Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 25-01-07, 15:49
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Το reefακι μου μετραει ενα μηνα ζωης ...

Απο πλευρας εξοπλισμου , η αλλαγη ηταν στα φωτα οπου τοποθετηθηκε μια 150 βατ ΜΗ στα 14Κ , συνδεδεμενη με ηλεκτρονικο Ballast Osram powertronic. Πλεον, το rendition της λαμπας ειναι καλυτερο και αναβει/σβηνει πιο στρωτα.Ο προβολεας πλεον περιεχει μονο την λαμπα και ετσι ανεβαζει λιγοτερη θερμοκρασια ...ειναι και πολυ ελαφρυς πλεον.
Με κοντα 2 βατ ανα λιτρο , το φως ειναι πλουσιο και μπορει να υποστηριξει καθε θαλασσινο οργανισμο ...αρα αλλοθι δεν υπαρχουν ...

Επιτηδες, δεν εχω βαλει ψαρι ακομα μεσα.Ζωη ομως υπαρχει σε αφθονια:

Τα κοπηποδα και οι γαριδουλες κανουν παρτι , διαφορα ζωυφια κυκλοφορουν (μεχρι και τσακωμους μεταξυ τους παρατηρω ) και επιτελους βλεπω ανεμελα feather duster να μπαινοβγαινουν στο βραχο.Πραγματα πρωτογνωρα και για μενα που στην Αγρια Δυση του θαλασσινου Fish Only , δεν εχεις την ευκαιρια να παρατηρεις

Και φυσικα , εχουμε κοραλια :

Τρια sps frags κατοικουν στην κορυφη του βραχου ...δυο αποικιες zoanthids βρηκαν θεση στην αμμο ενω μια ταλαιπωρημενη galaxia βρισκεται υπο αναρρωση σε μια γωνια του ενυδρειου , μακρια απο τα υπολοιπα κοραλια για να μην της μπαινουν ιδεες
Υπαρχουν κανα δυο κοραλια που δεν θυμαμαι πως λεγονται. Ολα παντως ζουν και -φαινεται- να πηγαινουν μια χαρα.

Απο προσθετα (ολα υγρα) χρησιμοποιω :
1) Seachem Reef complete : για ασβεστιο / στροντιο / μαγνησιο
2) Kent pro buffer DKH (υγρο) : για KH/PH
3) Κent Iodine : ιωδιο
5) Seachem reef trace : ιχνοστοιχεια
6) Kent Zoe : βιταμινες
7) CaribSea purple up : ασβεστιο / επιταχυντης κοραλλινης

Επισης ταιζω το συστημα με δυο τροφες που μου ειχαν μεινει απο την εποχη του γλυκου νερου : Sera micron (τροφη σε σκονη) και Interpet Liquifry No 1 (υγρη τροφη για νεογεννητα ψαρακια) .Δεν ξερω αν ειναι καταλληλες αλλα ετσι το σκεφτηκα και ετσι εκανα ...Ηθελα μια πηγη οργανικων για τα κοραλια μου και καποια πηγη αμμωνιας για το φιλτρο αλλα μου φαινοταν ασχημο να ριχνω flakes μεσα...

Σκιμερ δεν εχω βαλει ακομα ...αρκετος ανθρακας και τριπλασια ποσοτητα phosphate removing υλικου φαινεται να κανουν καλη δουλεια ...

Μεσα στο ΣΚ , θα εχουμε και νεες φωτο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01615 seconds with 11 queries