Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-06, 19:47
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Κριμπενσις μετακομιζουν?

Καλησπερα. Η ερωτηση της ημερας: Εχω σε ενα 60λιτρο ενυδρειο 5 κριμπενσις (αρσενικα και θυλικα). Επειδη σκεφτομαι να βαλω κανενα αλλο ειδος ζωης μεσα στο 60αρι, τα κριμπενσις μπορουν να μεταφερθουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο 120αρι, με φυτα,10 black neon Tetra,2 Gourami,1 Silver Shark,1 Black Shark, 1 Platty, 2 ξιφοφορους (ζευγαρι) και λοιπους ενοικους?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-06, 22:27
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
1 silver Shark
εννοείς αυτό ???
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/321.htm
ή μήπος αυτό ???
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/318.htm

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
1 Black Shark
είναι κάποιο απο τα 2 ???
και αν ναι ποιό ??
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/264.htm
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/503.htm

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
λοιπους ενοικους?
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-06, 07:33
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

καλημερα. silver shark εννοω αυτό:
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/321.htm
και black shark εννοώ αυτό:
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/503.htm
ξερω οτι το silver shark δεν προκειται να αποτελεσει προβλημα γιατι ειναι ηρεμο ψαρι. ποτε δεν εχει εμπλακει σε φασαριες στο ενυδρειο 10 μηνες που το εχω.
Το black shark ειναι λιγο πιο επιθετικο, αλλα εδω και 6 μηνες ζει μαζι με ενα κοπαδι ( black neon tetra και επι 4 μηνες ζουσε και με αλλο ενα κοπαδι ( neon tetra (τα οποια απεβιωσαν στον καυσωνα!!)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-06, 08:31
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
Το black shark ειναι λιγο πιο επιθετικο, αλλα εδω και 6 μηνες ζει μαζι με ενα κοπαδι ( black neon tetra και επι 4 μηνες ζουσε και με αλλο ενα κοπαδι ( neon tetra (τα οποια απεβιωσαν στον καυσωνα!!)
μεγαλώνοντας έρχεται η όρεξη !!!
πρόσεξες να υποθέσω ότι το ψάρι αυτό γίνετε 80 εκατοστά έτσι ??? (σε 120 λίτρα ??? )

όπως επίσης :
Temperament:Territorial; Very territorial.
Comments: Buying a Black Shark is a major commitment as they become very large, aggressive, and eat alot of food. The Black Shark is one of the only sharks that should not be kept in a planted aquarium because plants are a large part of its diet. A hood on the aquarium is also recommended, as the Black Shark is an accomplished jumper.

όσο για τον φιλήσυχο silver shark σου ο οποίος γίνεται 35 εκατοστά το 120αρι ... είναι εντελώς ακατάλληλο ...

νομίζω έχεις πολλά προβλήματα να λύσεις στο 120 αρι σου … πριν αποφασίσεις να κάνεις οποιαδήποτε μετακόμιση άλλου ψαριού μέσα σε αυτό …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 12-09-06 στις 08:34
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-06, 08:35
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

παρεμπίπτοντος ... ακόμα δεν μας είπες τι είναι τα λοιπά ψάρια ?!?!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-06, 09:10
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

τα λοιπα ψαρια ειναι ενα tetra (αυτα που λενε Χηρες) και τρια SAE. Οσο για το silver shark δεν εχω καμια ανυσηχια γιατι ειναι στο ιδιο μεγεθος εδω και ενα χρονο. Παντως ουτε για το black shark εχω ιδιεταιρη ανυσηχια γιατι όπως πριν ενα χρόνο αποφάσισα να δώσω ένα όσκαρ όταν ειδα οτι δεν χωράει στο ενυδρείο πια, έτσι και με αυτά τα δυο, θα τα δώσω όταν μεγαλώσουν και δυσκολεύονται. Πρός το παρόν είναι υπέρ-ανετα (silver shark 9cm, black shark 15cm). Δεν ειμαι τρελός ουτε τύραννος. Το θέμα είναι εάν ταιρίαζουν τα κριμπένσις με αυτά. Σαν μέγεθος, έχω και τα black neon tetra μέσα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον αρχηγό (black shark), αλλά τα κριμπένσις είναι άλλη ράτσα και λίγο πιο ζωηρά. Αλλωστε υπάρχουν τόσα φυτά που προσφέρουν άνετα καταφύγια για όλα τα ψάρια. Εχει τύχει να ψάχνω μέρες για να βρώ κάποιο ψάρι (και φυσικά ανυσήχησα αν ζεί) και το βρήκα κατά τύχη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-06, 09:32
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
Εχει τύχει να ψάχνω μέρες για να βρώ κάποιο ψάρι (και φυσικά ανυσήχησα αν ζεί) και το βρήκα κατά τύχη

με τον black shark μέσα δεν αναρωτιέμαι γιατί ...

παντός να ξέρεις ότι όταν ένα ψάρι είναι συνέχεια κρυμμένο δεν είναι καλό σημάδι .. ίσος θα έπρεπε να σε βάλει σε σκέψεις για την γενικότερη ψυχολογία των υπολοίπων ψαριών ( πχ νέον 2-3 cm ) όταν έχουν σαν συγκάτοικο ένα θηρευτή στα 15 cm !!!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-06, 09:57
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
Καλησπερα. Η ερωτηση της ημερας: Εχω σε ενα 60λιτρο ενυδρειο 5 κριμπενσις (αρσενικα και θυλικα). Επειδη σκεφτομαι να βαλω κανενα αλλο ειδος ζωης μεσα στο 60αρι, τα κριμπενσις μπορουν να μεταφερθουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο 120αρι, με φυτα,10 black neon Tetra,2 Gourami,1 Silver Shark,1 Black Shark, 1 Platty, 2 ξιφοφορους (ζευγαρι) και λοιπους ενοικους?
Δες εδώ

http://www.justbajan.com/pets/fish/s...nsis/index.htm

Tankmates: Mix with other dwarf cichlids or similarly sized fish. Barbs and tetras are good tankmates. Avoid slow moving fish such as Angelfish and Gouramis. Guppies are a delicacy. Kribensis may also nip at fish with long fins. If the tank is small, avoid tank mates that are bottom dwellers that may compete for space and territory.

