος 08-09-11, 15:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Θα ήθελα πληροφορίες για ένα εξωτερικό φίλτρο για Jewel Rio 240 που να είναι σε θέση να καταργήσει το εσωτερικό εντελώς και να δουλεύει μόνο του με ικανοποιητική φίλτρανση ανά ώρα.
Διάβασα στο φόρουμ ότι η πραγματική τιμή λίτρα/ώρα είναι μικρότερη από την ονομαστική τιμή του κάθε φίλτρου (και λογικό είναι).
Οπότε σε τι φίλτρο πρέπει να στραφώ για 4-5 κύκλους ανά ώρα;
1500/h ονομαστική ας πούμε;
Δίνω μεγάλη σημασία στο φίλτρο γιατί είναι ο πνεύμονας του ενυδρείου και δεν θέλω να είναι ελλιπής η φίλτρανση με το ήδη υπάρχον εσ. φίλτρο της εταιρίας και θέλω να ξεκινήσω σωστά.
Σας ευχαριστώ.
Εμφανίσεις: 4461
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-11, 15:50
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Και 3 κυκλος να ειναι αν δεν το φορτώσεις πολυ στο ψαρι...καλα εισαι.
Δηλαδη για 200λ καθαρα που εχεις εσυ περιπου...ενα 800-1000 εισαι μια χαρα.

Και να προτημησεις της Eheim Classic γιατι το νερο που μπαινει, περνα 100% απο τα υλικα επειδή το νερο μπαίνει απο κατω και βγαινει απο πανω...
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-11, 15:51
peristerigeo Ο χρήστης peristerigeo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

EHEIM 2217
• Κυκλοφορία: 1000 λίτρα/ώρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 20 Watt.
• Χωρητικότητα κάδου: 6 λίτρα.
• Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 600 λίτρα.
γνωμη μου το εσωτερικο μην το βγαλεις οσο καλο ειναι το εξωτερικο ποτε δεν ξερεις τι γινετε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-11, 15:53
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peristerigeo Εμφάνιση μηνυμάτων
EHEIM 2217
• Κυκλοφορία: 1000 λίτρα/ώρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 20 Watt.
• Χωρητικότητα κάδου: 6 λίτρα.
• Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 600 λίτρα.
γνωμη μου το εσωτερικο μην το βγαλεις οσο καλο ειναι το εξωτερικο ποτε δεν ξερεις τι γινετε
το εχω στα 250 και ειναι μια χαρα
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-11, 15:56
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peristerigeo Εμφάνιση μηνυμάτων
EHEIM 2217
• Κυκλοφορία: 1000 λίτρα/ώρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 20 Watt.
• Χωρητικότητα κάδου: 6 λίτρα.
• Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 600 λίτρα.
γνωμη μου το εσωτερικο μην το βγαλεις οσο καλο ειναι το εξωτερικο ποτε δεν ξερεις τι γινετε
Ειναι μια παααααρα πολυ καλη επιλογη...για να μην πω τελεια...
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-11, 16:03
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

+1 και από εμένα στο 2217
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-11, 21:10
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους παιδιά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peristerigeo Εμφάνιση μηνυμάτων
EHEIM 2217
• Κυκλοφορία: 1000 λίτρα/ώρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 20 Watt.
• Χωρητικότητα κάδου: 6 λίτρα.
• Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 600 λίτρα.
γνωμη μου το εσωτερικο μην το βγαλεις οσο καλο ειναι το εξωτερικο ποτε δεν ξερεις τι γινετε
συγγνώμη αλλά μήπως είναι στα 600/h;
βλέπε εδώ
Κώδικας:
http://osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=114&category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IoannisV : 08-09-11 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-11, 21:14
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

και το fluval 305 πολύ καλή επιλογη .Με καλά πλαστικά και ξεχνας ρουφίγματα
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2266
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-11, 21:19
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Και το fluval το έχω ακουστά
+ το ότι έχει και dvd εγκατάστασης για αρχάριους
+ το ότι δεν θα αντιμετωπίζω ρουφήγματα όπως λες φιλαράκο

