Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 14-04-10, 17:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τις μετρήσεις τις κάνεις χρησιμοποιώντας ειδικά τεστ για την κάθε μία. Για αρχή θα χρειαστείς για το στρώσιμο σίγουρα 3. Για αμμωνία (NH3/NH4), νιτρώδη (NO2) και νιτρικά (NO3), όπως θα έχεις ήδη διαβάσει στα υπομνήματα. Αυτά χρειάζονται και μετά το στρώσιμο για να κάνεις ελέγχους να δεις αν όλα πάνε καλά. Η καλύτερη λύση για να τελειώνεις γρήγορα είναι να βάλεις αγγελία μήπως υπάρχει κάποιος κοντά σου για να σου δώσει μπόλι, αλλιώς η διαδικασία θα τραβήξει μέχρι 6 εβδομάδες και δεν μπορείς δυστυχώς να κάνεις αλλιώς. Από εκεί και πέρα θα χρειαστείς τεστ για Ph, για γενική και ανθρακική σκληρότητα (GH και KH). Από τη στιγμή που θα βάλεις guppy, από αυτά που κατάλαβα δηλαδή, ίσως τα δύο τελευταία να μην τα χρειάζεσαι, αλλά καλό είναι να υπάρχουν νομίζω. Τα τεστ τα παίρνεις από το pet shop και υπάρχουν σε δύο μορφές, στικ και υγρά. Τα υγρά θεωρούνται πιο αξιόπιστα και ίσως να σου βγαίνουν και πιο φθηνά, αν υπολογίσεις το πόσα τεστ κάνεις με κάθε μπουκαλάκι, και από τα πιο αξιόπιστα και αυτά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι είναι αυτά της API. Δες στα παρακάτω για να πάρεις μια ιδέα:

http://www.osmosisaquariums.gr/index...emart&Itemid=1

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...ry&id=22&show=


Κάτι άλλο στο οποίο να μπορούν οι γνώσεις μου να σε βοηθήσουν; (Τα βασικά ξέρω για αυτό το λέω.)
-------------------------
Επειδή το ξέχασα, το θερμοστάτη τον έχεις πάντα ανοιχτό στη θερμοκρασία που πρέπει να είναι το νερό σου, ανάλογα με τις απαιτήσεις των κατοίκων του ενυδρείου σου, και αυτός ανοιγοκλείνει μόνος του όποτε χρειάζεται. Πάντα όμως ελέγχεις με ένα θερμόμετρο να δεις αν η θερμοκρασία είναι αυτή που θέλεις και κάνεις τις απαραίτητες μικρορυθμίσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 14-04-10 στις 17:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries