Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-08-08, 20:48   #1
Ο ψαρακας
banditt
Junior Member
Εγγραφή: 31-08-2008
Περιοχή: xania - kriti
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
banditt Ο χρήστης banditt δεν είναι συνδεδεμένος 31-08-08, 20:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλισπέρα σε όλον τον κόσμο.
Θα ήθελα και εγώ σαν καινούριος να κάνω μερικές ερωτισούλες και συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθοι αλλά έχω συνηθίσει να γράφω greekenglish αλλά που θα μου πάει ...... θα το πετύχω.
Θέλω λοιπόν να φτιάξο ένα ενυδρείο με διαστάσεις
1,30m (μήκος) Χ 0,50m (πλάτος) Χ 0,80m(ύψος) (και είναι γύρο στα 540 lit) έχω δει στο ίντερνετ πως πρέπει να κολιθεί με τις κόντρες και τα σχετικά αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος αν μπορεί τι πάχος γυαλιού να χρησιμοποιήσο και ποια είναι η ποιο δύνατη σιλικόνη καθός και που θα τα βρω αυτά μιας και εδώ που είμαι δεν έχει και μεγάλη πικοιλία.
Θα το κατασκευάσω εγώ μιας και είμαι ηλεκρολόγος και πιάνουν κάπως τα χέρια μου και είμαι και λιγο τελιομανής και έχω και όλα τα εργαλεία που θα χρείαστο.
Εμφανίσεις: 1367
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-08, 20:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εγω απλα να σε καλοσωρισω!!..μιας και δε σκαμπαζω απο κατασκευες....
κανε μια αναζητηση εδω γιατι η κατασκευη και οι σιλικονες εχουν συζητηθει πολλες φορες...επισης μιλα με τα μελη απο χανια (τα χανια εχουν δυναμικο παρον) ισως καποιος καταπιανεται και με κατασκευες ενυδρειων και ξερει και που να σε παραπεμψει για υλικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-08, 21:06
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα!!! καλος ηρθες !!
απο τζαμια αν βαλεις 12mm θα εισαι μια χαρα και φυσικα κοντρες...
για σιλικονι θα πας σε ενα μαγαζι με ειδη γκιγκαλεριας και θα ζητησεις σιλικονι για ενυδρεια...
να διαβασεις να ειναι για ενυδρεια σιγουρα...
και μετα οπως σου ειπε και πιο πανω αν βρεις και καποιον να σε βοηθησει με πειρα θα εισαι μια χαρα... γιατι ειναι πολλα τα λιτρα και δεν παιζεις με αυτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-08, 05:01
banditt Ο χρήστης banditt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2008
Περιοχή: xania - kriti
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Ευχαριστό για την άμεση απάντησει να ρωτίσο και κατι άλλο.
Στο ενυδρείο που σκοπεύω να κατασκευάσο θα χρισιμοποιήσο το σύστημα durso για την υπερχείλιση και θα ήθελα να ξέρω εάν κάνώ κάτι ανάλογο για να επιστρέφει το νέρο στο ενυδρείο θα έχω κάποιο πρόβλιμα?
Ενοείτε πως θα τοποθετιεί το ενα απέναντι από το άλλο, καθώς θα ανοίξω κάπιες τρύπες στον πάτο του ενυδρείου.
-------------------------
Καλημέρα θα ήθελα επήσεις να ξέρω εαν με το σύστιμα durso εχω πρόβλημα υπερχήλισεις σε περιπτωση διακόπης ρεύματος και αν ναι πως μπόρω να το αντιμετοπίσω? Υπάρχει κάποιο άλλο σύστημα καλήτερο από αύτο και πιο αξιώπιστο αν ναι θα μπορούσε να μου στείλη κάπιος ενα σχεδιάγραμμα να το δω για να το κατασκευάσο κιόλας.
Και κάτι ακόμα: αν στην όλη κατασκεύη στην βάση δηλαδή τοποθετίσο ροδες υπάρχει περίπτωση εάν το πάτωμα έχει κάτι ψιλοδιαφορές του χιλιοστού να μου κάνει κανένα κρακ το ενυδρείο, το έχει αντιμετοπίσει κανείς άλλος το πρόβλημα αυτό, ή να το αποφύγο και να μην βάλω καθόλου ρόδες .
Το ρωτάο αύτο από τώρα γιατί αν βάλω τελίκα ρόδες στην βάσει θα πρέπει να υπολογήσο και το ύψος αυτών για να μην μου βγει το ενυδρείο πολύ ψηλα
και πάλι ευχαριστό. Περιμένω με αγωνία μια απάντηση.
-------------------------
Και επήσεις θα χρειαστό σύστιμα ψύξεις για το ενυδρείο για το καλοκαίρι γιατι εδώ που είμαι χτύπαει κατι 32 με 35 βαθμούς μέσα το καλοκαίρι όταν λοίπουμε ολοί από το σπίτι και δεν αναβούμε κανένα A/C.
Είδα στο ίντερνετ μία κατασκεύη για ψυγείο με κομπρεσέρ και μου φανικε κάπος μπατάλικη αλλά ενδειφέρον. Υπάρχει τίποτα στο εμπόριο αξιόπιστο και να μην εχεί πρόβλημα το νερό καθώς ακούω πως υπάρχη πρόβλημα με τα μεταλικά μέρει μετά απο κάμποσο καιρό και δεν θα ήθελα να το αντημετοπίσω αυτό μιας που το ενυδρείο μου θα έχω και φυσικό περιβάλλων μέσα . Τουλάχιστον ευελπιστό να φτιαξω κάτι τέτοιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη banditt : 01-09-08 στις 05:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08024 seconds with 14 queries