το σκέφτομαι ακόμη...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-11, 22:10
peristerigeo Ο χρήστης peristerigeo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

πολυ καλο και το fluval 305 οσο πιο μεγαλο καδο εχει τοσο καλυτερα παντος το εσωτερκο φιλτρο μην το βγαλεις
-------------------------
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1951

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη peristerigeo : 08-09-11 στις 22:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-09-11, 22:28
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

ενα σημαντικο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις ειναι ο χωρος που εχει για βιολογικο υλικο και το τι ψαρια θα βαλεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-11, 22:38
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=tbh3Ii7Qero

http://www.youtube.com/watch?v=-wXdPOSNU2s

τα παντα όλα ,αν καταλήξεις σε αυτο
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-11, 01:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

+1 για το fluval 305.το εχω σε 160 λιτρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.αλλα,στα 240 λιτρα εγω θα επαιρνα το 405.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-11, 02:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μην μπερδευουμε την κυκλοφορια με την φιλτρανση του νερου

Ειναι 3 διαφορετικα θεματα που εχουν σχεση με την κυκλοφορια του νερου και ενα με την ποσοτητα και ειδος των υλικων φιλτρου.
Και μπορει να ειναι τελειως ανεξαρτητα.
1. Σωστη κυκλοφορια του νερου σε ολα τα σημεια μεσα στο ενυδρειο και στο βυθο.
2. Σωστη ορμη της ροης αναλογα το ειδος των ψαριων.
3. Απαραιτητη ροη λιτρων ανα ωρα για να καθαριζεται το νερο απο το φιλτρο μας.
4, Απαραιτητη ποσοτητα και ειδος υλικων φιλτρου, αναλογα το ειδος του ενυδρειου, το ειδος του φιλτρου και το ειδος των ψαριων.

Μπορει πχ καποιος να εχει ενα 400λιτρο με 4 ψαρια που χρειαζονται μεγαλη ροη. Δεν σημαινει οτι πρεπει να παρει ενα φιλτρο γιγας για να χρησιμοποιησει ουσιαστικα την μεγαλη αντλια του για δυνατη ροη και τα υλικα του να πανε χαμενα αφου τα 4 ψαρια δεν θα παρεχουν ρυπους να θρεψουν βιολογια για τοσα πολλα υλικα.
Βαζει λοιπον ενα μικρο φιλτρο σε χωρητικοτητα και βοηθαει την κυκλοφορια με κυκλοφορητες-wave pumps (των οποιων η ροη δεν περιγραφεται με παρομοιο τροπο με των αντλιων των φιλτρων. πχ μια αντλία φιλτρου water pump 1000 λ/ω μπορει να εχει την ιδια δυναμη ροης με ενα κυκλοφορητη wave pump 5000 λ/ω)

Παντως αν θελεις να υποστηριξεις την κυκλοφορια σε ενα 240λιτρο μονο με φιλτρο, θελεις πανω απο 1000-1200 λ/ω και αν ειναι και αφρικανικο θελεις ακομα πιο δυνατο.
πχ ειχα σε ριο 180 με αμαζωνιο (χαμηλης ροης ψαρια) ενα eheim 2026 με ροη 900 λ/ω και ηταν οριακα χαμηλο απο κυκλοφορια.

