Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 10-08-09, 19:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα φόρουμ είναι για να απαντάει σε ερωτήσεις δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να απανταει!! Απλα γινεται συζητηση και ανταλλαγη εμπειριων και διαλογος σε αυτο που ολοι (?) εδω αγαπαμε και όχι να κάνει σεμινάριο σε κάποιων που θέλει για χψ λογούς να βάλει ένα ψαρί που ενδεχόμενος είναι λάθος. ο καθενας ειναι ελευθερος να πει τη γνωμη του! Ευτυχως η "κοινη γνωμη" συμβαδιζει με τη "κοινη λογικη" (αν κάποιος επιμένει να κάνει λάθος απλά των αφήνεις να το κάνει) στο εχω ξαναγραψει ... το ασε με να κανω λαθος ... ειναι τραγουδι του Παπακωνσταντινου ...

Δεν είμαστε φιλοζωική οργάνωση εδώ ούτε προσπαθούμε να επιβάλουμε την γνώμη μας η τα δικά μας πιστεύω. κανεις δεν επιβαλει σε κανενα τιποτα ... Σκεψου το ομως αντιθετα ... ισως καποιος μου επιβαλλει να βοηθησω καποιον που θελει να κανει κατι για λαθος λογους! Δεν ειναι φιλοζωικη οργανωση αλλα οι περισσοτεροι αγαπανε τα ψαρια τους!
Από την στιγμή που ζήτησε το μέλος να σταματήσει το κράξιμο έπρεπε να το σεβαστούμε. εσυ το σεβαστηκες το ειδαμε ... αλλα δεν προκειτε για κραξιμο! Επιμενει να παρει απαντηση κατι που δεν προκειται .. για τους γνωστους λογους!

Όλα τα είδη που φιλοξενούνται σε ενυδρεία πάσχουν από νανισμό η ατροφία στα πτερύγια πλεύσεις τους. (οι σοβαρή χομπιστες είναι ελάχιστοι,
δύστυχος λίγοι το αντιλαμβανόμαστε) Δεν νομιζω οτι καταλαβαινω τι θες να πεις!! Ολα? νανισμο? ατροφια? καπου εχεις χασει τη μπαλα!

Όλοι μας ξέρουμε ότι το ότι έχουμε ψαριά στην κατοχή μας εξυπηρετεί μονό εμάς και τα γουστα μας. Αν εξυπηρετει τα γουστα σου τοτε εσυ γιατι να μην εξυπηρετεις τα δικα τους??

Όλοι έχουν για σημαία τα
Παγασιους
Οσκαρ
Παπαγαλοψαρα.
Κοι. και καλα κανουν ... δικιο εχουν ... ποιο ειναι το προβλημα?

Όλα τα αλλά που είναι δεσμευμένα σε λίγα λίτρα δεν μιλάει ποτε σχεδόν κανείς. για αυτο το λογο προσπαθουμε οσο γινεται περισσοτερα λιτρα! Αλλα πρεπει να προσεχουμε ειδικα στα ψαρια που γινονται τεραστια!

Καλό θα ήταν να δούμε όλοι μερικά βίντεο από τους βιοτόπους των ψαριών που φιλοξενούμε και μετά ας τολμήσουμε ας μιλήσουμε για λίτρα. Να δεις τις βιοτοπικες καταδυσεις!!

Είδα πρόσφατα ένα βίντεο με ψαράκια σκαλάρια που ο νανισμός και το πρόβλημα στην κίνηση ήταν εμφανέστατα. (συμφωνά με το μέγεθος τους είχαν πέραση είδη την βασική φάση για σωστή αναπτύξει). δεν καταλάβαινω αλλα οκ!

Έχει χαθεί το νόημα του ενυδρείου του χόμπι και έχουμε γεμίσει με φανατικούς. φανατικοι αυτοι που αγαπουν τα ψαρια τους? Δε παμε καλα!!

Για οποίωνθέλει μια πραγματική αλήθεια
Αν δεν αγόραζε κανείς ψαριά δεν θα υπέφερε κανένα ψαράκι μέσα σε ενυδρειακια. Ξερω μερικα ψαρακια που δεν υποφερουν!!
Αν τα αγαπάτε πραγματικά και σας πιάνει πόνος γι αυτά απλά σπαστέ τα ενυδρεία σας. Αυτο σημαινει οτι εσυ δεν τα αγαπας?? Η δεν εχεις ενυδρειο??
Αλλιώς σταματήστε να κρύβετε την καμπούρα σας και να βλέπετε μονό των άλλων. Αυτο που κολλαει τωρα? Και εγω ειχα παγκασιους και καταλαβα το λαθος μου οταν μεγαλωσαν ... Αν καποιος μου ελεγε την πραγματικοτητα τοτε ... θα τους ειχα επιστρεψει και δεν θα επεμενα να τους μεγαλωσω λιγο ακομα ... και μετα ... που θα τους εδινα???

