Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-01-12, 13:36   #1
SOS:(
flea1
Junior Member
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: cyprus
Μηνύματα: 6

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
flea1 Ο χρήστης flea1 δεν είναι συνδεδεμένος 19-01-12, 13:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδια. Ειχα γραψει και παλιοτερα στο side αλλα εχασα τον κωδικο προσβασης μου και ετσι διμηουργησα αλλο λογαριασμο.
Προκειτε για τον μονομαχο μου, σας παρακαλω βοηθηστε με.
Τις τελευταιες μερες μενει συνεχια στον πατο του ενυδρειου και δεν φαινετε ευδιαθετος. Χθες δεν εφαγε καθολου και σημερα ειδα πως κατι λειπει απο το πτερυγιο που εχει πανω
Tι μπορει να συμβαινει?
Εμφανίσεις: 2662
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-12, 13:43
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

για να σε βοηθήσουμε πρέπει και εσύ να μας βοηθήσεις, οπότε κάνε ένα κόπο και συμπλήρωσε τη φόρμα αυτή http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-12, 13:48
flea1 Ο χρήστης flea1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: cyprus
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ευχαριστω, μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πως να γεμισω τη φορμα σε παρακαλω πολυ?δεν καταλαβα τι να κανω ακριβως
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-12, 13:51
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε μου.
Πες μας λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου.
Λιτρα,μετρησεις,ρουτινες.
Καλο θα ηταν να ξεκινησεις με μια αλλαγη νερου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flea1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω, μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πως να γεμισω τη φορμα σε παρακαλω πολυ?δεν καταλαβα τι να κανω ακριβως
Αντιγραφεις την φορμα που σου ποσταρε ο Μιχαλης κ γραφεις διπλα τα στοιχεια του ενυδρειου σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beat89 : 19-01-12 στις 13:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-12, 14:00
flea1 Ο χρήστης flea1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: cyprus
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

φιλη! γεια, το ενυδρειο μου ειναι των 20 λιτρων και μεσα σε αυτο βρισκετε μονο ενας αρσενικος μονομαχος. ειμαι αρχαρια σε αυτα και ετσι δεν καταλαβαινω αρκετα αλλα ειμαι διαθετιμενη να κανω οτι μπορω για το ψαρακι μου. το εχω τωρα 3 μηνες, ηταν παντα ζωηρος και ευδιαθετος, τωρα χαλια
-------------------------
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 20 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: φιλτρο και φως 10 ωρες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 3 μηνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 μονομαχος
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορα τη βδομαδα και τα 20λιτρα

9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 13/1/2012
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορες την ημερα σε μικρες ποσοτητες. TETRA SHRIMPS AND KRILL

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
2. ΔΕΡΜΑ: λειπει ενα κομματι απο το πτερυγιο του
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: συνεχεια στον πατο
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : χθες τιποτα, σημερα λιγο
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 2 μερες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: κριβετε συνεχεια, η μενει στον πατο η κριβετε στα φυτα του ενυδρειου

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ δεν εγινε καποια θεραπεια

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
____________________________________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη flea1 : 19-01-12 στις 14:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-12, 14:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χμμμ ουτε μετρησεις ουτε καν θερμοκρασια ...
Τουλαχιστον θερμοστατη εχει ή οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-12, 14:04
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Το φιλτρο πρεπει να λειτουργει ολο το 24ωρο.
Αλλαγες κανουμε ενα 30-40% καθε εβδομαδα περιπου κ οχι ολο.
Γενικα πρεπει να παρεις καποια τεστ νερου να ελεγχεις τι συνθηκες του νερου.
Απο οτι καταλαβα δεν εχεις στρωσει το φιλτρο αρα λογικα εεις προβλημα με αμμωνια.
Ξεκινα με μια αλλαγη νερου 30%.Αντιχλωριο χρησιμοποιεις?
Διαβασε κ τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων.
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-01-12, 14:40
flea1 Ο χρήστης flea1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: cyprus
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Οπως σας ειπα ειμαι αρχαρια σε ολο αυτο, το ψαρακι μου το εκανε δωρο μια φιλη μου και μου το εφερε σε μια γυαλα πολυ μικρη οπως εχει και εκεινη το δικο της εδω και καιρο. Διαβασα λιγο για τους μονομαχους και διαπιστωσα πως ειναι λαθος να ζουν σε τοσο μικρη γυαλα ετσι εσπευσα στο πετσοπ και αγορασα ενυδρειο με φιλτρο και φως. Θερμοστατη δεν εχω ουτε καν ξερω τι ειναι. Εχω αντιχλωριο (waterlife) και αντιβακτηριακο υγρο που βαζω μια σταγονα απο το καθενα με καθε αλλαγη νερου.
Ευχαριστω παντως!
-------------------------
τον εβγαλα απο το ενυδρειο τωρα και τον εβαλα στην γυαλα μεχρι να καθαρισω το ενυδρειο. του ξανα βαλα τροφη και εφαγε κανονικα τωρα. αμα ανεβασω φωτογραφια θα καταλαβετε καλυτερα τι εχει?
-------------------------
οχι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη flea1 : 19-01-12 στις 14:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-01-12, 14:48
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flea1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως σας ειπα ειμαι αρχαρια σε ολο αυτο, το ψαρακι μου το εκανε δωρο μια φιλη μου και μου το εφερε σε μια γυαλα πολυ μικρη οπως εχει και εκεινη το δικο της εδω και καιρο. Διαβασα λιγο για τους μονομαχους και διαπιστωσα πως ειναι λαθος να ζουν σε τοσο μικρη γυαλα ετσι εσπευσα στο πετσοπ και αγορασα ενυδρειο με φιλτρο και φως. Θερμοστατη δεν εχω ουτε καν ξερω τι ειναι. Εχω αντιχλωριο (waterlife) και αντιβακτηριακο υγρο που βαζω μια σταγονα απο το καθενα με καθε αλλαγη νερου.
Ευχαριστω παντως!
-------------------------
τον εβγαλα απο το ενυδρειο τωρα και τον εβαλα στην γυαλα μεχρι να καθαρισω το ενυδρειο. του ξανα βαλα τροφη και εφαγε κανονικα τωρα. αμα ανεβασω φωτογραφια θα καταλαβετε καλυτερα τι εχει?