Συμφωνώ με ό,τι έγραψε ο Isourtzo και επίσης θα έλεγα ότι τα και τα 5 kribensis sto 60 λιτρο ήταν επίσης παρά πολλά.
Σε 120 λιτρο με kribensis θα έβαζα μόνο ένα ζευγάρι, με ίσως ένα ακόμη ζεύγος κιχλίδες νάνους. Επίσης ένα κοπάδι tetras (π.χ. neon ή ροδόστομους).
Μαζί με αυτά και 2-3 γατόψαρα και SAE αν και τα πρώτα ανταγωνίζονται με τα krinebsis στο βυθό αλλά αν υπάρχει σχετικά χώρος δεν θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
Με τα πέντε που έχεις μπορείς τελικά να κρατήσεις ένα ζευγάρι μόνο όταν αυτό δημιουργηθεί και να δώσεις τα υπόλοιπα.
Φιλικά
Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-06, 11:08
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
Καλησπερα. Η ερωτηση της ημερας: Εχω σε ενα 60λιτρο ενυδρειο 5 κριμπενσις (αρσενικα και θυλικα). Επειδη σκεφτομαι να βαλω κανενα αλλο ειδος ζωης μεσα στο 60αρι, τα κριμπενσις μπορουν να μεταφερθουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο 120αρι, με φυτα,10 black neon Tetra,2 Gourami,1 Silver Shark,1 Black Shark, 1 Platty, 2 ξιφοφορους (ζευγαρι) και λοιπους ενοικους?
Παρατηρήσεις:
1. 60 λίτρα είναι ΟΡΙΑΚΑ για 1 ζευγάρι krib, πόσο μάλλον για 5...
2. Στο 120άρι έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ ασυμβατότητα, τόσο σε ψάρια και συμπεριφορές, όσο και στις συνθήκες που απαιτούν!

Προτάσεις:
1. Βάζεις τα 10 black neon στο 60άρι μαζί με ένα ζευγαράκι ramirezi, κάποιο Ancistrus και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!
2. Βάζεις 1 ζευγάρι Kribensis στα 120 λίτρα και ΙΣΩΣ 5-6 μεγαλόσωμα Corydoras, μαζί με ένα κοπαδάκι τέτρα και κάποιο Ancistrus... ΑΥΤΑ!
Τα υπόλοιπα, βάλε αγγελία και δώσε τα...

Επισημάνσεις:
1. η ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ δεν επιτρέπει φυσιολογικές συμπεριφορές των ψαριών, μερικές φορές προκαλεί υβριδισμούς, οδηγεί πολλές φορές σε "συμπλοκές" και ακόμη περισσότερες σε ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ κυρίως λόγω στρεςς... (αυτά που λένε μερικοί "τα έχω μαζί 2 χρόνια και δεν έπαθαν τίποτα", τους !)
2. ΛΑΘΟΣ ή "πονηριά" των καταστημάτων που δίνουν "ό,τι να'ναι" σε ανίδεους χομπίστες, ΛΑΘΟΣ και οι χομπίστες που είναι "ανίδεοι"... γι'αυτό έγινε και ο Σύλλογος και το Board, για να μπούν κάποια πράγματα σε "σωστό δρόμο"...
3. Ένα ενυδρείο είναι ΩΡΑΙΟ όταν είναι "αρμονικό" και καθαρό... όχι όταν έχει 15 είδη ψαριών και το πάει για ΤΣΙΡΚΟ, ούτε όταν έχει ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-06, 11:29
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

παιδια τα κριμπ δεν ειναι ακομα μεγαλα..το ξερω γιατι εγω του τα εδωσα..δεν ειναι στο τελικο τους μεγεθος οποτε στο 60ρι δεν εχει προς το παρον καποιο προβλημα ΑΡΚΕΙ να τα βαλει σε περισσοτερα λιτρα οταν αρχισουν να τσακωνονται.τωρα τελευταια αρχισε να φαινεται το φυλο τους(απ'οτι μου ειχε πει ο επιστημον),οποτε καποια στιγμη που θα βγει και ζευγαρι πρεπει να βιαστει.
οσο για την ασυμβατοτητα των ψαριων συμφωνω..
epistimon σκεψου τον συνδυασμο που σου προτεινε ο αποστολης,ειναι πολυ καλος(και πολυ ωραιος!)..
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-06, 13:26
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
Προτάσεις:
1. Βάζεις τα 10 black neon στο 60άρι μαζί με ένα ζευγαράκι ramirezi, κάποιο Ancistrus και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!
2. Βάζεις 1 ζευγάρι Kribensis στα 120 λίτρα και ΙΣΩΣ 5-6 μεγαλόσωμα Corydoras, μαζί με ένα κοπαδάκι τέτρα και κάποιο Ancistrus... ΑΥΤΑ!
Τα υπόλοιπα, βάλε αγγελία και δώσε τα...
Συμφωνώ απόλυτα.
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γεννητουρια απο κριμπενσις griffin_23 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 18 10-04-04 03:55
Ξαφνικος θανατος κριμπενσις Mitsos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 05-04-03 15:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07834 seconds with 14 queries