Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 09-10-10, 21:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω πεταξα οσο νερο δεν χωραγε στο βαρελι μου και το υπολοιπο νερο (ηταν 60 λιτρα το 1/3 του 180λιτρου ενυδρειου) το εβαλα στο βαρελι μαζι με τα ψαρια (καποια σε αλλο πλαστικο δοχειο), τα οποια επιασα πιο ευκολα με χαμηλη τη σταθμη και χωρις τα διακοσμητικα μεσα χρησιμοποιοντας δυο αποχες, μια μικρη για να τα σπρωχνω με τροπο προς τη μεγαλη, μαζι εβαλα τα φυτα και το εξωτερικο φιλτρο να λειτουργει εκει μεχρι να τελειωσω το μαζεμα.

Εκανα τη μεταφορα με το αυτοκινητο, με αδειο το ενυδρειο (αν δεν θελεις να καθαρισεις την αμμο/χαλικι το μεταφερεις με την αμμο μαζι αλλα με προσοχη και με βοηθεια κι αλλους).

Τα εστησα, το γεμισα με το νερο του βαρελιου και εβαλα διακοσμητικα και φυτα, εβαλα και τα ψαρια και το φιλτρο να λειτουργει και μετα εκανα οταν ηταν ετοιμο το νερο (μετα απο μια μερα) της αλλαγης.
Δεν το γεμισα ολο.
Εβαλα το 1/3, 60 λιτρα, και μετα απο 2-3 μερες το υπολοιπο 1/3 αλλα 60 λιτρα.
Αν εχεις εσωτερικο φιλτρο ισως ειναι πιο τρικι γιατι θα πρεπει να καλυπτει η σταθμη την αντλια.
Αλλιως βαλε τα υλικα του στο καινουριο εξωτερικο φιλτρο που εχει χαμηλα την εισοδο του νερου

Αν ειναι πολυωρη η διαδρομη θα χρειαστεις μαλλον αεραντλια με μπαταρια.
Και σε ζεστο μερος του αυτοκινητου. Εγω ειχα ανοιχτη φουλ και τη θερμανση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01415 seconds with 11 queries