Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-06-13, 18:22
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή Προσπαθώντας για αναπαραγωγή Tropheus Kasanga

- Σκοπός κάθε χομπίστα όταν ξεκινά ένα ενυδρείο νομίζω ότι είναι να παρέχει όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στα ζωντανά που φιλοξενεί και αυτά σε <<αντάλλαγμα>> να του προσφέρουν ώρες χαλάρωσης , παρατηρητικότητας και αν όλα πάνε καλά τότε έρχεται σαν επιβράβευση και η αναπαραγωγή.
- Μ' αυτό το σκεπτικό κι εγώ πριν ένα χρόνο περίπου αποφάσισα να φιλοξενήσω μια ομάδα από άγρια ενήλικα Tropheus Kasanga.Κι επειδή εδώ κι ένα χρόνο πήρα μόνο μία γέννα κι εχασα τρία ψάρια θα ήθελα να επισημάνω τις παραμέτρους που χρειάζονται τουλάχιστον αυτά τα υπέροχα ψάρια και να συγκρίνουμε με τα δεδομένα του δικού μου ενυδρείου.
- ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Έγιναν πολλές κουβέντες για το είδος της τροφής που πρέπει να δίνουμε στα τροφέους.Πολλοί λένε σπιρουλίνα κάθε μέρα(ιδίως οι Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι).Εδώ στην Ελλάδα την προτείνουμε μια-δυο φορές την εβδομάδα.Ένα άλλο θέμα σχετικά με την διατροφή είναι και η ποσότητα.Πολλά και μικρά καθημερινά γεύματα ή 2 και όσο το δυνατόν πιο λίγο?Τι κάνω εγώ?Ταίζω μέχρι τώρα 3 γεύματα πρωί super forte spiroulina 36%,μεσημέρι ocean nutrition vegi flakes και απόγευμα Nls όσο γίνεται την ίδια ώρα.
-ΙΣΧΥΡΗ ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ-ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΝΕΡΟΥ
Στα 500 λίτρα που πρόσφατα τα μετέφερα έχω δύο φίλτρα 2080 Eheim με ονομαστική κυκλοφορία από 1700 λίτρα κι ένα κυκλοφορητή tunze 4500 λίτρα την ώρα.Πιστεύω ότι είμαι αρκετά καλά.
- ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ
Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και το καλοκαίρι δεν μου ανεβαίνει πάνω από 27-28 βαθμούς.
- ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΑΡΣΕΝΙΚΩΝ - ΘΗΛΥΚΩΝ
Από τα 11 πλέον ενήλικα που έχω πιστεύω ότι τα 3-4 είναι αρσενικά.Δεν είναι και ότι καλυτερο βέβαια.
- ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΝΕΡΟΥ-ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑΓΗΣ
Μετρήσεις που έχω κάνει στο ενυδρείο αλλά και στο δίκτυο (με κόκκινο)μετά από ένα μήνα έχουν δείξει:

ph 8,2 7,2
NH3+NH4 0 0
N02 0 0
NO3 20-25 10
GH - 17
KH - 13
P04 - -

Όπως βλέπεται έχω δύο προβλήματα που ξεκινούν από το νερό δικτύου.
Το ph έχει μεγάλη διαφορά.Στο ενυδρείο πριν την αλλαγή έχω ph 8,2 και αφού κάνω αλλαγή νερού το 15% πέφτει στο 8 και λίγο πιο κάτω.Δεν είναι μεγάλη διακύμανση αλλά αν κάνω αλλαγή 30-35 % φοβάμαι ότι θα πάει πολύ πιο κάτω.
Και το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι τα ψηλά νιτρικά.Ούτε μεγάλη ιχθυοφόρτιση έχω ούτε ταίζω πολύ.Παίρνοντας όμως και το νερό της βρύσης με 10 νιτρικά θεωρώ ότι δεν έχω και πολλά περιθώρια διόρθωσης.
Συνοψίζοντας.Μπορώ ν 'αυξήσω το ph στο βαρέλι προετοιμασίας με μαγειρική σόδα ή με κάποιον άλλο τρόπο? και δεύτερο τί μπορώ να κάνω για να μειώσω τα νιτρικά?Ένα φίλτρο ειδικό θα βοηθούσε?Να βάλω κάποιο φυτό mangrovia αν λέγεται σωστά
να τραβάει τα νιτρικά?


Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01757 seconds with 11 queries