Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-08-11, 09:49   #1
Έκρηξη Νιτρωδών και τώρα τι?????
 
Το avatar του χρήστη vaska
vaska
Member
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος 19-08-11, 09:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Όπως γράφω και στον τίτλο, ενώ θεωρητικά είχα εδώ και 3 - 4 μέρες στρωμένο ενυδρείο (όση αμμωνία και να έβαζα την προηγούμενη, την αμέσως επόμενη μέρα μετρούσα 0 και τα νιτρώδη μου 0), χθες αγόρασα μερικά Γκαπάκια γιατί βασικά με αυτά τα ψάρια ήθελα να ξεκινήσω αλλά και από την λαχτάρα μου να δω κίνηση στο εδώ κι ένα μήνα αδειανό ενυδρείο μου. Επίσης χθες το πρωί έκανα μια γενναία αλλαγή νερού (περίπου το 90%), συμπλήρωσα νερό βρύσης αλλά και αντιχλώριο. Τα ψαράκια μπήκαν αργά το βράδυ περίπου στις 10 η ώρα και σήμερα το πρωί σε μιά μέτρηση ρουτίνας τα νιτρώδη εκτινάχθηκαν στο Θεό.
Τι μπορεί να το προκάλεσε αυτό και πως το αντιμετωπίζω?????, Να κάνω εκ νέου αλλαγή νερού.

Τα ψαράκια πάντως είναι πολύ ζωηρά, ξεπέρασαν το στρες της μεταφοράς και αλλαγής περιβάλλοντος και τρώνε μια χαρά. Επίσης βολτάρουν πια σε όλο το ενυδρείο και όχι μόνο στην επιφάνεια που ήταν χθες.

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Εμφανίσεις: 5452
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-11, 10:44
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Πόσες μέρες έκανες στρώσιμο ?
με αμμωνία φαντάζομαι έκανες στρώσιμο ...

Κάνε συχνές αλλαγές νερού και βάλε αεραντλία ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-11, 11:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια ερωτηση.
Εχεις UV λαμπα ή στο φιλτρο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-11, 11:27
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσες μέρες έκανες στρώσιμο ?
με αμμωνία φαντάζομαι έκανες στρώσιμο ...

Κάνε συχνές αλλαγές νερού και βάλε αεραντλία ..
Ναι με αμμωνία έστρωσα, η έκρηξη εμφανίστηκε μετά από μεγάλη αλλαγή νερού, αεραντλία δεν έχω, θα δω πως θα το παλέψω στην τελική θα μετακομίσω τα Γκαπάκια σε μικρότερο δοχείο κι ας κάνω αλλαγή νερού κάθε μέρα μέχρι να συνέλθει το νερό του μεγάλου. Το στρώσιμο κράτησε περίπου έναν μήνα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερωτηση.
Εχεις UV λαμπα ή στο φιλτρο?

Σπύρο όχι δεν έχω λάμπα UV και το φίλτρο έχει μόνο σφουγγάρια και βιολογικό υλικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 19-08-11 στις 11:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-11, 11:45
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Μην τα μετακινεις,καθημερινες αλλαγες το 15% του νερου.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-11, 12:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ασχετως ανευρεσης της αιτιας, για αμεση αντιπετωπιση:
βαλε δυνατη αεραντλια,
προσθεσε καλα διαλυμενο ενυδρειακο αλατι σε δοσολογια 0.7% (7 γρ ανα λιτρο),
κανε μικρες συχνες αλλαγες νερου ή προσθεσε καμια αμπουλα βακτηρια ή δεσμευτικα τοξικων.

Η αναπαραγωγη του πληθυσμου των νιτρικοποιητικων βακτηριων (για οξειδωση ΝΟ2 σε ΝΟ3) ειναι πολυ πιο αργη απο την αναπαραγωγη του πλυθυσμου των νιτρωδοποιητικων βακτηριων (οξειδωση ΝΗ3 σε ΝΟ2) γιαυτο και ενω μηδενιζουν σχετικα συντομα (3-8 μερες συνηθως) η αμμωνια κατα το στρωσιμο, ο μηδενισμος των νιτρωδων καθυστερει πολυ (20-40 μερες συνηθως).

Υπομονη και παρατηρηση (μετρησεις).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-11, 12:56
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

πάντως τα γκάπι δεν μασάνε απο τίποτα-μην τα φοβάσαι
είναι να απορείς αν θα άντεχαν ακόμα και πέρασμα απο φριτέζα........
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-11, 19:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
πάντως τα γκάπι δεν μασάνε απο τίποτα-μην τα φοβάσαι
είναι να απορείς αν θα άντεχαν ακόμα και πέρασμα απο φριτέζα........
Διαφωνω.
Η ευκολια στα ψαρια αυτα ειναι τα ορια και οι παραμετροι (pH GH) που χρειαζονται να ζουν και που δεν χρειαζομαστε επιπλεον εξοπλισμο (ΑΟ, τυρφες κλπ).
Συνηθως απο σκληραδα και αντοχη δεν πανε και τοσο καλα.
Το μονο που τα σωζει (οταν οι συνθηκες δεν ειναι καλες) ειναι η γρηγορη αναπληρωση των απωλειων με τις γεννες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-11, 20:24
Το avatar του χρήστη Nick :D
Nick :D Ο χρήστης Nick :D δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
πάντως τα γκάπι δεν μασάνε απο τίποτα-μην τα φοβάσαι
είναι να απορείς αν θα άντεχαν ακόμα και πέρασμα απο φριτέζα........
Θα διαφωνισω κι εγω!!!! ειναι ανοιχτα σε παραμετρους αλλα μεχρι εκει..
Μια φορα εβαλα μια πετρα απο Θάλασσα και απο τα 10 γιναν 2!!! Μεσα σε 2 μερες...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-11, 21:00
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Ας προσθέσω κι εγώ τη διαφωνία μου, είχα για λίγο καιρό και είναι όπως τα λέει ο delta66, αν δεν αναπαραγόταν με τρελούς ρυθμούς θα υπήρχε πρόβλημα...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-08-11, 07:19
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παρ' όλο που ακόμα προσπαθώ να βρω την αιτία που προκάλεσε όλο αυτό το μακελειό με τα Νιτρώδη, παρ' όλο που διαβάζω και ξαναδιαβάζω για να δω που έκανα λάθος, δεν βρίσκω τπτ.

Έγιναν αρκετές μετρήσεις όλη την ημέρα χθες και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Είχαμε και 2 απώλειες (ρε γμτ δεν είναι ότι καλύτερο να ξεκινάς με απώλειες ζωντανών), έτσι λοιπόν τα υπόλοιπα Γκαπάκια μετακόμισαν σε άλλο δοχείο με φρέσκο νεράκι και λίγο αντιχλώριο. Σήμερα θα δοθούν σε φίλο συνφορουμίτη έως ότου οι μετρήσεις δείξουν πάλι ότι όλα είναι οκ.

Για την ιστορία ν΄αναφέρω ότι επειδή είμαι πολύ τυπικός όλες οι μετρήσεις από την αρχή του στρωσίματος είναι γραμμένες και τις κοιτάζω και τις ξανακοιτάζω και πραγματικά οι αριθμοί λένε ότι το φίλτρο είχε στρωθεί. Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να προκάλεσε όλον αυτόν τον χαμό αλλά μου φαίνεται ότι κάτι συνέβη και χάλασε ο κύκλος ο οποίος δείχνει να είναι πάλι κάπου στη μέση της διαδικασίας, οπότε ξανά μανά αμμωνία, ξανά μανά μετρήσεις και αφού τελικά ξανα-φτάσουμε στο επιθυμητό θα περιμένω τουλάχιστον 4 ημέρες να είμαι σίγουρος ότι είναι σταθερά 0 τα νιτρώδη.

Σήμερα το πρωί μέτρησα και αμμωνία, λίγη μεν αλλά μετρήσιμη οπότε δεν το ρισκάρω, θα συνεχίσω την διαδικασία στρωσίματος χωρίς τους ψαρήδες, δεν υπάρχει λόγος να τους ταλαιπωρώ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για τις συμβουλές σας.

Υ.Γ.
Θα προσπαθήσω να σας περιγράψω την διαδικασία αλλαγής του νερού, όπως την κάνω εγώ, μήπως εσείς οι εμπειρότεροι βρείτε κάποιο λάθος που ίσως να δικαιολογεί την αύξηση των νιτρωδών και μου το επισημάνετε έτσι ώστε να μην το ξανακάνω.