διάβασε και άλλα και για τους μονομάχους δεν τα είδες όλα http://www.seriouslyfish.com/profile...plendens&id=19. Ο θερμοστάτης αυτό που κάνει είναι να σου ανεβάζει τη θερμοκρασία του νερού σε επίπεδα τέτοια που χρειάζεται το ψάρι. Αντιχλώριο θα πρέπει να βάζεις όσο λέει το ίδιο στις οδηγίες του και όχι μια σταγόνα. Τώρα το αντιβακτιριακό υγρό δε ξέρω τη είναι. Διάβασε αυτό που σου έστειλε ο beat89 και ειδικά το τρώπο στρωσίματος του φίλτρου. Ξαναβάλε το μονομάχο στο ενυδρείο πάρε θερμοστάτη κάνε καθημερινά αλλαγές νερού με τη σωστή ποσότητα αντιχλώριο (και όχι όλο το νερό 30-40%) και καλό θα ήταν να μη ταΐσεις τώρα 2-3 μέρες δε παθαίνει τίποτα το ψάρι. Το φίλτρο έχει μόνο σφουγάρι μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-01-12, 14:59
flea1 Ο χρήστης flea1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: cyprus
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

εχει σφουγγαρι (κατι σαν βατα) και διπλα ενα σακουλακι με μαυρες πετρες νομιζω ειναι ανθρακας. το αντιχλωριο γραφει 1 ml για 22 λιτρα, αρα υπολογισα πως μια,δυο σταγονες θα ηταν ενταξει. το αντιβακτηριδιακο υγρο λεει πως ειναι για την αμμονια και τα βακτηρια. Τωρα μπορω να ξαναστρωσω το φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-01-12, 16:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flea1 Εμφάνιση μηνυμάτων
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: φιλτρο και φως 10 ωρες
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ????
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορα τη βδομαδα και τα 20λιτρα

pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
Το νερο που αλλαζει ειναι ακριβως ιδιο σε θερμοκρασια pH GH? Αν οχι επερχεται θερμικο ή/και οσμωτικο σοκ που αναλογα το μεγεθος του μπορει να οδηγησει μεχρι και σε αμεσο θανατο.

Το φιλτρο δεν καθαριζει μονο τα ορατα σκουπιδια, αλλα πανω στα υλικα του κατοικουν (καλα) βακτηρια που φιλτραρουν και τα αορατα (αμμωνια και νιτρωδη) που ειναι και αυτα που κανουν το μεγαλυτερο κακο (δηλητηριαση). Αν σταματαει το φιλτρο καθε μερα τοσες ωρες, δεν περνουν τα βακτηρια αυτα οξυγονο απο το νερο που περναει απο μεσα του και πεθαινουν με αποτελεσμα οχι μονο να μενει το νερο με την αμμωνια και τα νιτρωδη αλλα να το επιβαρυνουν ακομα περισσοτερο με το δικου τους θανατο.

Το ψαρι ειναι τροπικο και ζει καλα σε θερμοκρασια 25-30C.

