Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-08, 12:19
avgi Ο χρήστης avgi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Η αστακινα μου ειναι εγγυος!!!!

καλημέρα σας!!
Μόλις χθες συνειδητοποίησα οτι η αστακίνα μου είναι έγγυος..
Την έχω σ'ένα ενυδρείο με 2 αρσενικούς.. Ο ένας αρσενικός είναι λίγο μεγαλύτερος απο τον άλλον και κάτι μου λέει οτι αυτός είναι ο μπαμπάς.. Τον έχω δει πολλές φορές να την κυνηγάει με αποτέλεσμα να της έχει κόψει τη μια κεραία και μια δαγκάνα απο το στόμα..
Ανησυχώ μήπως πρέπει να τη χωρίσω τη θηλυκιά σε άλλο ενυδρείο,μήπως της κάνει κακό ο αρσενικός ή μήπως πειράξει τα μικρά(τα αυγά εννοώ)..
Νομίζω ότι όταν εκκολαφθούν τα αυγά σίγουρα πρέπει να την μεταφέρω, αλλά μήπως χρειάζεται απο τώρα?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-08, 14:34
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Wink

Μπραβο για την γεννα! λοιπον,εχουμε και λεμε...μεταφερεις τον θυληκο αστακο σε αλλο ενυδρειο με προσοχη το οποιο να μην ειναι πολυ μικρο...εδω εχεις 2 επιλογες...Η το ενυδρειο ειναι σκετο με ενα μικρουλι διακοσμητικο για να κρυβετε(σε αυτην την περιπτςση πρεπει να κοιτας τακτικα γιατι αν εκολαφθουν τα αυγα κατα 99% οποιο φευγει απο πανς θα το φαει!) ή η καλυτερη λυση βαζεις μεσαιο χαλικη ωστε να κρυφτουν τα μικρα...ΠΡΟΣΟΧΗ!το ενυδρειο να μην ειναι πολυ μικρο,να την μεταφερεις με προσοχη ωστε να μην ανχοθει και να εχει καλη οξυγωνοση γιατι αλλιως αυγα παπαλα...Καθε τοσο θα την βλεπεις να τα ταρακουναει... Μην τρομαξεις τα αεριζει... Α!και πρεπει να εχεισ υπομονη γιατι αργουν λιγο,μετα απο 2 με δυομιση βδομαδες θα δεις ματακια και ποδαρακια!Ελπιζς να σε βοηθησα...οτι θες εδω ειμαι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-08, 14:58
avgi Ο χρήστης avgi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

σ'ευχαριστώ πολύ για το χρονο σου..
το δευτερο ενυδρειο που θελω να την βαλω ειναι 60 λιτρα..νομιζω φτανουν..δηλαδή πιστευεις οτι αν δε κρυφτουν τα μικρα θα τα φαει?
Η αληθεια ειναι οτι περσι τετοιο καιρο ξαναειχα γεννα απο αλλη θηλυκια αλλα μαλλον κατι δεν εκανα σωστα και 2,5 μηνες μετα την εκκολαψη πεθαναν ξαφνικα ολα μαζι..
θα προσπαθησω αυτη τη φορα να τα καταφερουμε καλυτερα..
οποιαδηποτε αλλη πληροφορια εχεις, νομιζω θα με βοηθουσε..
ευχαριστω για τη βοηθεια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-08, 15:12
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

σε τι ενυδρειο τα εχεις τωρα???να ξερεις οτι και παλι δεν θα ζησουν ολα!2-3 αν εισαι πολυ τυχερος....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-08, 15:20
avgi Ο χρήστης avgi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

1ον ειμαι κοριτσακι..
2ον τωρα εχω 2 αρσενικα και ενα θηλυκο σε ενυδρειο 90 λιτρων...
παντως το καλοκαιρι που μου πεθαναν και ηταν 2,5 μηνων ηταν 40 μικρα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-08, 15:27
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