Η προταση μου λοιπον ειναι:
Παιρνεις ενα εξωτερικο φιλτρο με χωρητικοτητα σε υλικα που να αρκει για το καθαρισμο του νερου (ακομα και δυο φορες την ωρα να γυρναει πραγματικα τα λιτρα του ενυδρειου, αρκει για φιλτρανση) δλδ φιλτρο με αναλογη χωρητικοτητα της ιχθυοφορτωσης και αντλια να γυρναει πραγματικα δυο φορες τουλαχιστον τα λιτρα του ενυδρειου
Αν η κυκλοφορια που παρεχει η αντλια του φιλτρου δεν αρκει για το χωρο του ενυδρειου, προσθετεις σε στρατηγικα σημεια και με σωστη κατευθηνση κυκλοφορητη/ες (waves pumps) και λυνεις το θεμα της κυκλοφοριας.
2η προταση με μεγαλυτερο κοστος αλλα που προσφερει μεγαλη ασφαλεια ειναι τα δυο φιλτρα.
πχ αντι για ενα φιλτρο 1000 λ/ω συν κυκλοφορητη 3000 λ/ω, βαζεις δυο φιλτρα 800 λ/ω

ΥΓ το 2217 εχει 1000 λ/ω ονομαστικη ροη
ΥΓ2 το καταστημα osmosis εχει κλεισει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-09-11, 08:01
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Εχει αγοράσει κανείς από εδώ κάτι ;
Κώδικας:
http://www.reptilica.gr/
Τίποτα σχόλια; Θετικά/αρνητικά
Βλέπω έχει τις καλύτερες τιμές (έχει κάποιο λάκο η φάβα; )
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-09-11, 08:15
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην μπερδευουμε την κυκλοφορια με την φιλτρανση του νερου

Ειναι 3 διαφορετικα θεματα που εχουν σχεση με την κυκλοφορια του νερου και ενα με την ποσοτητα και ειδος των υλικων φιλτρου.
Και μπορει να ειναι τελειως ανεξαρτητα.
1. Σωστη κυκλοφορια του νερου σε ολα τα σημεια μεσα στο ενυδρειο και στο βυθο.
2. Σωστη ορμη της ροης αναλογα το ειδος των ψαριων.
3. Απαραιτητη ροη λιτρων ανα ωρα για να καθαριζεται το νερο απο το φιλτρο μας.
4, Απαραιτητη ποσοτητα και ειδος υλικων φιλτρου, αναλογα το ειδος του ενυδρειου, το ειδος του φιλτρου και το ειδος των ψαριων.

Μπορει πχ καποιος να εχει ενα 400λιτρο με 4 ψαρια που χρειαζονται μεγαλη ροη. Δεν σημαινει οτι πρεπει να παρει ενα φιλτρο γιγας για να χρησιμοποιησει ουσιαστικα την μεγαλη αντλια του για δυνατη ροη και τα υλικα του να πανε χαμενα αφου τα 4 ψαρια δεν θα παρεχουν ρυπους να θρεψουν βιολογια για τοσα πολλα υλικα.
Βαζει λοιπον ενα μικρο φιλτρο σε χωρητικοτητα και βοηθαει την κυκλοφορια με κυκλοφορητες-wave pumps (των οποιων η ροη δεν περιγραφεται με παρομοιο τροπο με των αντλιων των φιλτρων. πχ μια αντλία φιλτρου water pump 1000 λ/ω μπορει να εχει την ιδια δυναμη ροης με ενα κυκλοφορητη wave pump 5000 λ/ω)

Παντως αν θελεις να υποστηριξεις την κυκλοφορια σε ενα 240λιτρο μονο με φιλτρο, θελεις πανω απο 1000-1200 λ/ω και αν ειναι και αφρικανικο θελεις ακομα πιο δυνατο.
πχ ειχα σε ριο 180 με αμαζωνιο (χαμηλης ροης ψαρια) ενα eheim 2026 με ροη 900 λ/ω και ηταν οριακα χαμηλο απο κυκλοφορια.