Βαλε θερμαντηρα και θερμομετρο, κανε αλλαγες μικροτερες πχ 30% με νερο προετοιμασμενο με αντιχλωριο και σε κοντινη θερμοκρασια με του ενυδρειου και βαλε αγγελια στο φορουμ για μπολι με την περιοχη σου ευδιακριτα γραμμενη

Ξεκινα με διαβασμα στα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριων και ολα θα πανε καλα μετα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-01-12, 16:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

1 ml δεν ειναι δυο σταγονες αλλα μια συριγγα του ενος ml (γενικα στο αντιχλωριο δεν πειραζει να ριξεις πολλαπλασια ποσοτητα)
Βασικα ολα λαθος ειναι (και το ενυδρειο ως προς τα λιτρα ειναι μικρο) αλλα ας κοιταξουμε να σωθει ο παικτης και τα υπολοιπα διορθωνονται σιγα σιγα...

1. Γεμισε κανονικα το ενυδρειο και βαλτον μεσα, στη γυαλα πιο πολυ ζημια παθαινει παρα καλο, και το πιο επειγον ειναι η αγορα ενος μικρου θερμοστατη κι ενα θερμομετρακι.
Ο μονομαχος ειναι τροπικο ψαρι και θελει καπως τσιμπιμενη θερμοκρασια.
Λογο αστρωτου φιλτρου κρατα τη στους 26.5
2. Βαλε αγγελια με την περιοχη σου και ζητα μπολι. Ολο και καποιος θα ειναι κοντα σου να βρεθειτε καπου να σου δωσει λιγη μουργα απο τα φιλτρα του.
αυτο θα το ριξεις μεσα στο φιλτρο σου (διαβασε υπομνημα για μπολι)
3.Αν σου αρεσει το χομπυ του ενυδρειου αρχισε να διαβαζεις σχετικα με τα τεστ που κανουμε στα νερα, με τη διαβιωση του ψαριου σου, τον τροπο φτιαξιματως νερου κτλ κκτλ κτλ

Προαιρετικα αν μπορεις βαλε οσο περισσοτερα ΕΥΚΟΛΑ φυτα μπορεις.
Στη φαση που ειναι το ενυδρειο σου θα συνησφερουν θετικα.
Πριν αγορασεις μπορεις απο οποιον παρεις μπολι να ρωτησεις αν εχει κλαδεματα απο δικα του (λιγο πολυ ολοι εχουν εστω ενα κερατοφυλο και καμια ανουμπια )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-01-12, 16:28
flea1 Ο χρήστης flea1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2012
Περιοχή: cyprus
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

μενω κυπρο, θα βρω καποιον εδω στο σαιτ που να μπορει να με βοηθησει με το μπολι?
θα αγορασω θερμοστατη και θερμομετρο σημερα κιολας και ελπιζω ολα να πανε καλα.. τωρα που τον βλεπω κολυμπαει πανω και δεν ειναι στον πατο. εφαγε κιολας ελπιζω να ειναι καλυτερα. εκεινο που σας ειπα οτι λειπει απο το πτερυγειο του, δεν λειπει ακριβως αλλα κρεμεται απο το πτερυγειο, απ'οτι καταλαβαινω ειναι ενα κοματακι που θα βγει. ομως όλο αυτο προερχεται απο την ελλειψη θερμοστατη και θερμομετρου?
θα ηθελα πολυ να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα φοβαμαι πως δεν θα τα καταφερνω οντας φοιτητρια, μενω σε πολυ μικρο χωρο , επισης δυσκολευομαι παρα πολυ στην αλλαγη του νερου επειδη αδιαζω το ενυδρειο με ποτηρι και μπολ κ το ξαναγεμιζω ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-01-12, 16:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Για Κυπρο ισως ειναι λιγο δυσκολοτερο αλλα δε χανεις να βαλεις αγγελια. Απο κει και περα αν δε βρεις θα πρεπει να βρεθει ο ασφαλεστερος τροπος να γινει στρωσιμο με το ψαρι μεσα, αλλα αυτο δεν ειναι και το οτι καλυτερο (μαλλον το οτι χειροτερο ειναι)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-01-12, 16:54
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Σε περίπτωση που δεν βρεις μπόλι..
βάλε το ψάρι πάλι στο ενυδρείο του..
ανέβασε σταδιακά τη θερμοκρασία στους 28..
τάιζε ελάχιστα έως καθόλου..
ρίξε και κανένα από τα βακτήρια του εμπορίου(κάπου μπορεί να βοηθήσουν και αυτά)..
και άλλαζε το 50% του νερού καθημερινά με προσοχή όμως στη θερμοκρασία.
Προμηθεύσου και τεστ νερού για να ξέρεις που βρίσκεσαι.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14480 seconds with 14 queries