Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-10-11, 16:08   #1
παράδοξο για στρώσιμο
desimi
Junior Member
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος 04-10-11, 16:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλώς σας βρήκα.
Ειμαι στην 36η ημέρα στρωσίματος -ο λόγος που γράφω για πρώτη φορά σήμερα είναι ότι ολο αυτό το καιρό αλλα και μέρες πριν διάβαζα και ενημερωνόμουν και ήταν πολλά αυτά που διάβαζα και να πω την αλήθεια με υπερκάλυπταν.
Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα καινούριο και έχω ξεκινήσει στρώσιμο με αμμωνία.
Η πορεία έχει ως εξής:
-την 20η ημέρα η αμμωνία μηδενίστηκε και απο τότε μηδενίζεται καθημερινά
- γύρω στην 24-25η ημέρα τα νιτρώδη ήταν τόσο υψηλά που ξεπερνούσαν τις μετρήσιμες τιμές.(ολα καλά ως εδώ)
- το παράξενο ήταν που τα νιτρικά επίσης ήταν ψηλά από την 25 μέρα επίσης
Σήμερα στην 36η ημέρα(δεν έχω άλλη υπομονή!!) η αμμωνία μηδενίζεται , αλλά η κατάσταση με νιτρώδη και νιτρικά δεν έχει αλλάξει καθόλου- είναι και τα 2 στα ύψη.
Υπάρχει περίπτωση να γίνεται η μετατροπή ΝΟ2 σε ΝΟ3 αλλά να υπάρχει κορεσμός σε ΝΟ2 που να μην μπορεί να τον χειριστεί το φίλτρο. Υποψιάζομαι ότι επειδή ρίχνω κάθε μέρα αμμωνία κάτι τέτοιο έχει συμβεί. Τι λέτε?
Εμφανίσεις: 4775
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-11, 16:15
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Καταρχας αφου ειχες χρονο για στρωσιμο...γιατι δεν το εκανες πιο φυσικα, χωρις να μπεις στην διαδηκασια αυτην (δλδ με μπολι)?


Αλλα αμα θες τωρα μετρήσεις κανονικες, σταματα να ριχνεις αμμωνια και κανε αλαγες μερα παρα μερα 20% για 8 μερες, δλδ 4 φορες...με αντιλχωριο για να μην καταστρεψης την αποικιες βακτιριων....

...και πες μας αποτελεσματα.
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-11, 16:20
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Δεν ήξερα που να απευθυνθώ για μπόλι.
Πάνω σε αυτό που προτείνεις να ρωτήσω κάτι? Αν σταματήσω να προσθέτω αμμωνία δεν θα κατασταφεί η πρώτη αποικία -αφου δεν θα έχει με τι να τραφεί?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-11, 18:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω θα σταματαγα να ριχνω αμμωνια και θα εριχνα λιγη τροφη.στο φιλτρο τι υλικα εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-11, 08:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!
Εχεις διαλεξει τι ψαρακια θα φιλοξενησεις?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-11, 09:37
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα σταματαγα να ριχνω αμμωνια και θα εριχνα λιγη τροφη.στο φιλτρο τι υλικα εχεις?
Ακριβως αυτο...
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-11, 10:43
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

