Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-11-08, 23:20   #1
EIMAI ΨΑΡΑΚΑΣ κ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ...
pantelis
Junior Member
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pantelis Ο χρήστης pantelis δεν είναι συνδεδεμένος 09-11-08, 23:20
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΟΥΝ ΑΣΤΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...!!!
ΕΛΑΒΑ ΣΑΝ ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΗΣ AQUATLANTIS MODEL AQUAFASHION ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝHΘΙΣΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 47ΕΚ ΜΗΚΟΣ / 51ΕΚ ΥΨΟΣ / 16ΕΚ ΒΑΘΟΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ 20 ΛΙΤΡΑ. ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΥΠΟΥ TC200 ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟ ΑΠΟ LED. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ http://www.aquariums.gr/ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΝΕΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ AQUA DECO ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.
EΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.
ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ? Η ΚΑΥΤΕΡΑ ΤΙ ΨΑΡΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ...? ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΖΩΝΤΑΝΑ ΦΥΤΑ Η ΠΛΑΣΤΙΚΑ? ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ.....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! Ξερω θα γραφω με μικρα...οκ
Εμφανίσεις: 2638
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-08, 00:09
Το avatar του χρήστη thu vu
thu vu Ο χρήστης thu vu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-03-2008
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

παντελη καλοσηρθες!επειδη το ενυδρειο σου ειναι μικρο γεγονος που σε περιοριζει θα σου προτεινα να βαλεις μερικα ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις σε co2 και λιπανση π.χ anubia και να προσθεσεις για ψαρια ενα αριθμο guppy.ριξε μια ματια εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-08, 00:23
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα!
guppy στα 20 λίτρα δεν..
για έναν μονομάχο θα έλεγα άνετα ναι!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-08, 02:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα΄λεγα αν δεν εχεις "ανοιξει" ακομα το δωρο σου, να το αλλαξεις με ενα κανονικο ενυδρειο.
47 χ 16 χ 51 δεν ειναι ενυδρειο ειναι τοστιερα.

Συγνωμη και για το χιουμορ ακομα δεν γνωριστηκαμε και καλως ηρθες κιολας.
Κανε αναζητηση για "εναλλαγη" ή "ανταλλαγη αεριων" σε στενα ενυδρεια να πληροφορηθεις.

Ευχομαι καλη συνεχεια και σιδεροκεφαλος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-08, 21:12
pantelis Ο χρήστης pantelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή ΒΗΜΑ 2

Γεια σας κ παλι...
Η περιπτωση να μπουν ψευτικα φυτα με λιγο χαλικι χωρις θερμοστατη χωρις μετρησεις με εναν μονομαχο μετα απο μια εβδομαδα ειναι λαθος....? Διοτι αυτη ηταν η συμβουλη απο εξειδικευμενο AQUARIUM SHOP και οχι PET SHOP στην ΚΗΦΙΣΙΑ...!!! Να μην ξεχασω νας σας πω οτι ΥΔΑΤΙΝΟ pet shop στον ΠΕΙΡΑΙΑ μου ειπε να βαλω θερμοστατη και 4-5 μικρα ψαρακια(παπαδακια οπως μου τα ειπε...CARDINAL ελεγε η ετικετα!!!)που εψαξα και βρηκα οτι μεγαλωνουν οποτε ειναι αχρηστα για τα λιτρα μου υποθετω...(20λτ)!!!
Ολα αυτα τα παραθετω στην διαθεση σας διοτι οι συμβουλες σας μου φανηκαν ποιο σοβαρες και χωρις καμμια διαθεση δυσφημισης στα εν λογω καταστηματα...
Παρακαλω για τις τελικες σας προτασεις διοτι καλως η κακως αυτο το ενυδρειο(πραγμα μετα απο ερευνα) εχω στην διαθεση μου κ θελω να το αξιοποιησω στον μεγαλυτερο βαθμο που μπορω...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-08, 21:22
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

