Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 04-06-13, 11:20
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Ουυυυπς.... Αν είναι ο pleco να γίνει ίσαμε την κόρη μου, να του δώσω τις τροφές και τα αντιχλώρια να φροντίζει το ενυδρείο μόνος του...

Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι θα γίνει τόσος. Νόμιζα ότι το τελικό μήκος έχει να κάνει με το κάθε υποείδος ξεχωριστά. Φυσικά δε γνωρίζω το είδος που είναι ο δικός μας, αλλά επειδή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης φαινόταν στοιχειωδώς ψαγμένος, δε φαντάστηκα ότι θα είχαμε τέτοια θέματα. Είχα μπει και στο planetcatfish.com μπας και βγάλω άκρη αλλά ήταν το απόλυτο μπέρδεμα.

Μάλλον θα ανέβει φωτό μπας και μας διαφωτίσει κάποιος για το είδος. Φυσικά, υποψιάζομαι ότι δε θα είναι κάτι εξωτικό, μάλλον κάποιο συνηθισμένο είδος θα είναι.

Το balloon δε πρόκειται να το ζευγαρώσω. Έχει όμως πολύ ωραίο χρώμα και την καταβρίσκει να σερφάρει στην έξοδο του κυκλοφορητή. Το κάνουν και τα guppies αλλά μόνο όταν ΄νομίζουν δε τα βλέπει κανείς. Με το που καταλάβουν ανθρώπινη παρουσία, ζητιάνοι στην επιφάνεια.

Πολύ ενδιαφέρον το αρθράκι για τις αλλαγές του νερού.

Τώρα σχετικά με τα φυτά, απ'ότι κατάλαβα από εδώ, λογικά μπορείς να έχεις υπόστρωμα, λίπανση και πιο απαιτητικά φυτά και σε low tech ενυδρεία, χωρίς CO2. Παρόλα αυτά δεν είχα πετύχει τον κατάλογο των φυτών, ο οποίος είναι κατατοπιστικότατος. Άρα μάλλον θα ξεκινήσουμε με απλά φυτά και βλέπουμε. Όπως έχω ξαναπεί το forum έχει απίθανη θεματολογία.

Όσον αφορά το ποιος ασχολείται, εγώ προσπαθώ να μη φαίνομαι, αλλά θέλει η τάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει.
Πάντα μου άρεσε και θεωρώ ότι για ένα παιδί είναι ένας ρεαλιστικός τρόπος να
μάθει να είναι υπεύθυνο, να εκτιμάει τη ζωή και τη φύση και να χρησιμοποιεί τη φαντασία του. Να ψάχνεται γενικότερα. Άμα μπει το μικρόβιο κάτι θα γίνει...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01774 seconds with 11 queries