το φίλτρο έχει σφουγγαράκι κάτω και από πάνω κεραμικό.
Οκ να ρίχνω τροφή-Διάβασα κάπου όμως πως η τροφή αργεί να αποδομηθεί και να παράγει την αμμωνία κάπου 3-4 μέρες.(διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Μήπως με αυτό το τρόπο χαλάσω την πρώτη αποικία που τρώει αμμωνία-Συγχωρεστε με που επιμένω αλλά μετά από τόσες πολλές μέρες ο μηδενισμός της αμμωνίας είναι η μόνη σωστή πρόοδος που έχει γίνει και φοβάμαι μη πάει χαμένη.
Όταν με το καλό ετοιμαστεί σκέφτομαι να βάλω λίγα γκάπυ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-11, 10:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κανε 100% αλλαγη νερου και βαλε νεο με αντιχλωριο φυσικα! Βαλε λιγα ψαρια και ταιζε λιγο στις αρχες και φυσικα να κανεις μετρησεις ωστε να βλεπεις αμμωνια και ΝΟ2 καθως και ΝΟ3! Αν δεις να εμφανιζεται αμμωνια η (και) ΝΟ2 τοτε θα πρεπει να ενισχυσεις τη βιολογια που αυτο σημαινει οτι θα κανεις τον κοπο να ερθεις να σου δωσω μπολι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-10-11, 11:00
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Οκ , ευχαριστώ. Αυτό θα κάνω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-10-11, 14:30
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Τα ψάρια(2 γκάπυ) μπήκαν χθες, ταίστηκαν σήμερα το πρωί όσο πιο ελάχιστα γινόταν και τώρα μόλις έκανα τις μετρήσεις...
ΝΗ3-ΝΗ4 0
ΝΟ2 κάτι ανάμεσα στην πρώτη ένδειξη του τεστ (υγρό της tetra) <0,3 και τη δεύτερη 0,3 mg/l...ούτε το ένα χρώμα ούτε το άλλο -κάτι ανάμεσα, πιο πολύ προς το δεύτερο..
και το παράδοξο συνεχίζει
ΝΟ3 επίσης εμφανισμένα γύρω στο 12,5mg/l .Ίσως λίγο χαμηλότερα αλλά όχι μηδέν
Υπάρχει ελπίδα να διορθωθεί άμεσα?..Έκανα τόση υπομονή-μη τα ταλαιπωρω τώρα που τα έβαλα μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-10-11, 15:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μα τα Νο3 ΔΕΝ πρεπει να ειναι 0 .... Απλα μη τα αφήνεις να ξεπερνούν τα 20!!! Μια χαρα πας .... Κανε άλλη μια γερή αλλαγη φυσικα με αντιχλωριο και παρακολουθα μην ξεφύγουν η αμμωνία και τα Νο2!!! Το οτι μετρας Νο3 ειναι καλο αφου δείχνει οτι ο κύκλος του αζώτου δουλεύει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-10-11, 18:00
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Ναι το ξέρω, απλά θεωρώ περίεργο το γεγονός της εμφάνισης ΝΟ3 χωρίς να μηδενίζονται τα ΝΟ2.
Σε τι τιμή του ΝΟ2 να θεωρήσω ότι έχει βγει εκτός ορίων?
Τα ψαράκια πάντως είναι αεικίνητα.Δεν έχουν σταθεί στιγμή σε ένα μέρος- Ελπίζω να μην είναι κακό σημάδι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-10-11, 18:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν συνεχισεις να μετρας και τις επομενες μερες ΝΟ2 (δηλαδη ειναι πανω απο 0) παει να πει οτι η πρωτη "φαση" του στρωσιματος εχει ολοκληρωθει! Σε αυτη τη φαση η αμμωνια καταναλωνεται ολη απο τα αντιστοιχα βακτηρια αλλα τα βακτηρια που "τρωνε" το ΝΟ2 δεν ειναι σε ικανα σε αριθμο να το καταναλωσουν ολο ... οταν πολλαπλασιαστουν και φτασουν σε αριθμο που να καταναλωσουν ολο το ΝΟ2 τοτε θα εισαι ετοιμος και θα παιρνεις μηδενικες μετρησεις!

Εισαι πολυ κοντα παντως! Αν κανεις μια γερη αλλαγη νερου και μηδενισει το ΝΟ2 πιστευω οτι θα εισαι οκ ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-11, 13:39
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Όλα καλά. Μετά από αλλαγές νερού(τελευταία και μεγάλη τη Δευτέρα) σήμερα έχω ΝΗ3 0
ΝΟ2 0!!!!! -επιτέλους
και ΝΟ3 < 12,5.
Όμορφα!!
Να ρωτήσω κάτι? Έχω μέσα 2 γκάπυ-πότε να βαλω κανα ακόμα? Σε καμια εβδομάδα καλά θα ναι? ελεγα να βάλω και κανα σαλιγκαράκι? για πότε λέτε?

(Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ρωτάω εδώ για αυτό αλλά επειδή παραπάνω περιγράφεται αναλυτικά όλη η πορεία του ενυδρείου μου ως τώρα)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-11, 15:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σε καμια βδομαδα καλα θα ειναι ναι αρκει να μη ριξεις πολλα μαζεμενα και εχεις αποτομη μεγαλη αυξηση αμμωνιας.κατα τα αλλα δε θαχεις προβλημα νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-10-11, 13:36
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Οκ, να ρωτήσω κάτι ακόμα-μετά από όλη αυτή τη πορεία στρωσίματος τώρα που έφτασα τις επιθυμητες μετρήσεις τι κάνω με το φίλτρο.Πότε πρέπει να ασχοληθώ με το ξέπλυμα και το καθαρισμα του? Να τονίσω ότι από την πρώτη μέρα λειτουργίας του δηλ. 1,5 μήνα τώρα δεν το έχω κουνήσει καθόλου. Και τώρα επιτέλους που φτιάξαν οι μετρήσεις φοβάμαι μην ξεπλένοντας το (σε νερό ενυδρείου βέβαια-αυτό το καταλαβαίνω) διαταράξω την 'ευαίσθητη' ισορροπία του. Απο την άλλη αν το αφήσω φοβάμαι ότι θα βουλώσει τελέιως κάποια στιγμή. Τι να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-10-11, 14:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οταν δεις οτι μειωνεται η ροη του τοτε ηρθε η ωρα να το καθαρισεις!
Συνηθως αλλαζουμε το ενυδρειακο βαμβακι (η το πλενουμε) και καθαριζουμε τα σφουγγαρια ... Αν εχεις μικρο φιλτρο και δεν εχει μεσα βιολογικα υλικα (δηλαδη εχεις μονο σφουγγαρια) θα χασεις σημαντικο ποσοστο της βιολογιας αρα θα πρεπει να εισαι προσεχτικος στις μετρησεις τις επομενες μερες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-10-11, 17:41
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

στο φίλτρο έχω σφουγγαράκι και κεραμεικό (λίγο-αλλά έχω).
Δηλαδή ξεπλένω τα σφουγγαράκι, οκ αλλά με το κεραμεικό? το ξεπλένω κι αυτό ή να μην το πειράξω?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-10-11, 20:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ξεπλυνε το σφουγγαρι σου που συνηθως κραταει τα πιο πολλα! Τα κεραμικα υλικα δεν "μπουκωνουν" αφου τα περισσοτερα κατακρατουνται απο τα σφουγγαρια! Αν τα δεις ομως οτι εχει πολλες ακαθαρσιες και σε αυτα θα πρεπει να τα ξεβγαλεις! Στη περιπτωση σου που εχεις μονο 2 ψαρια ... δε νομιζω οτι εχεις τετοια προβληματα!!