Να πω ότι προς το παρών δεν υπάρχουν βαρελάκια προετοιμασίας του νερού, οπότε οι αλλαγές γίνονται κατ' ευθείαν από την βρύση.

Λοιπόν το φίλτρο που έχω είναι εσωτερικό και είναι χωρισμένο κάθετα σε 4 διαμερίσματα. Το ένα διαμέρισμα είναι η θέση του θερμοστάτη ο οποίος τώρα το καλοκαίρι είναι εκτός. Βάζω λοιπόν το λάστιχο στο διαμέρισμα αυτό, ανοίγω τη βρύση να τρέξει το νερό και να βγει όλος ο εγκλωβισμένος αέρας. Μετά κλείνω τη βρύση και αποσυνδέω το λάστιχο από τη μεριά της βρύσης έτσι ώστε λόγω υψομετρικής διαφοράς το νερό από το ενυδρείο ν' αδειάσει. Αφού τραβήξω όσο θέλω, συνδέω και πάλι το λάστιχο στη βρύση και με χαμηλή ροή (χρειάζομαι περίπου 20 λεπτά για να βάλω 200 L) γεμίζω. Το νερό μπαίνει πάλι από την θέση του θερμοστάτη (μπορεί η χαμηλή ροή να χαλάσει την βιολογία και να δημιουργήσει όλον αυτό το χαμό με τα νιτρώδη???)

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-11, 11:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αργη εισαγωγη του νερου ειναι η σωστη.

Πες καλυτερα πως εκανες το στρωσιμο, ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και ποσα ψαρια εβαλες για αρχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-08-11, 13:47
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
.......Βάζω λοιπόν το λάστιχο στο διαμέρισμα αυτό, ανοίγω τη βρύση να τρέξει το νερό και να βγει όλος ο εγκλωβισμένος αέρας. Μετά κλείνω τη βρύση και αποσυνδέω το λάστιχο από τη μεριά της βρύσης έτσι ώστε λόγω υψομετρικής διαφοράς το νερό από το ενυδρείο ν' αδειάσει. Αφού τραβήξω όσο θέλω, συνδέω και πάλι το λάστιχο στη βρύση και με χαμηλή ροή (χρειάζομαι περίπου 20 λεπτά για να βάλω 200 L) γεμίζω. Το νερό μπαίνει πάλι από την θέση του θερμοστάτη (μπορεί η χαμηλή ροή να χαλάσει την βιολογία και να δημιουργήσει όλον αυτό το χαμό με τα νιτρώδη???)



Το αντιχλώριο πότε μπαίνει;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-08-11, 14:07
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εφοσον το νερο της αλλαγης δεν ειναι ετοιμο και γινεται κατευθείαν απο την βρυση τοτε βαλε αντιχλωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρείου και οχι μονο για τα λιτρα της αλλαγης και το λαστιχο με το φρεσκο νερο ριξτο μεσα στο ενυδρείο και ΟΧΙ μεσα στο φιλτρο.Αυτο που κανεις πανω κατω ειναι περιπου ιδιο με το να ξεπλυνεις τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-08-11, 18:05
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αργη εισαγωγη του νερου ειναι η σωστη.

Πες καλυτερα πως εκανες το στρωσιμο, ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και ποσα ψαρια εβαλες για αρχη.

Αργά και βασανιστικά έγινε το στρώσιμο με αμμωνία. Η 1η απόπειρα να μπουν ψαράκια ήταν προχθές (Πέμπτη βράδυ), μπήκαν 6 Γκαπάκια σε 240 λίτρα αφού για 2 συνεχόμενες μέρες είχα αμμωνία 0 και νιτρώδη 0. Σε 24 ώρες είχα 2 νεκρά ψάρια και νιτρώδη στο 5.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αντιχλώριο πότε μπαίνει;;;;;;;;
Αντιχλώριο ήταν η 1η φορά που έβαλα μιας και πριν δεν είχα ψάρια κι έβαλα αναλογία για όλα τα λίτρα του ενυδρείου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον το νερο της αλλαγης δεν ειναι ετοιμο και γινεται κατευθείαν απο την βρυση τοτε βαλε αντιχλωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρείου και οχι μονο για τα λιτρα της αλλαγης και το λαστιχο με το φρεσκο νερο ριξτο μεσα στο ενυδρείο και ΟΧΙ μεσα στο φιλτρο.Αυτο που κανεις πανω κατω ειναι περιπου ιδιο με το να ξεπλυνεις τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης.
Δεν νομίζω ότι ο τρόπος που κάνω την αλλαγή νερού είναι σαν να ξεπλένω τα υλικά του φίλτρου διότι βάζω το νερό από την θέση που τραβάει και το φίλτρο και με ροή μικρότερη της ονομαστικής κυκλοφορίας του φίλτρου μου (το φίλτρο γυρίζει 700 λίτρα την ώρα κι εγώ βάζω με ρυθμό 200 λίτρα σε 20 λεπτά ήτοι 600 λίτρα την ώρα).