Η προταση μου λοιπον ειναι:
Παιρνεις ενα εξωτερικο φιλτρο με χωρητικοτητα σε υλικα που να αρκει για το καθαρισμο του νερου (ακομα και δυο φορες την ωρα να γυρναει πραγματικα τα λιτρα του ενυδρειου, αρκει για φιλτρανση) δλδ φιλτρο με αναλογη χωρητικοτητα της ιχθυοφορτωσης και αντλια να γυρναει πραγματικα δυο φορες τουλαχιστον τα λιτρα του ενυδρειου
Αν η κυκλοφορια που παρεχει η αντλια του φιλτρου δεν αρκει για το χωρο του ενυδρειου, προσθετεις σε στρατηγικα σημεια και με σωστη κατευθηνση κυκλοφορητη/ες (waves pumps) και λυνεις το θεμα της κυκλοφοριας.
2η προταση με μεγαλυτερο κοστος αλλα που προσφερει μεγαλη ασφαλεια ειναι τα δυο φιλτρα.
πχ αντι για ενα φιλτρο 1000 λ/ω συν κυκλοφορητη 3000 λ/ω, βαζεις δυο φιλτρα 800 λ/ω

ΥΓ το 2217 εχει 1000 λ/ω ονομαστικη ροη
ΥΓ2 το καταστημα osmosis εχει κλεισει.
κατι τετοιο
http://viewitem.eim.ebay.gr/Resun-Wa...635784513/item
σε μικρα ενυδρεια(60cm ας πουμε) δεν ειναι οτι πρεπει για καθαρισμος βυθου η αν ειναι φυτεμενο θα γινει πλυντηριο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-09-11, 10:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IoannisV Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει αγοράσει κανείς από εδώ κάτι ;
Κώδικας:
http://www.reptilica.gr/
Τίποτα σχόλια; Θετικά/αρνητικά
Βλέπω έχει τις καλύτερες τιμές (έχει κάποιο λάκο η φάβα; )
Υπαρχουν δυο τρεις φιλοι, που ή δεν ελαβαν ποτε το προιον ή εκαναν μηνες να το παραλαβουν και επρεπε να αρχισουν με μηνυσεις κλπ για να ξεμπλεξουν. Μερικοι δεν ειχαν προβλημα.
Εγω παντως δεν θα αγοραζα με τιποτα αφου υπαρχουν και ελληνικα ηλεκτρονικα καταστημα και με καλυτερες τιμες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι τετοιο
http://viewitem.eim.ebay.gr/Resun-Wa...635784513/item
σε μικρα ενυδρεια(60cm ας πουμε) δεν ειναι οτι πρεπει για καθαρισμος βυθου η αν ειναι φυτεμενο θα γινει πλυντηριο?
Καλο φαινεται, εχει και μαγνητη βλεπω αντι για βεντουζες.
Ειναι μεν 2000 λ/ω και θα κανει μαλλον πλυντηριο το 60cm ενυδρειο.
Αν δεν υπαρχει μικροτερος (nano) κυκλοφορητης, μπορει καποιος να κανει πατεντα "κουρευοντας" προσεκτικα με ψαλιδακι ελαχιστα τη φτερωτη μεχρι να φερει τη ροη εκει που θελει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-09-11 στις 10:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-09-11, 10:14
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

οποτε κατι τετοιο φανταζομαι ειναι οτι πρεπει http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2525