Οταν το ανοιξεις κοιτα το κεραμικο υλικο αν εχει λεια υφη η πορωδες!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-10-11, 16:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πιστευω οτι κατι δεν γινεται σωστα.
Ο μηδενισμος της αμμωνιας χρειαστηκε 20 μερες για να επιτευχθει και συνηθως δεν κανει πανω απο 10 μερες.
Ο μηδενισμος των νιτρωδων ειναι πολυ πιο χρονοβορος απο αυτον της αμμωνιας, οποτε .... χρειαζεται υπομονη.
Τσεκαρε κι αυτο μηπως καποιες συνθηκες δεν ειναι ευνοικες για τη νιτροποιηση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-10-11, 17:30
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Λοιπόν το φίλτρο δεν το πειράζω ακόμα- η ροή δεν είναι όπως τις πρώτες ημέρες αλλά δεν είναι και μικρή. Δεν το πειράζω ακόμα να το ξεπλύνω γιατί ενω έχουν μειώθεί τα ΝΟ2 και πάλι δεν βγαίνει ανοικτό κίτρινο στο τέστ-ακόμα σκουραίνει λίγο, οπότε φοβάμαι να πειράξω το φίλτρο.
Με προβλημάτισε αυτό που διάβασα για τη νιτροποίηση.. Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες..Προσπαθώ να ελέγχω συνέχεια και επεμβαίνω με αλλαγές νερού αλλά δεν μ αρέσει που δεν στρώνει η υπόθεση τελείως ακόμη-φοβάμαι ότι κάτι φταίω εγώ!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-10-11, 16:12
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Λοιπόν μετά από σειρά εμποδίων, κάποια από τα οποία αναφέρθηκαν σε άλλα σχετικά σημεία του φόρουμ, καθάρισα το φίλτρο.
Την προηγούμενη ημέρα του καθαρισμού οι μετρήσεις ήταν τέλειες(το ΝΟ2 είναι 0!!)...οπότε είπα ότι ήταν καλή στιγμή, καθαρίστηκε το φίλτρο και σήμερα 2 μέρες μετά οι μετρήσεις είναι πάλι σούπερ!Ευτυχώς! μπορεί να φοβόμουν άδικα αλλά φοβόμουν πολύ ότι το πλύσιμο θα διατάρασε τη βιολογία...Ευτυχώς όλα οκ-
Γράφω γιατί κάτι ρωτούσατε πιο πάνω για την υφή του κεραμικού μου.Πορώδης δεν ήταν (Έπρεπε????)-Ήταν λεία (εως γλιτσιασμένη θα έλεγα) και τελικά στη λεκανη που πλύθηκε το φίλτρο δεν έμεινε μόνο βρώμικο νερό αλλά και ολόκληρα ακέραια κομμάτια βρώμας-σαν βλέννες καφέ! Γίνομαι λίγο αηδιαστική αλλά ενημερώνω μήπως απο αυτό κρίνετε ότι κάτι δεν πάει καλά και το προλάβουμε.
Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-10-11, 17:08
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι ενας ζωντανος οργανισμος!!
Το φιλτρο του,ειναι η καρδια του..
οι αλλαγες νερου,η αναπνοη του..
και το μυαλο του εισαι εσυ!!
Αν δεν υπαρχει λογος λοιπον, δεν πειραζουμε καθολου την καρδια ενος οργανισμου..