Κάτι άλλο χαζό που δεν πάει το μυαλό μου παίχτηκε και μου τα έκανε όλα άνω κάτω. Δίνω πολλές πιθανότητες στο να βιάστηκα να πω ότι έστρωσε από την ανυπομονησία μου να δω κίννηση μέσα στο άδειο ενυδρείο, τι άλλο να υποθέσω δεν ξέρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 20-08-11 στις 18:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-08-11, 20:10
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Τόσο νερό που αλλάζεις, χωρίς προετοιμασία, δεν είναι καθόλου καλό.
Βρες ένα μεγάλο βαρέλι και ρίχνε εκει το νερό απο το προηγούμενο βράδυ.
Μην το βάζεις κατευθείαν απο τη βρύση.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-08-11, 20:15
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες . Σκοτώνεις την "βιολογία" του φίλτρου σαου με αυτό τον τρόπο.
Πάρε 1-2 κουβάδες ή 1 βαρελάκι...φτηνά είναι...αν θες και για δική σου διευκόλυνση πάρε και μια αντλιούλα και θα είσαι έτοιμος.
Πρόσεχε μήπως ανακινείς το χαλίκι ή τέσπα ότι άλλο έχεις στο βυθό σου. Αλλιώς ......ξανά από την αρχή ο κύκλος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-08-11, 20:25
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες . Σκοτώνεις την "βιολογία" του φίλτρου σαου με αυτό τον τρόπο.
Πάρε 1-2 κουβάδες ή 1 βαρελάκι...φτηνά είναι...αν θες και για δική σου διευκόλυνση πάρε και μια αντλιούλα και θα είσαι έτοιμος.
Πρόσεχε μήπως ανακινείς το χαλίκι ή τέσπα ότι άλλο έχεις στο βυθό σου. Αλλιώς ......ξανά από την αρχή ο κύκλος....
Αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μου πεις το γιατί??? Αφού ο φουκαράς κάνω ακριβώς ότι κάνει και η αντλία του φίλτρου σε νορμάλ λειτουργία και με μικρότερη ροή όπως είπα. Πως είναι δυνατόν να σκοτώνω τη βιολογία μου. Μην με παρεξηγήσεις από άγνοια ρωτάω και όχι για να το παίξω πονηρός. Ίσως μικρές λεπτομέρειες που στα δικά μου άπειρα μάτια είναι αμελητέες να κάνουν την διαφορά.