ps:δεν εχω στο νου μου τι κυματισμος κανει και ειμαι ενδιαμεσα σ αυτο και στον 1600l/ωρα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-09-11, 10:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ή αυτη και την κουρευεις.
Απλα δεν εχει μαγνητη (αν και υπαρχει σαν εξτρα), ομως εχει πολυ καλες βεντουζες, την εχω πολυ καιρο κοι ουτε που κουνιεται, θελει δυναμη να ξεκολλησει.
Φυσικα ειναι λιγο πιο ογκωδης.
Διαφορα καταναλωσης ελαχιστη. 6w η κινα, 4.5w η hydor
Θορυβος ιδιος, αξιοπιστια ιδια (μη πω καλυτερη η κινεζικη, δικια μου συγκριση τουλαχιστον σε αυτους που πεσανε και απο τις δυο εταιρειες στα χερια μου)
Σε 400 λιτρα ενυδρειο (151 x 51 x 66 cm) εχω δυο κινεζους απο 3000 λ/ω ο καθενας, στραμμενους προς το μεσο του μπροστα και πισω τζαμιου αντιστοιχα και προς το βυθο (ετσι ωστε να μη σηκωνει την αμμο), εκτος απο τα 1700 λ/ω ονομαστικη ροη (πες 1000 πραγματικα) απο το φιλτρο που βγαινει σε spraybar στην επιφανεια.
Δεν χρησιμοποιω ποτε σκουπα βυθου ετσι και ο βυθος παραμενει καθαρος και χωρις ανεροβιες.
Απλα ολο το σκουπιδι παει στο φιλτρο και πρεπει να καθαριζω πιο συχνα το προφιλτρο, καθε 1-2 μηνες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-09-11, 17:56
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο θέμα μας πάλι
Αποφάσισα να πάρω το eheim 2217 κομπλέ με τα βανάκια του και τα φίλτρα του και θα αφήσω και το εσωτερικό της Juwel μέσα να δουλεύει και αυτό.
Ετσι θα έχω και μια άριστη φίλτρανση αλλά και καλή κυκλοφορία του νερού (σωστά παιδιά?)
Εχω όμως τις παρακάτω απορίες και θα χρειαστώ την βοήθειά σας σε αυτό.

1.Με ποιο τρόπο μπορώ να βάλω το eheim μέσα στο ντουλαπάκι της βάσης του ενυδρείου;
υπάρχει κάποιος "οδηγός" βίντεο ή κάποιο manual ή κάποιο link ;

2.Δεδομένου ότι αφήνω τα υλικά του eheim ως έχουν τι μπορώ να αλλάξω από το εσωτερικό της Jewel για καλύτερη φίλτρανση;
Πολλοί προτείνουν siporax π.χ. αν ναι τότε πόσα λίτρα;
Επίσης μπορώ να προσθέσω στο φίλτρο της eheim κάτι ακόμα ή δεν χρειάζεται;

3.(Ασχετο με το παρόν τόπικ μου "Εξωτερικό φίλτρο για 240 λίτρα" αλλά σχετικό με την προετοιμασία του ενυδρείου)
Εχω δει ότι πολλοί συγχομπίστες λένε ότι πολλές φορές οι θερμοστάτες της Juwel βγαίνουν ελλατωματικοί μετά από λίγο καιρό.
Οπότε λέω να πάρω έναν άλλο θερμοστάτη,τι προτείνετε 200 ή 300Watt;

ΥΓ : το ενυδρείο προορίζεται για κιχλίδες Malawi
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-09-11, 18:32
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παρε ενα sunsun και μην τρελενεσαι , και βγαλε το εσωτερικο φιλτρο .... εχει με λιγοτερα απο 100 το 1400 l/h και μαλιστα με uv lamp.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-09-11, 19:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλο και αξιοπιστο το 2217 αλλα ισως σε δυσκολεψει που δεν εχει ανεσεις.
Φυσικα με τα διπλα αποσπωμενα βανακια δεν θα εχεις προβλημα, απλα δεν θα εχει καλαθακια να βγαζεις τα υλικα και ισως χρειαστει δυχτακι να τα βαλεις μεσα αν και δεν ενδυκνειται για μη παρεμποδιση της ροης του νερου.
Αν προσεξεις στη συντηρηση να μη αδειαζεις τα υλικα ολα χυμα στον κουβα και μπερδευονται μακαρονι και substrat, δεν θα υπαρχει προβλημα.

Το σημαντικο ειναι το θεμα του ξεκινηματος.
Αρκετοι αρχαριοι εχουν προβλημα στην εκκινηση αφου δεν κανουν σωστα εξαερωση και δεν κυκλοφορει το νερο.
Για αυτο εχουν βγει τα μοντερνα φιλτρα της eheim.