Το λειο υλικο που εχει μεσα το φιλτρο σου δεν προσφερει την αναλογη επιφανεια για αποικηση των βακτηριδιων αλλα βοηθαει στη μηχανικη φιλτρανση του νερου.Μπορεις να το αντικαταστησεις με καποιο βιολογικο υλικο αλλα θα ελεγα να μην το κανεις ακομα καθως πριν λιγες μερες καθαρισες το φιλτρο σου και σιγουρα εχει χασει αρκετη απο την βιολογια του.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-10-11, 17:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι ενας ζωντανος οργανισμος!!
Το φιλτρο του,ειναι η καρδια του..
οι αλλαγες νερου,η αναπνοη του..
και το μυαλο του εισαι εσυ!!
Αν δεν υπαρχει λογος λοιπον, δεν πειραζουμε καθολου την καρδια ενος οργανισμου..
Το μυαλο ομως ξερει ποτε πρεπει υπαρχει λογος να κανουμε επεμβαση στην καρδια?
Και ποιος ειναι αυτος ο λογος ή λογοι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-10-11, 17:36
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μυαλο ομως ξερει ποτε πρεπει υπαρχει λογος να κανουμε επεμβαση στην καρδια?
Και ποιος ειναι αυτος ο λογος ή λογοι?
Οι λογοι για μια επεμβαση στο φιλτρο ειναι πολλοι και αναφερω μερικους ενδεικτικα..καθαρισμα των μηχανικων υλικων του οταν εχει πεσει η ροη του,προσθηκη ή αφαιρεση καποιου υλικου,αδειασμα του νερου του καδου,καθαρισμο σε φτερωτη και σωληνες..κτλ
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-10-11, 17:57
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Μη φοβάσαι να καθαρίσεις το φίλτρο σου.Απλά θα κάνεις ένα κομμάτι τη φορά και μόνο σε νερό που έχεις πάρει απο το ενυδρείο.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-10-11, 17:54
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Κάτι δεν έπιασα...κι ειμαι και νεα και μπερδεύομαι εύκολα!!
Η λεια υφή απαντούσε στην ερώτηση παραπάνω για την υφη του κεραμεικού μου-Λίγο μεν λόγω εσωτερικού φίλτρου αλλά έχω..
Τώρα με μπερδέψατε-το κεραμεικό δεν είναι το βιολογικό υλικο που έχω? γιατι βλέπω ότι προτείνετε μόλις περάσει λίγος καιρός από το καθάρισμα να βάλω βιολογικό υλικό. Δεν κάνει αυτό που έχω ή δεν φτάνει? Αυτό το συμπέρασμα βγήκε από το ότι η υφή του είναι λεία και όχι πορώδης?-Δηλαδή μπορεί να ναι χαλασμένο?
Συγχωρέστε με αλλά το χομπι με έχει δυσκολέψει πολύ στο λίγο χρόνο που ασχολούμαι και μπερδεύομαι εύκολα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-10-11, 21:24
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από desimi Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι δεν έπιασα...κι ειμαι και νεα και μπερδεύομαι εύκολα!!
Η λεια υφή απαντούσε στην ερώτηση παραπάνω για την υφη του κεραμεικού μου-Λίγο μεν λόγω εσωτερικού φίλτρου αλλά έχω..
Τώρα με μπερδέψατε-το κεραμεικό δεν είναι το βιολογικό υλικο που έχω? γιατι βλέπω ότι προτείνετε μόλις περάσει λίγος καιρός από το καθάρισμα να βάλω βιολογικό υλικό. Δεν κάνει αυτό που έχω ή δεν φτάνει? Αυτό το συμπέρασμα βγήκε από το ότι η υφή του είναι λεία και όχι πορώδης?-Δηλαδή μπορεί να ναι χαλασμένο?
Συγχωρέστε με αλλά το χομπι με έχει δυσκολέψει πολύ στο λίγο χρόνο που ασχολούμαι και μπερδεύομαι εύκολα
Καλησπερα και καλη αρχη.Τα κεραμικα δαχτυλιδια κανουν μηχανικο καθαρισμο κρατανε ενα μερος απο τις ακαθαρσιες.Τα δαχτυλιδια που ειναι πιορωδες ειναι βιολογικο υλικο.Λογω των πορων που εχουν κανουν αποικιες τα βακτηρια.Οταν ξανακαθαρισεις το φιλτρο σου βγαλε τα μισα απο αυτα που εχεις και βαλε στη θεση τους βιολογικο υλικο.Απ οτι καταλαβα επειδη εχεις μικρο χωρο στο φιλτρο σου για βιολογικο υλικο μπορεις να βαλεις siporax mini.Ειναι δαχτυλιδια πορωδες μικρα σε μεγεθος.Καλη συνεχεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-10-11, 21:25
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Ποιο ειναι το φιλτρο σου και αν μπορεις περιεγραψε λιγο το βιολογικο υλικο του(χρωμα,σχημα,υφη).Αν ειναι λειο τοτε κανει αλλη δουλεια απο το να φιλοξενει βακτηρια.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-10-11, 18:33
desimi Ο χρήστης desimi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

το φίλτρο είναι το hailea BT400. έχω αφήσει το σφουγγαράκι που είχε και απο πάνω εχω το κεραμεικό-ειναι σαν μακαρονακι χοντρό κοφτό, ασπρο.
οι μετρήσεις είναι οκ. Μήπως αν αντικαταστήσω το μισό με το siporax που μου λέτε χαλάσω τη βιολογία?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετρήσεις Παράδοξο kostas_dimi_xapsas Αρχάριοι γλυκού νερού 26 27-02-09 23:10
Στρώσιμο erling Αρχάριοι γλυκού νερού 35 08-11-07 17:59
Στρώσιμο Elanir Αρχάριοι γλυκού νερού 60 04-08-07 01:36
Στρώσιμο Eagle Αρχάριοι γλυκού νερού 2 02-03-07 14:35
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17948 seconds with 15 queries