οκ,σορρυ...Ποσο μεγαλοι εχουν γινει???90λ. ειναι λιγα για 3 αστακους ιδιος οταν υπαρχουν 2 αρσενικοι! Ψαξε το λιγο...Αναφερεται να φανταστεις οτι ειναι 1 αστακος στα 100λ.!και για την γεννα ειναι βραστα!μετα αν και εφοσον προλαβεις να διασωσεις μικρα θες ενα ενυδρειο με πολλα χωρισματα γιατι αν τα μικρα ερθουν σε επαφη το ενα με το αλλο αφου φυγουν απο πανω της θα αληλοσκοτωθουν!αλλα αυτα πιο μετα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-08, 15:36
avgi Ο χρήστης avgi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ειναι μικρα νομιζω..
τα αγορασα μολις γεννηθηκαν και τα εχω 4 μηνες..υπολογισε περιπου οτι ειναι σαν τον δεικτη του χεριου σου το καθενα(απο το κεφαλι μεχρι την ουρα)..θα το ψαξω αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ μικρα ακομα..
ευχαριστω για το χρονο σου..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-08, 15:40
kostis Ο χρήστης kostis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2008
Περιοχή: Brahami
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

άντε με το καλό και να βάζεις τακτικά φωτογραφίες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-08, 15:41
avgi Ο χρήστης avgi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

επισης ενα αλλα προβλημα που αντιμετωπισα στη προηγουμενη γεννα ηταν το φιλτρο..το εχω μεσα στο νερο και τα μικρα χωρουσαν απο τις τρυπες του φιλτρου και καθε λιγο ανοιγα το φιλτρο και τα εβγαζα..μεχρι και με το τουλι το σκεπαζα το φιλτρο για να μη χωρανε απο τις τρυπες..
εσυ εχεις αστακους,εχεις αντιμετωπισει γεννα η απλα ασχολεισαι και διαβαζεις και ενημερωνεσαι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-08, 15:45
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

ειχα και ειχα 4 γεννες.....η τελευταια ομως ηταν μοιρεα......γενικα ειναι τρομερα ζωα με τρομερη νοημοσινη....και τρελα αγαπισιαρικα!μετα απο 2,5 μηνες εφυγαν απο πανω της???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-08, 15:49
avgi Ο χρήστης avgi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ.. βγαζω συνεχεια και ελπιζω να σας τις δειξω καποια στιγμη..
-------------------------
κ εγω τα αγαπω πολυ..οχι καλε..2,5 μηνες αφου εφυγαν απο πανω της πεθαναν..να ρωτησω γιατι ηταν μοιραια η τελευταια γεννα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη avgi : 18-02-08 στις 15:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-08, 15:59
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

επειδη ηταν τρελα ανχομενη και το ενυδρειο που βρισκοταν ηταν πολυ μικρο!μετα αφου ψωφισε πανω στη γεννα τα μικρα ειχαν ηδη παρει σχημα και κουνιωντουσαν αλλα αν τα αφηνα πανω στη μανα θα ψωφαγαν μαζι της...και ετσι εκανα οτι πιο βαναυσο...επρεπε να τα παρω!καταλαβαινεις...Αφου τα εσωσα ολα και ηταν καπου στα 45-50 και τα εβαλα σε αλλο με χωρισματα ψωφαγαν ενα ενα απο κανιβαλισμους μεταξυ τους...ουσιαστικα η ευθυνη ηταν δικη μου που ενω ζουσαν ολα αφου τα πηρα δεν υπηρχε χωρος!να φανταστεις ειχα ενυδρεια μεχρι και στα μπανια!χχαχαχααχαχαα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-08, 16:06
avgi Ο χρήστης avgi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

πολυ στεναχωρο το μηνυμα σου..αλλα μη στεναχωριεσαι..η ζωη συνεχιζεται..αν και δε νομιζω να θες να το ξαναζησεις ολο αυτο..τι να πω ομως κι εγω που οταν πεθαναν ηταν σε μεγεθος σαν το μικρο δαχτυλο του χεριου σου.. τωρα εχεις αστακους?η κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Gyrinocheilus aymonieri εγγυος; μελινακι Γλυκό νερό - Γενικά 13 13-02-08 15:08
Τι ειδος ειναι ο μονομαχος μου? Γιάννης Bettas 8 19-12-07 14:27
Για θυμήστε μου ποιο ειναι...(Hygrophila corumbosa) Celda Αναγνωρίσεις φυτών 2 03-04-06 19:09
Για πειτε μου ειναι εγκυος! maiktr Ζωοτόκα 2 09-11-05 18:18
DIY ατσαλινα καθαρισμου σωληνων mikenuke DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 26-10-03 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08387 seconds with 14 queries