Τον βυθό δεν τον πειράζω, αν θες αυτός είναι και ο λόγος που κάνω την αλλαγή όπως την κάνω, για να μην αναταραχτεί καθόλου ο βυθός μιας και η όποια πίεση του εισαγόμενου νερού χτυπάει στα τοιχώματα του φίλτρου και όχι κατ' ευθείαν πάνω στον βυθό.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-08-11, 20:32
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Γιατί το νερό που ρίχνεις καταρχήν δεν έχει καμία σχέση με του ενυδρείου στη θερμοκρασία.Το χειμώνα θα παθαίνουν σοκ τα ψάρια.
Επίσης αν αποθηκεύσεις νερό θα δεις οτι αλλάζουν ελάχιστα οι παράμετροι απο το τρεχούμενο.
Οπότε το αποθηκευμένο είναι πολύ πιο κοντά στο νερό που έχεις ήδη στο ενυδρείο σου.
+ οτι το κρύο νερό που θα πέφτει, σκοτώνει τα βακτήρια, αρα καταστρέφεται η βιολογία σου.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-08-11, 20:32
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κοιτα να δεις.Ριχνοντας νερο βρυσης(χωρις αντιχλωριο)στην εισαγωγη του φιλτρου σου,κυκλοφορει αρκετη ποσοτητα νερου με χλωριο απο την βιολογια σου,με αποτελεσμα να την σκοτωνει.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-08-11, 20:38
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Με την πολύ μικρή μου εμπειρία, νομίζω ότι έχουν δίκιο οι προλαλήσαντες.
Αν κατάλαβα καλά, περνάς όλο το νερό της αλλαγής (200 λίτρα?) ΜΕ ΦΟΥΛ το χλώριό του μέσα από το φίλτρο σου. Είναι σαν να έχεις βάλει τα υλικά του φίλτρου και τα ξεπλένεις κάτω από την βρύση. Στην συνέχεια που ρίχνεις το αντιχλώριο, το βάζεις απλά για να δεσμεύσεις το χλώριο που απλά έχει μπει στο ενυδρείο σου, αφού φυσικά έχει κάνει την ζημιά του. Εδώ χρησιμοποιούμε χλώριο (σε πιο μεγάλη βέβαια συγκέντρωση) για να αποστειρώσουμε και να καθαρίσουμε γυάλες και εξωπλισμό.
Νομίζω ότι απλά, μια, δυο, τρεις, την διάλυσες την βιολογία.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-08-11, 20:38
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το νερό που ρίχνεις καταρχήν δεν έχει καμία σχέση με του ενυδρείου στη θερμοκρασία.Το χειμώνα θα παθαίνουν σοκ τα ψάρια.
Επίσης αν αποθηκεύσεις νερό θα δεις οτι αλλάζουν ελάχιστα οι παράμετροι απο το τρεχούμενο.
Οπότε το αποθηκευμένο είναι πολύ πιο κοντά στο νερό που έχεις ήδη στο ενυδρείο σου.
+ οτι το κρύο νερό που θα πέφτει, σκοτώνει τα βακτήρια, αρα καταστρέφεται η βιολογία σου.

Βρε παιδιά αφήστε τον χειμώνα. Ότι έγινε έγινε χθες και προχθές που εδώ στην Πάτρα το νερό της βρύσης έχει θερμοκρασία 26 βαθμούς. ¶λλωστε καμία αλλαγή νερού δεν έγινε με ψάρια μέσα. Αν κοιτάξεις τα πρώτα πόστ λέω ότι αφού για 2 συνεχόμενες μέρες μέτρησα αμμωνία και νιτρώδη 0, έκανα μια γενναία αλλαγή νερού (πρωί) και αργά το βράδυ έβαλα ψάρια. Που έγινε το γ@μημένο το λάθος και τα νιτρώδη την επόμενη είχαν φτάσει στον Θεό???

Για τώρα είπα πως δεν έχω βαρελάκια, αργότερα και όταν ο καιρός ψυχράνει θα πάρω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-08-11, 20:41
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Αν θέλεις να διατηρείς σταθερές τις συνθήκες στο ενυδρείο σου και τη βιολογία σου, ακόμα και τώρα που λες οτι δεν έχεις ψάρια και το νερό είναι ζεστό, πρέπει να κάνεις αλλαγές με προετοιμασμένο.
Μην περιμένεις το χειμώνα, θα αρχίσεις να χάνεις απανωτά τα ψαράκια σου κάποια στιγμή και είναι κρίμα.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-08-11, 20:43
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα να δεις.Ριχνοντας νερο βρυσης(χωρις αντιχλωριο)στην εισαγωγη του φιλτρου σου,κυκλοφορει αρκετη ποσοτητα νερου με χλωριο απο την βιολογια σου,με αποτελεσμα να την σκοτωνει.

Απ' νάτο το λάθος, κι εσύ κι ο από κάτω μου λέτε κάτι που δεν ήξερα και που δικαιολογεί την χαζομάρα που παίχτηκε.

Το χλώριο λοιπόν του δικτύου σκοτώνει την βιολογία???

