Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-03-05, 11:04
Misa Ο χρήστης Misa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2004
Περιοχή: Maroussi
Μηνύματα: 31
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Misa
Προεπιλογή Αντοχή βάσης ενυδρείου

Λοιπόν σύντροφοι τα φώτα σας,

Μου ήρθε σήμερα μετά από αρκετό καιρό, η βάση που είχα παραγγείλει για το νέο (πάλιωσε πια) ενυδρείο μου. Είχα ζητήσει από ένα φίλο αλουμινά να μου την φτιάξει, δίνοντάς του το σχέδιο. Εκείνος σαν καλός φίλος και ακόμη καλύτερος μάστορας, το αγνόησε παντελώς κι έφτιαξε κάτι δικό του.

Μου δίνει δε τον λόγο του ότι αυτό το κατασκεύασμα θα αντέξει σίγουρα και χωρίς πρόβλημα 800 και πάνω κιλά. Θέλω τη γνώμη σας όσοι μπορείτε να αξιολογήσετε το πείραμα, πριν βάλω πάνω το ενυδρείο με όλα τα παρελκόμενα και νοιώσω σαν κάτοικος των Μαλδίβων με το τσουνάμι στο σπίτι μου.

Η βάση είναι όπως βλέπετε στο σχέδιο. Είναι στραντζαριστό σίδερο, το πάχος της κάθε δοκού είναι 4 cm περίπου, ενώ εξυπακούεται ότι είναι κολημένες πάνω σε 4 πόδια που είναι μονοκόματα από πάνω μέχρι κάτω.

Το ενυδρείο που θα μπει επάνω είναι 130 x 60 x 70 (ύψος), είναι φτιαγμένο από 12άρι γυαλί και θα φιλοξενήσει αφρικανικές κιχλίδες. Δηλαδή 50 κιλά άμμο, πέτρες και λοιπά. Ενώ στο κάτω επίπεδο στο οποίο θα προσαρμώσω ένα φύλο ξύλου, θα ακουμπούν 3 εξωτερικά φίλτρα των οποίων οι κάδοι συνολικά χωρούν περίπου 30 λίτρα νερό.

Αναμένω τις γνώμες σας

Μιχάλης
__________________
Κανείς δεν είναι τέλος ...τελείως ...τέλεος ...τέλειος ντε!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01619 seconds with 11 queries