Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 01-06-08, 06:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια σου NIKOL ! Στο avatar σου η οχια ειναι η οθωμανικη (Montivipera xanthina)? Τον περασμενο νοεμβριο στη Σαμο βρηκα μια ξαπλωμενη στον δρομο,νωθρη λογω χαμηλης θερμοκρασιας αν και ηλιολουστη μερα. Την επιασα λοιπον προσεκτικα παραβαινοντας τον δικο μου κανονα να μην χειριζομαι ιοβολα φιδια και την ακουμπησα κοντα σε εναν τοιχο γιατι αλλιως καποιο αμαξι θα την σκοτωνε σιγουρα. Εντυπωση μου εκανε οτι δεν εκανε καμια προσπαθεια να δαγκωσει. Εννοειται οτι φοραγα γαντια μηχανης και δερματινο μπουφαν. Πανεμορφο ενηλικο ατομο πολυ ανοιχτοχρωμο στο χρωμα της σταχτης με μια καταμαυρη τεθλασμενη γραμμη με καφεκοκκινες κηλιδες.
Επισης πριν πολλα χρονια καποιο καλοκαιρι ηρθα αντιμετωπος με μια τεραστιων διαστασεων οχια που παραλιγο να δαγκωσει το σκυλι μου που την ιχνηλατουσε σαν να εψαχνε λαγο. Ειχε μηκος γυρω στο 140-150 και πολυ μεγαλη διαμετρο σωματος. Ηρθα σε επαφη με την ερπετολογικη εταιρεια για την πιθανοτητα υπαρξης Macrovipera lebetina στο νησι λογω εγγυτητας με την μικρα ασια αλλα με διαβεβαιωσαν οτι μαλλον επροκειτο για καποιο πολυ γηραιο μεγαλοσωμο xanthina η ammodytes.
Οσο για σκορπιους ειχα μια μεγαλη θηλυκια (ειδος δεν θυμαμαι) που ετρωγε τους γαμπρους που της εβαζα και μετα απο 1 μηνα εσκαγε μυτη με πολλα μικρα στην πλατη της! μου εζησε 6 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01548 seconds with 11 queries