Ομολογώ δεν το ήξερα, οπότε δικαιολογημένα έγινε ότι έγινε.
-------------------------
Δηλ. να υποθέσω ότι ο σωστός τρόπος αλλαγής νερού είναι να ρίχνω το αντιχλώριο στο δοχείο προετοιμασίας και μετά με αντλία να το περνάω στο ενυδρείο....???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 20-08-11 στις 20:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-08-11, 20:44
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Μπράβο.Το αντιχλώριο μπαίνει στο δοχείο προετοιμασίας.
Γιαυτό με οτι έκανες, πήγες πίσω το στρώσιμο σου.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-08-11, 20:49
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Κατανοητό και αφού και η αλλαγή ήταν σχεδόν όλο το νερό του ενυδρείου να υποθέσω ότι 7-10 μέρες θα χρειαστώ για να ξαναδώ μηδενικές τιμές στα νιτρώδη, οπότε ταΐζω πάλι αμμωνία τα καλά μου εναπομείναντα βακτήρια και πάμε πάλι από την αρχή ή σχεδόν από την αρχή.

¶μα είσαι νιούμπης από μ@λακίες την πατάς.

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-08-11, 20:57
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Τα ψάρια σου τα έβγαλες;
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-08-11, 21:02
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια σου τα έβγαλες;
Ναι τα έχω σε ξεχωριστό δοχείο περίπου 15 λίτρων και τους κάνω αλλαγή νερού 2 φορές την ημέρα μέχρι να μου φέρουν μπόλι ή να τα φιλοξενήσει κάποιος φίλος για όσο διάστημα χρειαστεί μέχρι να ξαναστρώσω το ενυδρείο. Δυστυχώς όμως πρόλαβα να έχω και 2 απώλειες
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-08-11, 21:09
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Αν δεν βάλεις αεραντλία στο δοχείο, θα χάσεις και άλλα.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-08-11, 22:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
αφού για 2 συνεχόμενες μέρες είχα αμμωνία 0 και νιτρώδη 0. Σε 24 ώρες είχα 2 νεκρά ψάρια και νιτρώδη στο 5.
-------------------------

Αντιχλώριο ήταν η 1η φορά που έβαλα μιας και πριν δεν είχα ψάρια κι έβαλα αναλογία για όλα τα λίτρα του ενυδρείου.
-------------------------


Δεν νομίζω ότι ο τρόπος που κάνω την αλλαγή νερού είναι σαν να ξεπλένω τα υλικά του φίλτρου διότι βάζω το νερό από την θέση που τραβάει και το φίλτρο....
Μηδεν αμμωνια και νιτρωδη εχει και ενα τελειως αστρωτο ενυδρειο που μολις του βαλαμε νερο
Στρωμενο ενυδρειο σημαινει να λειτουργει ο κυκλος του αζωτου και αυτο σημαινει η αμμωνια να οξειδωνεται σε νιτρωδη και τα νιτρωδη στη συνεχεια να οξειδωνονται σε νιτρικα.
Νιτρικα μετρησες?

Λες οτι μετραγες για δυο μερες μηδεν. Τη βιολογια την "ταιζες" μεχρι να μπουν τα ψαρια και να την "ταιζουν" αυτα?

Επισης αν "ταιζει" καποιος τη βιολογια του με λιγοτερους ρυπους (πχ βαζωντας πολυ μικρη ποσοτητα αμμωνιας ή ριχνοντας ελαχιστη τροφη) συγρκιτικα με τους ρυπους που θα παραγουν τα ψαρια που θα βαλει για αρχη, τοτε θα ειναι λειψος ο πληθυσμος των βακτηριων και δεν θα μπορει να καλυψει τους ρυπους των ψαριων.

Το χλωριο σκοτωνει τη βιολογια οπως και πολλα αλλα της επηρεαζουν.
Διαβασε εδω στο κεφαλαιο 3 τους παραγοντες που επιδρουν στη νιτροποιηση
http://nemertes.lis.upatras.gr/dspac...iou%28m%29.pdf


Βαζωντας νερο απο τη βρυση κατευεθειαν μεσα στο φιλτρο σου δεν ειναι οτι καλυτερο για τα βακτηρια.

Πρεπει να εγιναν πολλα λαθη για να εχεις σε 200+ λιτρα τετοια μετρηση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμπεράσματα μετά από Έκρηξη Θερμοστάτη! Alex_Salonica Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 46 30-12-09 17:17
και τώρα τι; chemical mac Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 5 24-07-09 12:58
Τώρα Τι? paraskevi_gr Γατόψαρα Ν. Αμερικής 9 17-05-08 01:01
Θερμοστάτης. Έκρηξη giokreta Γλυκό νερό - Γενικά 5 15-10-05 13:03
Έκρηξη DIY CO2 Archon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 21-11-04 09:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18406 seconds with 15 queries