Το sun sun ειναι ενα φιλτρο με τη μοντερνα φιλοσοφια καλαθακια τρομπα γεμισματος για ευκολη εκκινηση, αλλα εχει ενα μειονεκτημα εκτος των λιγο πιο χαμηλης ποιοτητας εξαρτηματων (που δεν παιζει και τοσο πολυ ρολο στην τιμη που κοστιζουν).
Το μεονεκτημα ειναι η καταναλωση ρευματος.
Φυσικα υπαρχει και η αποψη καλυτερα να τα διινουμε στη ΔΕΗ παρα στους Γερμανους
Η UV δεν ειναι και τοσο σημαντικο προτέρημα αφου δεν ειναι βεβαιο οτι σε αυτα τα βατ μπορει να κανει κατι. Θελει και αλλαγη λαμπας στη πορεια κλπ
Καλο ειναι να τα εχουμε ξεχωριστα αυτα.
-------------------------
Τι εννοεις για την τοποθετηση το φιλτρου?
Δεν χωραει στο ντουλαπι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-09-11 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-09-11, 19:14
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Δηλαδή φίλε Delta καλύτερα να πάρω το eheim ecco 300 π.χ. ?
Πιστεύεις μπορώ να το βάλω εσωτερικά στο έπιπλο ε ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-09-11, 19:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Jager ειναι αλλη επιλογη θερμαντικου σωματος.
Αν το ενυδρειο ειναι σε νορμαλ χωρο με "οικιακες" θερμοκρασιες και δεν εχει ψαρια οπως δισκοι που θελουν πιο ψηλες θερμοκρασιες, ενας 200αρης ειναι μια χαρα.
Δεν χρειαζεται να ειναι μπει 300αρης γιατι ενω η πτωση της θερμοκρασιας κατα την αλλαγη μπορει να γινει λιγο πιο αποτομα (πχ 30-45 λεπτα για -2C ), η ανοδος δεν πρεπει να ειναι αποτομη και ενας δυνατος θερμαντηρας θα το κανει γρηγορα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IoannisV Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή φίλε Delta καλύτερα να πάρω το eheim ecco 300 π.χ. ?
Πιστεύεις μπορώ να το βάλω εσωτερικά στο έπιπλο ε ?
To ecco 300 εχει πιο χαμηλη ροη (750 οναμαστικη, 1000 το 2217) και ειναι μικροτερο και απο χωρητικοτητα υλικων (3 λιτρα το 300, 6 λιτρα το 2217)
Μετρησες το ανοιγμα του ντουλαπιου και δεν χωραει το 2217?
-------------------------
Αν πας σε μοντερνο eheim αναλογο του 2217 θα πας στο EHEIM professionel 3 2075
ή το 2073 αφου θα εχεις και το εσωτερικο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-09-11 στις 19:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-09-11, 19:40
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Το EHEIM professionel 3 2073 μου φαίνεται καλή πρόταση.
Από ανταλλακτικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα πιστεύω, ε?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-09-11, 20:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IoannisV Εμφάνιση μηνυμάτων
Το EHEIM professionel 3 2073 μου φαίνεται καλή πρόταση.
Από ανταλλακτικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα πιστεύω, ε?
Ποιος ξερει?
Μεχρι τωρα εβρισκες τα παντα.
Τωρα πια τα ραφια στα μαγαζια ειναι αδεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-09-11, 20:23
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Είδες ο Γερμανός ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικό φίλτρο σε 180 λίτρα?? xrusec13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 10-07-11 09:24
Εξωτερικό φίλτρο για 125 λίτρα GIAN_NIKOLA Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-08-10 02:00
Εξωτερικό Φίλτρο Filotas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 31-03-08 17:29
Εξωτερικό φίλτρο AXEL Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-06-07 13:37
DIY Εξωτερικό Φίλτρο mikeaegina DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 04-11-05 17:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16910 seconds with 14 queries