πριν απο ολα πρεπει να στρωσεις το φιλτρο σου......Λυση ευκολη....περνας απο τα γραφεια του συλλογου και παιρνεις μπολι και μαθαινεις και πεντε πραγματα παραπανω......Λυση λιγοτερο ευκολη .....βρισκεις χομπιστα που μενει κοντα σου και παιρνεις μπολι απο αυτον.... Τωρα οδο αφορα ψαρια και φυτα.....στα 20 λιτρα λιγες επιλογες.....Ενας πανεμορφος αρσενικος μονομαχος ειναι οτι πρεπει για να κολησεις....ΠΑιρνεις και μετα απο λιγο και μια θυληκια και αρχιζεις την προσπαθεια για αναπαραγωγη......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-08, 22:06
pantelis Ο χρήστης pantelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σ ευχαριστω....ειδομεν!!! ψαχνω ψαχνω...φαντασου οτι η ιδεα να παρω ενα σωστο ενυδρειο μου αρεσει ηδη...τοτε τι θα κανω? Δεν ξερω..ισως παρω ενα ρισκο φτιαχνοντας αυτο με ενα ψευτικο τοπιο κ ενα μονομαχο κ βλεπουμε παντως θα ακουλουθησω το αδιαπραγματευτο σου...παιρνω κ θερμοστατη κ εδω ειμαστε!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
-------------------------
Οσο αφορα την επιλογη του να περασω απο τα γραφεια ευχαριστως να το κανω οταν αυτα μετακομισουν στον πειραια....ΤΗΑΝKS ANYWAY!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelis : 11-11-08 στις 22:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-08, 22:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η Κηφισια ειναι κοντα στον Πειραια ενω ο Κορυδαλλος οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-08, 08:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απ'οτι καταλαβα, προφανως η συμβουλη εγινε απο αλλο καταστημα και οχι της κηφησιας.
Οποτε δεν πηγε κηφησια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Διοτι αυτη ηταν η συμβουλη απο εξειδικευμενο AQUARIUM SHOP και οχι PET SHOP στην ΚΗΦΙΣΙΑ...!!! ......
Ακομα ομως και ετσι να ηταν (να πηρε τη συμβουλη απο κηφησια), θα μπορουσε να την ειχε παρει μεσω φορουμ, οχι του παροντος προφανως και παλι.
Απο την αλλη η "προταση" να μεταφερθουν τα γραφεια στον πειραια για να παρει μπολι ο φιλος, μπορει να γινει τωρα με τη μετακομιση
(υπονοουμενο ηταν ετσι οπως το εξελαβα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-08, 08:54
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Φυσικα και πηγε.
Για ξαναδιαβασε τι εγραψε και θα καταλαβεις...
Εξειδικευμενα aquarium shops και ΟΧΙ pet shops δεν υπαρχουν πολλα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-08, 11:13
pantelis Ο χρήστης pantelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Συγνωμη παιδια δικο μου το λαθος οσον αφορα τα γραφεια του συλλογου αλλα την πατησα με το κλιμακιο βορειου ελλαδος που υπηρχε στο post του PRITANIS....
Παντως εγω ειμαι αδαης οποτε απο οπου και αν την πηρα την συμβουλη δεν εχει σημασια ειτε κηφισια ειτε θεσ/νικη ειτε κολοπετινιτσα το θεμα για μενα ειναι αν αυτοι οι οποιοι εργαζονται σε αυτα τα μαγαζια εχουν την θεληση και κυριως την γνωση να ενημερωσουν και να συμβουλευσουν σωστα καποιον.
Γιατι μου κανει εντυπωση για το ιδιο θεμα να υπαρχουν τοσες διαφορες απο μαγαζι σε μαγαζι οσον αφορα τους χρονουσ στρωσιματος αν χρειαζεται θερμοστατης κ.λ.π και ολα αυτα να ειναι διαφορετικα με την ενημερωση που προσφερει το φορουμ.

Αυτα και συγνωμη για την παρεξηγηση...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-08, 19:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και πηγε.
Για ξαναδιαβασε τι εγραψε και θα καταλαβεις...
Εξειδικευμενα aquarium shops και ΟΧΙ pet shops δεν υπαρχουν πολλα.
Εχεις δικιο.
Ετσι οπως ειναι γραμμενο, το διαβασα μονοκομματο : "AQUARIUM SHOP (κομμα) και οχι PET SHOP (που βρισκεται) στην ΚΗΦΙΣΙΑ...!!!
Και παρ'ολο που το καταστημα "γραφει" σε αλλη ενυδρειακη σελιδα, δεν θα εδινε τη συμβουλη αυτη και γραπτως μαλιστα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θελω βοηθεια για θαλασσινο liloyka Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 08-11-08 02:19
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΕΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ!!! Nikos! Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 08-09-08 12:38
καλησπερα θελω βοηθεια kwnstantina Γλυκό νερό - Γενικά 4 24-05-08 01:55
θελω βοηθεια casperon Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-12-07 15:00
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 16 16-01-07 07:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09436 seconds with 15 queries