Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 10-06-13, 00:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Λοιπον, για να δουμε:

- Αρκουν, πιστευω, τα 4 στο 60αρι. Εγω εχω 2 8αρια στο δικο μου. Ενα θα βγαζει αερα (το ακριανο) και τα αλλα θα βαζουν, ωστε να δημιουργειται ρευμα. Με θερμοσυστελλομενο μακαρονι ή ακομα και μονωτικη ταινια, μια χαρα θα εισαι στις συνδεσεις. Καναλακι ειναι ωραιο αισθητικα, αλλα οχι λειτουργικα απαραιτητο.

-Τα tests της sera δεν τα θεωρω προσωπικα αξιοπιστα (ειχα νιτρικα παλιοτερα), οπως και κανενα απο τα προϊοντα της. Προσωπικη γνωμη, βεβαια. Της api θεωρουνται τα πιο αξιοπιστα. Της salifert που χρησιμοποιω (νιτρικα), ειμαι ευχαριστημενος. Ειναι ενα εξοδο που καλο ειναι να κανεις, στηνοντας για πρωτη φορα ενυδρειο, πιστευω. Εστω ενα τεστ καθε φορα. Ετσι, θα μαθεις πως λειτουργουν οι μηχανισμοι του ενυδρειου, περα απο την ασφαλεια οτι θα ξερεις τι συμβαινει στο νερο σου, σε περιπτωση προβληματος. Alerts και sticks, θα σου ελεγα να τα αφησεις στην ακρη. Καλυτερα να μην παρεις καθολου, γιατι απλα δεν ειναι καθολου αξιοπιστα και δεν θα βγαλεις συμπερασματα.

- Αλατα, αλγες κλπ μπορουν να βγουν ευκολα με μια καλη ξυστρα, παντα προσεκτικα. Για πιο ευκολες καταστασεις, μπορεις να χρησιμοποιεις και ενα μαλακο σφουγγαρι, που δεν εχει ερθει ποτε σε επαφη με καθαριστικα.

-Τον καθαρισμο του φιλτρου δεν πιστευω να τον κανατε με νερο βρυσης
Αν δεν ειχε καθαριστει ποτε, φυσικο ειναι να μαυρισουν τα παντα. Να αλλαζεις το filter wool συχνα (ακομα και ανα εβδομαδα με την αλλαγη νερου σε εσωτερικο φιλτρο), ωστε να μαζευει ολα τα αιωρουμενα σωματιδια. Τα σφουγγαρια μια φορα στο μηνα ή το διμηνο καθαρισμα και το siporax, στο χρονο και αυτο τη μιση ποσοτητα. Εγω δεν το καθαριζω ποτε.

Αυξησε προς το παρον την αναταραξη της επιφανειας με το φιλτρο για να οξυγονωθει καλα το νερο, ωστε να μην εχουν προβλημα τα ψαρια. Αν δεις πως ανασαινουν βαρια στην επιφανεια, κανε μια αλλαγη νερου ακομα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01826 seconds with 11 queries