Όσοι φιλοξενούμε –αιχμαλωτίζουμε ψαριά το κάνουμε γιατί έτσι γουστάρουμε. και πρεπει να τους δινουμε οτι καλυτερο μπορουμε!!
Δε προσφέρουμε τίποτα στην φύση η στα είδη που μαζεύουμε

(εξαιρούνε οι χομπιστες που είναι σε άλλο επίπεδο και έρχονται σε συνεργασία με οργανισμούς ώστε να βοηθήσουν απειλούμενα είδη με σκοπό κάποιας στιγμής επανεντάξεις των ψαριών ξανά στην φύση)
και επισης εκεινοι που εχουν ειδη που εχουν εξαφανιστει η ειναι στο χειλος της εξαφανισης!!

Ένα λινκ που περιέχει μερικά καταστήματα ίσως τηλεφωνικά να μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17172
Θα μπορουσες να απαντησεις με τη τελευταια γραμμη και μονο! Χωρις να πλατιασεις σε κατι που ειναι ασκοπο. Οπως λες Ένα φόρουμ είναι για να απαντάει σε ερωτήσεις αρα καντο ... και μη με αναγκαζεις να σου απαντησω!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια συνεχιζετε να μιλατε για τα pangasius και οχι για τα sumps.... Επιμενεις .... αφου βλεπεις δεν .... τι να πω?
Eλεος πια,τα ψαρια ειναι ηδη στο ενυδρειο εδω και 5-6 μηνες οποτε η δικιολογια της δηθεν αποτροπης αγορας τους δεν εφσταθει.
Σιγουρα ενα forum φτοιαχνετε για να ανταλαζουν αποψεις οι χρηστες και να κανουν διαλογο στα θεματα που τους απασχολουν. ΣΩΣΤΑΑΑ!!!!
Αλλα οταν προσπαθεις να μαθεις κατι που το θεωρεις πολυ συμαντικο δεν μπορει ο καθε ενας που μπαινει και διαβαζει το topic να κραζει και να προκαλει τον αλλο,που στο κατω κατω ειναι επιλογη του καθε ενος το ενυδρειο και τα ψαρια του. Μην εισαι αδικος! Διαβασε λιγο παραπανω και οχι μονο τα δικα σου topic! Δεν σε κραζει κανεις ... απλα δε θελει κανεις (σχεδον) να σε βοηθησει να κανεις ενα λαθος!
Εγω προσπαθισα να κανω ενα προλογο μιας και ηταν το πρωτο μου post σαν νεο μελος,και ανεφερα τα ψαρια οχι φυσικα σαν επειδηξη αλλα για τον εναν και μονο λογο οτι ηθελα να αποφυγω τις ερωτησεις για το: ποια πως γιατι. το ηξερες απο πριν!!
Hθελα να λυσω τις αποριες μου σχετικα με τα φιλτρα sumps και για το αν ειναι το ιδανικοτερο-καλυτερο για μεγαλα ενυδρεια.
Αντι λοιπον να ακουσω ενα καλος ηρθες στη παρεα μας-μην ανησυχεις πολλοι γνωριζουν και θα σε βοηθισουν-ριξε μια ματια σε αυτα τα links κτλ κτλ κτλ βαριεσαι να διαβασεις? Αν δεν διαβασεις πως θα μαθεις? Η μια ερωτηση φερνει την αλλη! Αν σε ενα κειμενο η μια συζητηση υπαρχουν οι απαντησεις τοτε ειναι τραγικο να κατσεις να το διαβασεις?
Ειχα μια αντιμετοπιση ψυχρη-ειρωνικη-επιθετικη. δεν ειναι ετσι ... αλλα ειναι εκνευριστικο να επιμενεις (και προκαλεις). Εκανες μια ερωτηση ο καθενας θα πει τα δικα του... κρατα οτι σε ενδοιαφερει...
Ενα τετοιο ενυδρειο ειναι στα ονειρα μου ...
Θα το φτιαξεις μονος σου?
Τι παχος τζαμια θα χρησιμοποιησεις?
Σε τι βαση θα ειναι πανω?
Θα ειναι σε οροφο - ισογειο - υπογειο??

Το προβλημα ειναι μονο το sump?
Αν δεν το φτιαξεις εσυ ... γιατι δε του λες να σου κολλησει ενα sump να ησυχασουμε?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03033 seconds with 11 queries